Egzersiz Yapmaya Başlasanız Bile Bırakıyor musunuz? Motivasyonu Yitirmemek İçin 5 Yol

Egzersiz Yapmaya Başlasanız Bile Bırakıyor musunuz? Motivasyonu Yitirmemek İçin 5 Yol

Hepimizi düzgün, sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak istiyoruz. Ama genelde daha sağlıklı bir hayat için kararlar alsak da, baştaki heyecan ve motivasyon yavaş yavaş kayboluyor. Ve başladığımız yere geri dönüyoruz.

 İşte size motivasyonu kaybetmemeniz için denenmiş ve güvenilen 5 metod:

1 Egzersizi Eğlenceli Hale Getirin

En iyi arkadaşınızla yürüyüşe çıkmak olsun, spor merkezinde bisiklet sürmek olsun ya da başka spor kursları bunları kendiniz için eğlenceli yapın. Sürekli olarak yaptığınız aktivitenin zorluğuna kafa yorarsanız bir zaman sonra pes etmeniz muhtemel. Örneğin, tek başınıza spor yapıyorsanız müzik dinlemek iyi bir tercih. Siz heyecanlandıracak şeyler bulun, böylece yaptığınız işe daha sıkı sarılacaksınız.

2 Kendiniz İçin Yapın

İşe koyuluyorsunuz ve faydalarını göreceksiniz. Ama bu faydalar gerçekten önemli olanlar olmalı. Eğer bir adama daha iyi görünmek ya da hızlıca belinizi inceltmek istiyorsanız kendinizi başarısızlığa hazırlıyorsunuz demektir. Doç. Dr. Michelle Segar (Michigan Üniversitesi Motivasyon Araştırmacısı) şunu söylüyor: “Başkalarının beklentilerini karşılamak ya da suçluluk duygusunu bastırmak için yapılan aktivitelerin devam etme ihtimali çok düşük.” O yüzden egzersizin size ne kazandıracağına odaklanın ve bunları motivasyonunuz için kullanın.

3 Olması İçin Plan Yapın

Eğer başlangıçtaki niyet tek önemli şey olsaydı,hepimiz Olimpiyat atleti ya da model olurduk. O yüzden niyetlerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, onları planlamalısınız. Bu karmaşık bir strateji olmak zorunda değil. Kendinize sadece planlarınızla ilgili sorular sorun: “Bu hafta egzersiz için ne kadar zaman harcayacağım?”, “Hangi günler gideceğim”, “Kiminle gideceğim?” Bilinçli bir şekilde bunları belirlemek sizde bunları yapmak için bir düşünce sistemi oluşturacaktır. Kağıt üzerinde planınızı yapın ve ödüllerini toplayın.

4 Arkadaş Sistemini Kullanın

Bizler sosyal yaratıklarız. Aynı hedefler peşinde koşarken birbirimizi cesaretlendirir ve birbirimize enerji veririz. Başkasıyla egzersiz yapmak aynı zamanda rekabet de yaratacaktır. Bu da daha da ileriye gitmeye ve hedeflerinizin fazlasını gerçekleştirmeye yardım edecektir. Michigan Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmaya göre, başka biriyle egzersiz yapmaya gidenler, tek başına gidenlere göre %56 daha uzun süre egzersizi devam ettiriyorlar.

5 Kendinizle Konuşun

Perspectives on Psychological Science dergisinde yayımlanana bir araştırmaya göre, kendileriyle eğitici ve motive edici iç-konuşma yapanların performansı önemli ölçüde artıyor. “Hadi gidelim”, “Yapabilirsin” gibi hedefimizi hatırlatan ve bizi teşvik eden bu iç-konuşmalar egzersizle olan bağımızı güçlü tutuyor. Ama dikkatli olun. Aynı araştırmaya göre, “Çok yavaş” gibi yargılayıcı sözler ya da “Zafer” gibi zorlayıcı iç-konuşmaların efektif olmadığı gözlenmiş.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...