Düzenli Fiziksel Muayeneye İhtiyacınız Var mı?

Düzenli Fiziksel Muayeneye İhtiyacınız Var mı?

Yıllık fiziksel muayene yapılması sağlık problemlerini ortaya çıkarmak konusunda etkili olsa bile araştırmalar insanların düzenli fiziksel muayenelerden uzak durduğunu ortaya koyuyor. Bu araştırmalar, her yıl düzenli olarak yapılan fiziksel muayenelere her beş kişiden sadece birinin katıldığını göstermektedir.

Fiziksel Muayenelere Neden Gidilmiyor?

İnsanlar, her yıl kontrolden geçmeleri gerektiğine inanmıyorlar. Bazıları, hiç hasta olmayacaklarını düşündüklerinden fiziksel muayenelere gitmiyor. Bazılarıysa, doktorla sağlık sorunları hakkında konuşmaya çekiniyor. Pek çok kişi, önleyici muayeneler olan kontrol muayeneleriyle sağlık sorunlarını tespit etmek için yapılan kontrolleri birbirine karıştırıyor.

Düzenli olarak dermatoloğa veya kardiyoloğa görünüyor olsanız bile senede bir kere genel kontrolden geçmeniz gerekir.

Düzenli Muayenelerin Önemi

Düzenli muayeneler, genel sağlık durumunuzun haritasını çıkarmaya yardımcı olan son derece önemli muayene türleridir. Yıllık düzenli yapılan kontroller hayat kurtarabilir. Bu muayenelerde genellikle hayati organlar kontrol edilir. Doktorunuz boyunuzu, kilonuzu, tansiyonunuzu ölçer ve kan örneğinizi alır. Önlem olarak bazı görüntüleme testleri de istenebilir.

Görüntüleme testleri, sağlık sorunlarının erkenden teşhis edilebilmesini sağlar. Bu testler, doktorunuzun ciddi hastalıklar yaşanmadan sağlık sorunlarını tespit edebilmesine de yardımcı olur. Yaşınıza, cinsiyetinize ve sağlık geçmişine göre yaptırmanız gereken görüntüleme testlerini doktorunuza danışabilirsiniz.

Yılda bir kez yapılan kontroller, hasta ve doktorun konuşması için de fırsat yaratmaktadır. Bu randevular, sağlığınızla ilgili önemli soruları doktorunuza danışmak için mükemmel zamanlardır. Doktorunuz, sağlıklı kalmanız için size yardımcı olacaktır.

Çocukları Unutmayın

Çocuklarınız varsa, onları da yıllık muayeneye götürmeniz gerektiğini unutmayın. Okul yılı başlamadan önce düzenli olarak muayene yaptırmak, çocuklarınızın sağlık durumunun ve gelişiminin incelenmesi için iyi bir zamandır.

Çocukların muayene rutinleri, ailelerle çocukların sağlıklı alışkanlıklardan ve kazaları önlemekten bahsetmeleri için de oldukça iyi bir zamandır.

Takviminize Not Ekleyin

Yıllık düzenli muayene olmanız, muayene olmanıza gerek olmadığını düşünseniz bile son derece gereklidir. Sadece yıllık kontrollerle ilgili değil, önlem amaçlı yapılan görüntüleme testleri hakkında da bilgi alın. Sağlığınızla ilgili endişelerinizi bu kontroller sırasında doktorunuza belirtin. Sağlığınız söz konusu olduğunda, kayıtsız kalmak kötü sonuçlar doğurabilir. Kendinizi ve ailenizi koruyun, senede bir kez düzenli olarak muayeneye gidin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...