Egzersiz Kilo Vermenize Yardımcı Oluyor mu?

Egzersiz Kilo Vermenize Yardımcı Oluyor mu?

Kilo vermek için tükettiğinizden daha fazla kaloriyi yakmanız gerekir. Egzersiz, fazla kalorileri yakarak bunu başarmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bazı insanlar egzersizin kendi başına kilo vermede etkili olmadığını iddia ediyor. Bu durum, egzersizin bazı insanlarda açlığı arttırması ve egzersiz sırasında yaktıklarından daha fazla kalori alması ile ilişkili olabilir. Peki, egzersiz yapmak kilo vermek için gerçekten faydalı mıdır? Bu yazımızda bu soruyu inceleyeceğiz.

Egzersiz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Egzersiz Yapmalıyım?

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmek, daha sağlıklı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yol. Düzenli egzersiz sizi mutlu edecektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Egzersiz programınızı Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) yardımı alarak uygulamanız sizin için atılacak en iyi adım olacaktır.

Egzersizin Sağlık Üzerinde Çok Güçlü Faydaları Bulunur

Egzersiz genel olarak sağlığınız için harikadır. Kalp hastalığı, diyabet, obezite, kemik erimesi ve bazı kanser türleri gibi birçok hastalık riskini azaltabilir.

Aslında, düzenli olarak egzersiz yapan insanların, bu hastalıklar yüzünden ölüm riskini %50’ye kadar düşürdüğü bilinmektedir.

Egzersiz, ruh sağlığınız için de inanılmaz derecede iyi bir şeydir ve stresi yönetip gevşemenize yardımcı olabilir. Egzersizin etkilerini düşünürken bunu aklınızda bulundurun. Kilo vermek için etkili olmasa bile egzersizin yine de çok önemli başka yararları vardır.

SONUÇ:

Egzersiz sadece kilo vermekten daha fazlasıdır. Egzersizin, vücudunuz ve beyniniz için çeşitli ve çok güçlü faydaları vardır.

Kilo Vermeyi Değil Yağ Oranını Azaltmayı Hedefleyin

Egzersiz genellikle kilo vermek için tavsiye edilse de kilo vermek yerine yağ oranının azaltılması hedeflenmelidir. Kilo vermek için egzersiz yapmadan sadece kalori alımınızı azaltırsanız muhtemelen yağlarınız gideceği kadar kaslarınız da gidecektir.

Aslında, insanlar kilo verirken, verdikleri kilonun yaklaşık dörtte birinin kas olduğu tahmin edilmektedir. Vücudunuza aldığınız kalorileri azalttığınızda, vücudunuz diğer yakıt kaynaklarını bulmak zorunda kalır. Ne yazık ki, bu yakıt kaynakları yağ depolarınızla birlikte yakılacak olan kaslar anlamına gelmektedir.

Diyetinizle birlikte egzersiz planını takip etmeniz, kaybedilen kas miktarını azaltabilir. Bu durum, kaslar, yağlara göre aktif olduğundan ayrı bir önem taşımaktadır.

Kas kaybının önlenmesi, kilo verdiğinizde metabolizma hızının düşmesine neden olabilir. Eğer metabolizma hızınız düşerse çok daha zor kilo verirsiniz. Ayrıca, egzersizin kilo vermek dışında vücut şeklini, kondisyonu ve metabolik hızı düzenlemek gibi faydaları da vardır.

Egzersizle kilo veremeseniz bile, yine de yağ yakıp kas yaparsınız. Bu nedenle, bel çevrenizi ve vücudunuzdaki yağ oranını zaman zaman ölçmeniz yararlı olabilir. Tartı, sizinle ilgili her şeyi söylemiyor.

SONUÇ:

Kilo verdiğinizde, kas kaybını en aza indirirken yağ yakımını en üst seviyeye çıkarmak istemelisiniz. Tartıda çok fazla kilo vermediğinizi görmenize rağmen vücudunuzdaki yağları yakmanız mümkün.

