Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkisi

Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkisi

Serotonin bir beyin kimyasalıdır ve sinir sitemi boyunca mesajların iletimine yardım eder. Bu nörotransmiter ruh hâlinin, iştahın ve uyku-uyanıklık döngüsünün düzenlenmesi gibi birçok fonksiyonda görev alır. Bu yüzden serotonin düzeyinin düşük olmaması büyük önem arzeder.

Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkisi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Bazı yiyecekleri tüketerek serotonin üretimini artırabilirsiniz. Egzersiz de serotinin üretimini tetiklemek için mükemmel bir yoldur.

Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Serotonin salgılamak için 20 km yol katetmenize gerek yok. Günde 30 dakika, haftada 5 gün egzersiz yaparak, serotonin seviyenizi siz de yükseltebilirsiniz.

Serotonin ve Depresyon

Bu kimyasalın %75’i bağırsak hücrelerinde yer alır ve bağırsak hareketlerini düzenler. Geri kalanı beyindeki sinir hücrelerinde sentezlenir. Burada serotonin ruh hâline (duygu durumuna) etki eder. Serotoninin yüksek düzeyleri pozitif bir ruh hâline işaret ederken, düşük seviyeleri ise depresyonla ilişkilendirilir. Hatta bu yüzden birçok antidepresan beyindeki serotonin seviyelerini yükseltmek amacıyla tasarlanmıştır.

Birçok nörotransmiter ruh hâlini düzenlemek için ahenk içinde çalışsalar da, serotonin en önemlilerinden biridir ve egzersiz, diyet, güneş ışığı gibi dış faktörlerden de etkilenir. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, egzersizin depresyonu tedavi etmek için etkin bir şekilde kullanabileceğini göstermektedir.

Egzersizin Serotonin Üzerindeki Etkisi

Yapılan birçok araştırma egzersizin serotonin salgılanmasını artırdığını göstermiştir. Neuropsychopharmacology dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, fiziksel aktivitenin serotonini artırması iki yolla gerçekleşir. Birincisi, motor aktivitenin beynin gönderdiği serotonin üretimi sinyallerinin sıklığını artırmasıyla olmaktadır. İkinci olarak da, düzenli egzersiz serotoninin öncül maddesi olan triptofan salgısını artırmaktadır. Tam mekanizma henüz çözülememiş olsa da, aerobik egzersizin serotonin düzeylerini artırdığı açıktır. Serotonin salgısının artmasıyla ilgili en mantıklı açıklama, vücudun spor yaparken kaslarda oluşan acıyı dindirmek için serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimi için sinyal göndermesidir.

Egzersiz Tavsiyeleri

Ağırlık kaldırma, yoga, pilates ve gerilme egzersizleri güçlenmek, esneklik kazanmak, stres yönetimi için mükemmeldir. Bununla birlikte yürümek, koşmak, bisiklet sürmek ve yüzmek gibi aerobik egzersizler serotonin seviyesini artırmada en etkili olanlar. Maratoncuların yarışın sonuna doğru hissettikleri coşku halini duydunuz mu? Bu, egzersiz süresince ve sonrasında salgılanan serotonin gibi “iyi hissetme” hormonlarının etkilerini çok iyi bir şekilde açıklıyor.

Merak etmeyin, serotonin salgılamak için 20 km yol katetmenize gerek yok. Günde 30 dakika, haftada 5 gün egzersiz yaparak, serotonin seviyenizi siz de yükseltebilirsiniz. Hatta egzersize yeni başlayacaksanız serotininin güçlü etkilerini hissetmeniz daha olası.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...