Duyarlılık Analizi Nedir?

Duyarlılık Analizi Nedir?

Duyarlılık testi olarak da adlandırılan duyarlılık analizi, doktorunuzun enfekte edici bir mikroorganizmayı öldürmek için en etkili antibiyotiği bulmasına yardımcı olur. Enfekte edici mikroorganizmalar, vücudunuzu istila eden ve enfeksiyona neden olan bakteriler veya mantarlar gibi organizmalardır.

Duyarlılık Analizi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Bir duyarlılık analizi bakterilerin bir antibiyotiğe “duyarlılığını” belirleyen bir testtir. Ayrıca ilacın bakterileri öldürme yeteneğini de belirler.

Riskleri Nelerdir?

Bu test ile çok az risk vardır. Kan toplama, küçük risklerle birlikte gelir. Örneğin, kan çekimi sırasında hafif bir ağrı veya hafif bir sıkışma hissi hissedebilirsiniz.

Bir duyarlılık analizi bakterilerin bir antibiyotiğe “duyarlılığını” belirleyen bir testtir. Ayrıca ilacın bakterileri öldürme yeteneğini de belirler. Testten elde edilen sonuçlar, doktorunuzun, enfeksiyonunuzu tedavi etmede hangi ilaçların en etkili olabileceğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Doktorlar, bir enfeksiyon için doğru antibiyotik tedavisini belirlemek ve antibiyotiklere karşı bakteriyel direncindeki değişiklikleri izlemek için duyarlılık testi kullanırlar. İkisi de bakımınız için anahtardır.

Duyarlılık Analizi Neden Yapılır?

Birçok bakteri yaygın antibiyotiklere dirençlidir. Bu, ilacın bakterileri öldüremeyeceği anlamına gelir. Hassasiyet analizi, bakterilerin belirli ilaçlara dirençli olup olmadığını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olan kullanışlı bir araçtır.

Antibiyotik dirençli enfeksiyonların örnekleri şunlardır:

 • Kalıcı bir boğaz ağrısı
 • Tekrarlayan bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE)
 • Pnömoniye yanıtsız bir vaka

Enfeksiyonunuz tedaviye cevap vermiyorsa duyarlılık analizi istenebilir. Bu, enfeksiyonunuza neden olan bakterilerin direnç geliştirip geliştirmediğini doktorunuzun görmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz, hangi ilacın enfeksiyonu tedavi etmede daha etkili olacağını belirleyebilir.

Duyarlılık Analizi Nasıl Yapılır?

Hassasiyet analizi, bakteriyel bir örnekle başlar. Doktorunuz bu örneği enfekte bölgeyi temizleyerek alacaktır. Doktorunuz, enfeksiyonu olan herhangi bir alanın örneğini alabilir.

Numuneler aşağıdakilerden alınabilir:

 • Kandan
 • İdrardan
 • Balgamdan (tükürük)
 • Serviksin içinden
 • İrin içeren bir yaradan

Doktorunuz örneği özel bir büyütüleceği bir yüzeye yayacak olan laboratuvara gönderecektir. Yetiştirilen bakteriler kültür olarak bilinir ve kültürdeki bakteriler büyür ve çoğalır. Bakteriler, her biri farklı antibiyotiklere maruz kalacak koloniler veya büyük bakteri grupları oluşturacaktır.

Bu koloniler antibiyotiklere karşı duyarlı, dirençli veya orta duyarlı olabilirler:

 • Duyarlı durumda ilaç mevcutsa büyümeyemez anlamına gelir. Bu antibiyotiğin bakterilere karşı etkili olduğunu gösterir.
 • Dirençli, ilaç mevcut olsa bile bakterilerin gelişebileceği anlamına gelir. Bu etkisiz bir antibiyotik belirtisidir.
 • Orta duyarlı, büyümeyi önlemek için daha yüksek bir antibiyotik dozunun gerekli olduğu anlamına gelir.

Hassasiyet Analizinin Riskleri Nelerdir?

Bu test ile çok az risk vardır. Kan toplama, küçük risklerle birlikte gelir. Örneğin, kan çekimi sırasında hafif bir ağrı veya hafif bir sıkışma hissi hissedebilirsiniz. İğne çekildikten sonra zonklama hissedebilirsiniz.

Bir kan örneği almanın nadir riskleri şunlardır:

 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Hematom
 • Enfeksiyon
 • Aşırı kanama

Doktorunuz, numunenizle ilişkili olası riskler hakkında sizinle konuşacaktır.

Hassasiyet Analizinin Sonuçları Nedir?

Bakteri kültürleri büyüdükten ve antibiyotiklerle test edildikten sonra doktorunuz sonuçları analiz edebilir. Bu sonuçlar, enfeksiyonunuzu tedavi etmek için en iyi antibiyotiğin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Sonuç

Bakterilerin ve diğer patojenlerin mutasyona uğratılması mümkündür. Bugün işe yarayan antibiyotikler bundan altı ay sonra işe yaramayabilir. Hassasiyet testleri, özellikle de bazı tedavilere dirençli olan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonunuz varsa, çok önemli ve faydalı araçlardır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...