Kardiyo, Kalorileri ve Vücudunuzdaki Yağları Yakmaya Yardımcı Olur

Kilo vermek için en popüler egzersiz türlerinden biri de kardiyo olarak bilinen aerobik egzersizlerdir. Yürüme, koşma, bisiklete binme ve yüzme bu egzersizler arasındadır.

Aerobik egzersizler, ağırlık kaldırma ile kıyaslandığında kas kütlesi üzerinde pek de önemli etkilere sahip değillerdir. Ancak, kalori yakımı konusunda aerobik egzersizler oldukça etkilidir.

Yakın zamanda yapılan 10 aylık bir çalışmada, kardiyonun 141 obez veya aşırı kilolu insan üzerindeki etkileri incelendi. Çalışmaya katılan kişiler 3 gruba ayrıldı ve kalori alımlarını azaltmamaları istendi.

Gruplar Egzersiz/Gün Verilen Kilo
Grup 1: Haftada 5 gün kardiyo yaparak 400 kalori yaktı. %4,3 verdi
Grup 2: Haftada 5 gün kardiyo yaparak 600 kalori yaktı. %5,7 verdi
Grup 3: Egzersiz yapmadı. %0,5 aldı

Diğer çalışmalar da kardiyo egzersizlerinin özellikle tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artıran tehlikeli karın yağlarının yakılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu nedenle, kardiyo egzersizlerini hayatınıza dâhil etmeniz kilonuzu kontrol etmenize ve metabolik sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Sadece, egzersiz yaptığınız için daha fazla yememeye dikkat etmelisiniz.

SONUÇ:

Aerobik egzersizleri düzenli olarak yapmak, yaktığınız kalori miktarını artırabilir ve yağ oranınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ağırlık Kaldırma, Aynı Süre İçinde Daha Fazla Kalori Yakmanızı Sağlar

Tüm fiziksel aktiviteler kalori yakmanızı sağlar. Ancak, ağırlık kaldırma gibi direnç antrenmanlarının bunun ötesinde yararları vardır.

Direnç antrenmanları kas gücünü, kas tonusunu ve sahip olduğunuz kas miktarını artırmaya yardımcı olur. Sağlığınızı uzun süre koruyabilmeniz için bu önemlidir çünkü hareketsiz bir yaşam süren yetişkinler on yıl içerisinde kas kütlelerinin %3 ila 8’ini kaybederler.

Kas oranının yüksek olması, metabolizma hızını artırır. Böylece egzersiz yaparken aynı süre içerisinde ve hatta dinlenirken bile daha fazla kalori yakarsınız. Bu durum, kilo vermeyle ortaya çıkabilecek metabolizmada yaşanacak düşüşü önlemeye de yardımcı olacaktır.

Çok düşük kalorili diyet uygulanan 48 kilolu kadın üzerinde yapılan bir çalışma, ağırlık kaldırma programı uygulayan kişilerin kilo vermelerine rağmen kas kütlesini, metabolik hızını ve gücünü koruduklarını ortaya çıkarmıştır.

Ağırlık kaldırmayan kadınlar da kilo vermişlerdir ancak bu kişiler kilo verirken kas kütlelerini de kaybederek, metabolizma hızlarında düşüş yaşamışlardır.

Bu nedenle, direnç antrenmanı yapmak, uzun süreli ve etkili kilo verme planı için gerçekten çok önemlidir. Direnç antrenmanları kilonun korunmasını sağlar ve bu durum, kilo vermekten çok daha zor bir şeydir.

SONUÇ:

Ağırlık antrenmanları kasların korunmasına yardımcı olur ve yağ oranınızı azalttığınızda metabolizmanızın yavaşlamasına engel olur.

Egzersiz Yapan Kişiler Bazen Daha Çok Yiyebilirler

Egzersiz ve kilo vermekle ilgili temel sorunlardan biri, egzersizin daha fazla kalori alımına yol açmasıdır. Egzersiz, daha fazla kalori tüketmenize neden olabilecek iştah ve açlık seviyelerini de etkileyebilir.

