Egzersiz Ekipmanları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Egzersiz Ekipmanları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pek çok spor salonunda ve sağlık kulübünde koşu bandı, sabit bisiklet, eliptik bisiklet gibi aerobik egzersiz makineleri ile güç kazanmak için ağırlıklar bulunmaktadır. Hangi aletleri kullandığınız sizin deneyimlerinize ve amaçlarınıza bağlıdır. Tercihen bir veya iki seans sertifikalı kişisel bir antrenörle çalışıp, bu ekipmanları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenerek, bir rutin oluşturabilir ve formunuzu geliştirebilirsiniz.

Aletler

1 Kardiyo Aletleri

 

Normal bir spor kulübünde çeşitli kardiyo makineleri bulunur. Sizin için en iyi makine, en uzun süre kullanabildiğinizdir. Bisikleti 30 dakika boyunca sürebiliyorsanız ama koşu bandında 15 dakikadan sonra sıkılıyorsanız bisiklete bağlı kalmalısınız. Ancak en iyisi farklı makineleri kullanmaktadır. Asla aynı aleti iki kez üst üste kullanmayın. Egzersiz rutinlerinin aynı olmasından kaçının.

2 Kas Yapıcı Aletler

Ağırlık aletleri, sadece ağırlık kullanmaktan daha kolay ve daha güvenlidir. Bu aletler, geliştirmek istediğiniz kasa yönelik çalışmanıza da yardımcı olur. Aletlerin pek çoğunda sabit bir yol olması, hareketi yaparken doğru yapmanızı sağlayarak yaralanma riskinizi azaltır. Aletlerle çalışmak, ağırlıklarla çalışmaktan vakit anlamında daha etkilidir. Aletlerde ağırlıkları azaltıp artırmak çok daha kolaydır ve bunu yaparken gerçek ağırlık eklemenize gerek kalmaz.

3 Ağırlıklar

Ağırlıkları kullanmanın avantajı hareketlerin işlevsel olmasıdır. Yani, bu hareketler gerçek hayatta yaptığınız hareketleri taklit eder. Spor yapıyorsanız bu ağırlıkları yaptığınız spora hazırlık için kullanabilirsiniz. Ağırlıklar, aletlerden daha iyi değillerdir, sadece farklılardır. Her alet bir kas grubu için özel olarak tasarlanmışken, kullanma şeklinize bağlı olarak ağırlıkları her kas grubu için kullanabilirsiniz. Ayrıca aletler sizi hapsederken ağırlık kullanırken bu hissi yaşamazsınız. Günlük hareketleri taklit etme konusunda ağırlıklar çok daha iyidir. Evde egzersiz yapmak için ekipman almayı düşünüyorsanız birçok aletin yapabileceğini yapacak ağırlık setlerinden edinmeyi düşünebilirsiniz.

5 Egzersiz Tüpleri ve Egzersiz Bantları

Egzersiz tüpleri her iki el için tutma yerleri olan uzun ve ince tüplerdir. Bantlar ise kauçuktan yapılmış uzun ve esnek kayışlardır. Bu ucuz aletlerle çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Tüpleri ve bantları evde, ofiste, hatta uçakta bile kullanabilirsiniz. Tüpler ve bantları düzgün kullandığınızda egzersiz aletleriyle veya ağırlıklarla çalıştırabildiğiniz her kas grubunu çalıştırmanız mümkündür.

Evde Kullanılabilecek Spor Salonu Aletleri

Spor salonuna gidip egzersiz yapmak size uymuyorsa kendi evinizde spor salonu imkânı oluşturmayı düşünebilirsiniz. 150 liranın altında bir ücretle ağırlık çalışabileceğiniz, kardiyo çalışmaları yapabileceğiniz ve esnekliğinizi artırabileceğiniz ekipmanları alabilirsiniz.

Bu çalışmaları yapmak için alabileceğiniz temel ekipmanlar:

Alet Yaklaşık Ücreti
Atlama ipi 15 TL
1 kg ağırlık topu 30 TL
Ayarlanabilir ağırlık seti 60 TL
Pilates Bandı 15 TL
Mat 15 TL

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...