Düztabanlığa Neden Olan 6 Durum

Düztabanlığa Neden Olan 6 Durum

Düztabansanız, ayakta dururken ayağınızda normal bir kemer oluşumu bulunmaz. Bu durum yoğun fiziksel hareketler esnasında ağrı hissetmenize neden olabilir. Bebeklerde düztabanlık normaldir ve genellikle ayaktaki bağ dokularla tendonlar 2 – 3 yaş civarında geliştiğinde bu durum düzelir. Bazı durumlarda düztabanlığa yaralanma ve hastalıklar neden olabilir.

Düztabanlık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Düztabanlık çok da ciddiye alınacak bir rahatsızlık değildir. Düztabanların pek çoğu ayakta durmaktan ya da yürümekten çabuk yorulmanın dışında başka belirtiler yaşamazlar.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Rahatsız ayakkabılar giymek kalıcı zarar vermese de her gün bu ayakkabılarla yürümeniz kronik ayak ağrısı yaşamanıza neden olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Düztaban kaynaklı sıkıntılar için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Düztabanlığa Neden Olan 6 Durum

1Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu (Tibial Sinir Disfonksiyonu)

Posterior tibial tendon disfonksiyonu, baldır kasını ayaktaki kemiklere bağlayan tendon iltihaplandığında ya da yırtıldığında oluşur. Bunun sonucunda tendon artık ayak kemerini destekleyemediğinden düztabanlık meydana gelir.

2Eklem İltihabı

Eklem iltihabı, eklemlerde ağrıya ve tüm vücutta hasara neden olan bir otoimmün hastalığıdır. Eklemlerdeki kıkırdaklar parçalanırsa eklem iltihabının görüldüğü uzuvlarda bozulmalar oluşabilir. Ayakta eklem iltihabı varsa ve bozulmalar oluştuysa düztabanlık yaşanabilir.

3Cam Kemik Hastalığı

Cam kemik hastalığı, kemiklerin kolayca kırılmasına neden olur. Genellikle doğuştan gelir ve aile geçmişinde bu hastalığın görüldüğü çocuklarda rastlanır. Bu hastalığın görüldüğü kişilerde düztabanlık olabilir.

4Ehlers-Danlos Sendromu

Ehlers-Danlos sendromu vücuttaki bağ dokuları etkileyen bir hastalıktır. Bağ dokular etkilendiğinden ayak kemeri yeterince desteklenmeyebilir. Buna bağlı olarak düztabanlık görülür.

5Turner Sendromu (Monozomi X)

Turner sendromu, cinsiyet kromozomlarından birinde anormallik görüldüğünde ortaya çıkan genetik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa monozomi X de denir. Bu hastalığın fiziksel belirtileri arasında kısa boy, göz kapaklarında sarkıklık ve düztabanlık bulunur.

6Charcot-Marie-Tooth Hastalığı

Charcot-Marie-Tooth hastalığı, periferal sinirleri etkileyen kalıtsal bir nörolojik hastalıktır. Bu sinirler, vücudunuzun geri kalanıyla merkezi sinir sistemi arasındaki iletişimi kurar. Hastalığın yaygın görülen belirtileri arasında bacak kaslarında zayıflık, ayakta durmakta zorlanma, sık sık sendeleme, yürümede zorlanma bulunur. Fiziksel belirtiler arasında ise ayakta düztabanlık görülür.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...