Düztabanlığın Nedenleri

Düztabanlığın Nedenleri

Düztabansanız, ayakta dururken ayağınızda normal bir kemer oluşumu bulunmaz. Bu durum yoğun fiziksel hareketler esnasında ağrı hissetmenize neden olabilir. Bu duruma ayak tabanının düşüklüğü de denmektedir. Bebeklerde görülmesi normaldir ve 2 ya da 3 yaşa gelindiğinde ayaklardaki ve bacaklardaki dokular ve tendonlar sıkılaştığında genellikle ortadan kaybolur. Ancak bu durum yetişkinlikte de devam edebilir. Amerikalıların %25’inde bu durum görülür. Düztabanlık nadiren ciddi bir vaka olarak düşünülür. Bazı durumlarda düztabanlık yaralanmalara ve hastalıklara yol açabilir; yürüme, koşma ya da saatlerce ayakta durmayla ilgili sorunlar oluşturabilir.

Düztabanlık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Düztabanlık çok da ciddiye alınacak bir rahatsızlık değildir. Düztabanların pek çoğu ayakta durmaktan ya da yürümekten çabuk yorulmanın dışında başka belirtiler yaşamazlar.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Rahatsız ayakkabılar giymek kalıcı zarar vermese de her gün bu ayakkabılarla yürümeniz kronik ayak ağrısı yaşamanıza neden olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Düztaban kaynaklı sıkıntılar için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Düztabanlık Türleri

Düztabanlığa Ne Sebep Olur?

Düztabanlık, ayağınızdaki ve alt bacaklarınızdaki dokularla ve kemiklerle ilgili bir sorundur. Bu durumun bebeklerde ve çocuklarda görülmesi normaldir çünkü tendonların sıkılaşarak köprü oluşturması zaman alır. Nadiren de olsa çocukların kemikleri birbirine kaynayarak acıya neden olabilir.

Bu sıkılaşma tamamen olmazsa sonucunda düztabanlık görülür. Yaşlandıkça ya da acıya maruz kaldıkça bir ayağınızda ya da her iki ayağınızda bulunan tendonlar hasar görebilir. Bu durum, serebral palsi ve musküler distropi ile de alakalıdır.

Kimler Risk Altında?

Ailenizde düztabanlık görülüyorsa risk altındasınızdır. Aşırı atletik ve fiziksel olarak aktifseniz ayak ve bilek yaralanmalarından dolayı risk altındasınızdır. Yaşlı kişiler düşmeye ve fiziksel yaralanmalar yaşamaya daha yatkın olduklarından bu kişilerde risk altındadır. Serebral palsi gibi kasları etkileyen hastalıkları olan kişilerde de risk artar. Diğer risk faktörleri arasında obezite, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı bulunur.

Belirtilerin Tanımlanması

Düztabanlığınız varsa ve acı çekmiyorsanız endişelenmenizi gerektiren bir durum bulunmaz. Ancak, uzun mesafeleri yürüdükten ya da saatlerce ayakta kaldıktan sonra ayak ağrısı yaşıyorsanız bu durumun nedeni düztabanlık olabilir. Alt bacaklarınızda ve bileklerinizde de ağrı yaşayabilirsiniz. Ayaklarınız gerginleşebilir, uyuşabilir, nasır tutabilir ya da birbirine yaklaşabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Ayaklarınızda ağrı varsa ya da ayağınız yürümenize ve koşmanıza engel oluyorsa ortopedik cerrahiye, ayak hastalıkları uzmanına ya da aile hekiminize danışabilirsiniz.

Teşhis yapılması için birkaç teste gerek duyulur. Doktorunuz siz ayakta dururken ayak kemerinizi inceler. Kemer varsa düztabanlık için tedavi edilmenize gerek olmaz. Doktorunuz bileğinizin esnemesine de bakar.

Ayaklarınızı esnetmekte güçlük çekiyorsanız kemer ortaya çıkmaz. Bu durumda doktorunuz röntgen ya da diğer tarama yöntemlerini kullanarak ayaklarınızdaki kemikleri ve tendonları inceler.

Düztabanlığın Tedavisi

Düztabanlığın İyileşmesi

Bazı kişiler özel ayakkabılar ya da ayakkabı destekleri kullanarak rahatlama yaşayabilirler. Ameliyata son çare olarak başvurulsa da sonuçları genellikle iyidir. Ameliyatın neden olduğu komplikasyonlar nadirdir ve enfeksiyon, bilek hareketlerinin azalması, kemiklerin düzgün iyileşmemesi ya da sürekli acı gibi durumlara yol açar.

Düztabanlığın Önlenmesi

Düztabanlık kalıtsal olabilir ve genellikle önlenemez. Ancak, durumun kötüleşmesini ve ağrıya yol açmasını ayaklarınıza tam uyan ve ayaklarınızı destekleyen ayakkabılar giyerek önleyebilirsiniz.

Düztabanlığa Neden Olan 6 Durum hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...