Eklampsinin Gözlenmesi

Eklampsinin Gözlenmesi

Eklampsinin Gözlenmesi

Preeklampsinin tedavisi için genellikle, en az 33 haftalık hamilelik varsa doğuma gidilir. Ancak, bu yaklaşım bebeğiniz prematüre doğacak kadar büyümemişse güvenli değildir. Bu durumda uzun süreli komplikasyonlar ve bebeğin ölümü gerçekleşebilir.

Hamileliği uzatmaya çalışmaktan bebeğiniz çok faydalanacaktır. Bu sırada, kortikosteroid ilaçlarla bebeğin akciğerleri hızlı bir şekilde geliştirilmeye çalışılır. Hamileliğin uzatılması, rahim ağzı suni doğum sancısına elverişsiz olsa bile ciddi preeklampsi varsa ve hamileliğin 37. haftası ile 40. haftası arasındaysanız önerilmez.

Doktorunuz, durumunuzun ciddiyetini, bebeğin gelişimini ve rahim ağzının durumunu suni doğum sancısı vermeden önce inceler. Sezaryenle doğum, rahim ağzı açılmadıysa ve hamileliğin 28. haftası ile 32. haftası arasındaysanız önerilir.

Doğum geciktiyse, yatak istirahati yapmanız ve hastanede kalmanız gerekir. Siz ve bebeğiniz yakından takip edilirsiniz. Tansiyonunuz her dört ila altı saatte bir ölçülür. Günlük olarak diz refleksleriniz ve kilonuz kontrol edilir. Baş ağrısı, görüşte değişiklikler ve karnın üst bölgesinde ağrı yaşadığınız an doktorunuza bildirmeniz istenir. Üç günde bir, bebeğin kalp atışları takip edilir. Ayrıca preeklampsinin şiddetine göre kan sayımıyla serum transaminaz seviyesi, laktatdehirogenaz değerlerine ve böbreklerinizle karaciğerinizin fonksiyonunu anlayabilmek için ürik asit seviyesine bir ya da iki haftada bir bakılabilir.

32. hafta ile 34. hafta arasındaysanız, bebeğin akciğerlerinin olgunluğunun anlaşılabilmesi için amniyosentez yapılır. Bu işlem sırasında, ultrasonun da rehberliğiyle doktor karna ve rahme iğne batırarak bebeğin etrafını saran amniyotik kesenin içinden sıvı örneği alır. Sıvı, proteinler için test edilir ve böylece bebeğin akciğerin gelişip gelişmediği öğrenilebilir.

Her üç veya dört haftada bir, bebeğin gelişimi ultrasonla takip edilir. Ultrason sırasında, ses dalgaları kullanılarak görüntü elde edilir. Bu işlem sırasında size veya bebeğinize zarar gelmez. Ultrasonda radyasyon yoktur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...