Egzersiz Yaptıktan Sonra Yüzünüzde Gülümseme Oluşacak

Egzersiz Yaptıktan Sonra Yüzünüzde Gülümseme Oluşacak

Kendinizi kötü hissettiğinizde, spor yapmak en son isteyeceğiniz şey olur ama bu isteksizliğe karşı savaşıp koltuktan kalkmalısınız! Biraz egzersizin sizi daha iyi hissettireceğini keşfedebilirsiniz. Peki, egzersiz yaptıktan sonra kendinizi neden daha iyi hissedeceksiniz? Egzersiz yapıldığında beyninizden endorfin ve diğer kimyasallar salgılanmaya başlar. Bunun sonucundaysa kendinizi mutlu hissedersiniz.

Egzersiz Yaptıktan Sonra Yüzünüzde Gülümseme Oluşacak

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Bazı yiyecekleri tüketerek endorfin üretimini artırabilirsiniz. Egzersiz de endorfin üretimini tetiklemek için mükemmel bir yoldur.

Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Bu hormonu salgılamak için 20 km yol katetmenize gerek yok. Günde 30 dakika, haftada 5 gün egzersiz yaparak, endorfin seviyenizi siz de yükseltebilirsiniz.

Endorfin Nedir?

Endorfin, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasaldır. Beyinde bulunan bu nörotransmitter egzersiz yaptığınız sırada üretilir. Endorfinler, doğal bir ağrı kesici olduğundan kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Endorfinin salgılanmasından dolayı yoğun egzersizlerden sonra bazen coşku hali yaşanır.

Egzersizle Endorfin Arasındaki Bağlantı

Yapılan pek çok çalışmada, düzenli yapılan aerobik egzersizlerin morali düzelttiği ortaya çıkmıştır. Orta şiddetli egzersizler, depresyonu tedavi etmek konusunda en az antidepresan ilaçlar kadar etkilidir. Bu bulgular, egzersiz ve endorfin arasındaki bağlantıyla kolaylıkla açıklanabilir. Profesörler endorfinlerin vücudun doğal antidepresanları olduğunu belirtmektedirler.

Ancak araştırmalar, endorfinin kişinin kendini iyi hissetmesindeki tek etken olmadığını gösteriyor. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar egzersiz yaparak beyindeki dopamin, serotonin ve noradrenalin gibi kimyasallarında salgılandığını gösteriyor. Bu doğal maddeler siz egzersiz yaparken vücudunuzda doğal bir şekilde salgılanır ve egzersiz sırasında hissettiğiniz rahatsızlığı en aza indirir. Bu kimyasallar mutluluk hissiyle de ilişkilidirler.

Etkileri Görebilmek için Ne Kadar Egzersiz Yapmalısınız?

Egzersizin neden olduğu mutluluk tam olarak anlaşılamamaktadır. Bazı araştırmacılar, egzersiz yoğunluğunun yaşanan coşkuyu artırdığını düşünmektedirler.

Bazı kişilerin olumlu hisler yaşayabilmesi için egzersiz yoğunluğunun daha fazla olmasına ihtiyacı vardır. Bu kişiler, coşku ve mutluluk hissini uzun mesafeler koştuklarında veya uzun süre bisiklet kullandıklarında hissedebilirler. Bazı kişilerdeyse aynı etki, yürüyüş ya da tenis oynamak gibi çok daha kısa süreli ve düşük yoğunluklu egzersizlerde ortaya çıkabilir.

Egzersizde eforun artması, etkilerin hissedilebileceğinin garantisini vermez. Yine de bazı çalışmalar 30 dakika kadar kısa bir egzersizin, beyindeki kimyasalları artırarak moralin düzelmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Kısa bir egzersizle gerginliğinizi, öfkenizi ve depresyonunuzu azaltmanız mümkün.

Sağlıklı Olmak Mutluluğun Anahtarı

Mutlu hissedebilmek için ne kadar egzersiz yapmanız gerektiği bilinmemektedir. Ancak egzersizin daha iyi hissetmenize neden olduğu bilinen bir gerçektir. Atletik kabiliyetiniz, yaşınız, kilonuz gibi etkenler fark etmeksizin aerobik egzersiz yapmanın kilo vermek, dayanıklılık kazanmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi pek çok faydası bulunur. Düzenli yapılan egzersizlerin yaşlanırken akıl sağlığını korumak üzerinde de etkisi vardır. Sağlıklı ve mutlu olmak istiyorsanız harekete geçin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...