Egzersiz ve Kalp Hastalığı İstatistikleri

Egzersiz ve Kalp Hastalığı İstatistikleri

Düzenli egzersiz yapmak kalp hastalığını önlemede anahtar bir stratejidir. Ama hikaye orada bitmiyor. Artan sayıda istatistik, fiziksel aktiviteyi ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmakta olduğunu gösteriyor.

Egzersiz ve Kalp Hastalığı İstatistikleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Fiziksel aktivite, kemik kaybını önlemeye, kas gücünü artırmaya ve koordinasyonu ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olur. Çalışmalar, artan fiziksel aktivite düzeylerinin, kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere yaşlanma ile ilişkili birçok hastalık riskini azalttığını göstermiştir.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) düzenli egzersizin kalp için sağlıklı alışkanlıklara yol açtığını not eder. Bu, kalp krizi ve felce yol açabilecek obezite, yüksek tansiyon ve kötü kolesterol seviyeleri gibi durumları önleyebilir. Doktorunuza danışarak aktif bir yaşam tarzına ayak uydurmanıza ilham vermek için bu bulguları kullanın.

Yaşlanma, Egzersiz ve Kalp hastalığı

Genel olarak, insanlar yaşlandıkça fiziksel olarak daha az aktif hale gelirler. Ama yaşlandıkça daha az düzenli egzersiz yapmaya ihtiyacımız olur. AHA tüm yetişkinlerin %69 obez veya aşırı kilolu olduğunu ve bu sayının artmaya devam ettiğini vurguluyor.

2010 yılında, Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi, geçtiğimiz yıl bir doktora başvuran üç yetişkinden birinin, bir egzersiz programını başlatması ya da sürdürmesi konusunda tavsiyede bulundu. Bu 2000’den yaklaşık %10’luk bir artış.

Yaşları 45 ila 85 arasında olan daha yaşlı yetişkinlerin doktorları tarafından egzersiz yapmaları daha fazla tavsiye edildi. 85 yaş ve üstü yetişkinler arasında, son on yılda egzersize yönelik tavsiye alanların oranı neredeyse iki katına çıkmıştır. Kardiyovasküler hastalık ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları olan yetişkinlere de daha fazla egzersiz yapmaları söylendi.

Fiziksel aktivite, kemik kaybını önlemeye, kas gücünü artırmaya ve koordinasyonu ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olur. Çalışmalar, artan fiziksel aktivite düzeylerinin, kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere yaşlanma ile ilişkili birçok hastalık riskini azalttığını göstermiştir.

Kalp hastalığı olan kişiler için egzersiz aşağıdaki riskleri azaltabilir:

  • kalp hastalığından ölme
  • ölümcül olmayan kalp krizi geçirme
  • Kalp bypass ameliyatı veya anjiyoplasti gibi prosedürlere ihtiyaç duyma

Ve kalp hastalığı olmayan insanlar için düzenli egzersiz, bunu geliştirme şansını azaltabilir.

Fiziksel Form Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

CDC raporları kalp hastalığı ABD’de çoğu insan için bir numaralı ölüm nedeni olduğunu. Her yıl, 525.000 Amerikalıya yakın ilk kalp krizi var. Ek olarak, daha önce kalp krizi geçiren 210.000 kişinin bir diğeri vardır.

CDC, fiziksel inaktiviteyi kalp hastalığı için bir risk faktörü olarak tanımlar. Yetişkinlerin sadece % 20’sinden biraz fazlası hem aerobik hem de kas güçlendirici aktiviteler için Fiziksel Aktivite Kılavuzlarına uygundur.

Düzenli fiziksel aktivite kan basıncınızı düşürebilir. Kolesterol seviyenizi de artırabilir. AHA tavsiye haftada şiddetli fiziksel aktivite orta, 3 ila 4 kez 40 dakika. Ek olarak, yeni bir çalışma, aerobik ve dinamik direnç egzersizinin kan basıncını düşürmede etkili alternatif yaklaşımlar olduğunu ileri sürmektedir.

AHA, aynı zamanda, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol düzeyi ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara sahip aktif kişilerin bu durumdaki inaktif kişilere göre erken ölme olasılığının daha düşük olduğunu bildirmektedir.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, daha yüksek fiziksel aktivite düzeylerinin, erkeklerdeki koroner kalp hastalığı (KKH) olaylarında %21’lik bir azalma ve kadınlarda CHD olaylarında %29’luk bir azalma ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Araştırmacılar, daha yüksek kondisyon düzeylerinin daha düşük ölüm oranlarını ve kardiyovasküler hastalık ile ilişkili komplikasyonları öngördüğü sonucuna varmışlardır.

Ne Yapabilirsiniz?

Hareket etmeye hazır mısınız? Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın.

Kalp hastalığı için risk faktörleriniz varsa veya daha önce kalp krizi veya kardiyovasküler bir olay geçirdiyseniz, doktorunuz sizin için en uygunu egzersizler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...