Egzersiz Açlık Seviyesini Artırır

Egzersizle ilgili temel şikâyetlerden biri, egzersizin kişiyi acıktırması ve daha fazla yemesine neden olmasıdır. Ayrıca, egzersizin yaktığınız kalori miktarını abartmanıza ve kendinizi yemekle ödüllendirmenize neden olabileceği öne sürülmektedir. Bu durum, kilo vermenizi önleyebileceği gibi kilo almanıza da neden olabilir.

Kilo almak, her ne kadar herkes için geçerli olmasa da, çalışmalar bazı insanların egzersiz yaptıktan sonra daha fazla yediklerini gösteriyor. Daha fazla yemek ise kişinin kilo vermesini engelleyecektir.

Egzersiz, İştah Düzenleyici Hormonları Etkileyebilir

Fiziksel aktiviteler, girelin hormonunu etkileyebilir. Girelin hormonu, iştahınızı kontrol ettiğinden dolayı açlık hormonu olarak da bilinir. İlginç bir şekilde çalışmalar, yoğun egzersiz sonrasında iştahın bastırıldığını göstermektedir. Bu duruma, egzersiz anoreksisi denir ve girelin hormonunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak, girelin seviyeleri egzersizden yaklaşık yarım saat sonra normale döner. Dolayısıyla, iştah ve girelin arasında bir bağlantı olmasına rağmen, bu etki kısa süre içinde kaybolduğundan ne kadar yediğinizi etkilemiyor gibi görünmektedir.

Egzersizin İştah Üzerindeki Etkileri Kişiden Kişiye Değişebilir

Egzersiz sonrası kalori alımı ile ilgili çalışmalar farklı sonuçlar ortaya koymaktadır. Artık, egzersiz sonrasında iştah durumunun ve yeme şekillerinin kişiden kişiye farklılık gösterdiği kabullenilmiş durumdadır.

Örneğin, kadınların egzersiz yaptıktan sonra, erkeklere göre daha çok acıktıkları görülmüştür. Ayrıca zayıf kişiler, obez veya aşırı kilolulara göre egzersiz sonrasında daha az acıkabilirler.

SONUÇ:

Egzersizin, iştahı ve yemek yemeyi etkileme şekli kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişiler, egzersizden sonra çok daha fazla acıkarak daha fazla yemek yiyebilirler. Bu durum, kişinin kilo vermesini engelleyebilir.

Egzersiz Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu?

Egzersizin kilo verme veya alma üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Her ne kadar egzersiz yapan çoğu kişi uzun vadede kilo verse de, bazı kişiler kilolarının sabit kaldığını ve bazıları da kilo aldıklarını görmüşlerdir. Ancak, kilo alanlar yağ değil kas kütlesi kazanmaktadırlar.

Diyet ve egzersiz kıyaslandığında, diyetinizi değiştirmek kilo verme konusunda egzersizden daha etkili olma eğilimindedir. Ancak, en etkili strateji diyetle egzersizin bir arada yapılması olacaktır.

SONUÇ:

Vücudun egzersize vereceği tepkiler kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Bazı insanlar egzersizle kilo verirken bazıları kilosunu korur ve bazıları da kilo alabilir.

Egzersizle Kilo Verip Kilosunu Koruyanlar Daha Çok Egzersiz Yapma Eğilimindeler

Kilo verdikten sonra o kiloyu korumak oldukça zordur. Aslında, bazı çalışmalar kilo vermek için diyet yapanların % 85’inin kilo veremediğini göstermektedir. Çok fazla kilo veren ve kilolarını koruyan kişiler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu kişilerin günde bir saat kadar egzersiz yapma eğilimleri olduğu görülmektedir.

Keyif aldığınız fiziksel bir aktivite bulursanız bunu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz kolaylaşacaktır. Bu şekilde, egzersiz yapmaya devam etmeniz daha olası olacaktır.

SONUÇ:

Başarılı bir şekilde kilo verenler ve kilolarını koruyan kişiler, günde bir saat kadar egzersiz yapma eğilimindedirler.

Sağlıklı Beslenmeniz Çok Önemli

Egzersiz, sağlığınızı geliştirmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak da kesinlikle çok önemlidir. Kilo vermek ve kilonuzu korumak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...