Düztabanlarda Ayaktaki Ağrıları Geçirmenin 5 Yolu

Düztabanlarda Ayaktaki Ağrıları Geçirmenin 5 Yolu

Vücudumuz kilomuzu nasıl etkili bir şekilde dağıtır? Cevap, ayaklarımızda saklı. Ayaklarımızın altındaki iç kavis az olduğunda veya hiç olmadığında, bacaklarınızın kilonuzu taşıma şekli değişecektir.

Düztabanlık veya iç kavisin yere yakın olması nüfusun %30’unu etkilemektedir. Buna rağmen bu durum çok da ciddiye alınacak bir rahatsızlık değildir. Düztabanların pek çoğu ayakta durmaktan ya da yürümekten çabuk yorulmanın dışında başka belirtiler yaşamazlar.

Ancak, sıcak yerlerde parmak arası terlik sezonu açıldığında düşünmeniz gereken bir soru var: Bu terlikler, iç kavisin yere yaklaşmasına yani düztabanlığa neden olur mu? Düztabansanız yazın giyilen bu terlikleri kullanmamalı mısınız?

Düztabanlık genellikle genetiktir ama iç kavis zamanla yere yaklaşabilir.

Düztabanlık çoğu vakada genetiktir. Bazı kişiler düztaban olarak veya iç kavisleri yere yakın bir şekilde doğarlar. Düztaban değilseniz sonradan düztaban olma ihtimaliniz ne tür ayakkabı giyerseniz giyin pek de mümkün değildir.

Ancak, ayakta gerçekleşen ciddi yaralanmalar ve diyabet gibi rahatsızlıklar sonrasında iç kavis yere yaklaşabilir.

Hamilelikte hormonların değişimiyle de bu durumun yaşanması mümkündür. Hamilelikte pelvisin genişlemesine neden olan hormonlar, ayak gibi vücudun diğer kısımlarının da rahatlamasına neden olur. Bunun sonucunda ayağın iç kavisi yere doğru yaklaşabilir. Bu durum, hamilelikten sonra genellikle düzelmez.

Rahatsız ayakkabılar giymek kalıcı zarar vermese de her gün bu ayakkabılarla yürümeniz kronik ayak ağrısı yaşamanıza neden olur.

Özellikle yere normalden daha yakın iç kavisiniz varsa, parmak arası terlikleriniz canınızı acıtmıyor diye sürekli giymemelisiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Düztaban Ayaklar için Bu 5 Yöntemi Uygulayın

Düztabanlarda Kronik Bacak Ağrısını Önlemek için Yapılabilecek Günlük 2 Egzersiz

Düztabanlarda genellikle diz ağrısı oluşur. Bu ağrı, dizin içinde veya diz kapağında oluşabilir. Bacaklarda, kalçada ve belde oluşan ağrılar da düztabanlarda çok sık görülen ağrı türleri arasındadır. Genellikle bu ağrıları tedavi eden uzmanlar, ağrıya neden olan durumu gözden kaçırırlar.

Düztaban olan pek çok kişi egzersiz yaparak bu ağrılardan kurtulabilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...