Eklem İçi Kayganlaştırıcı Sıvı Enjeksiyonlarının Diz İltihabına Etkisi Nedir?

Eklem İçi Kayganlaştırıcı Sıvı Enjeksiyonlarının Diz İltihabına Etkisi Nedir?

EİKS diz kireçlenmeleri için uygulanan bir prosedürdür. Doğal bir yağ olan eklem sıvısı her bir eklemde bulunur. Hiyaluronik asit eklemlerin hareketi sırasında doğal bir yağlayıcı olarak çalışır, eklem sıvısının içerisinde bulunur. Yaşınız ilerledikçe hiyaluronik asit yıkılmaya başlar ve hiyaluronik asit seviyesi düşer. Bu asidin seviyesinin düşmesi diz hareketlerini kısıtlayabilir ve sonunda eklem sertleşmesi neden olur. EİKS enjeksiyonu hiyaluronik asidin yerini alır ve geçici olarak dizin hareketlerini yapmasına kolaylık sağlar ve hissedilen rahatsızlık ile ağrıyı azaltır.

Sıvı Enjeksiyonlar Ve Diz İltihabı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
EİKS Risk Faktörleri Nelerdir?

Risk en alt düzeydedir. Bazı hastalar iğne yapılan noktada yangısal yanıt alabilirler. Ayrıca enjeksiyon sırasında ağrı ve rahatsızlık da hissedebilirler. Ayrıca enjeksiyona bağlı her zaman riskler vardır ancak bunlar 1000’de 1 meydana gelmektedir.

EİKS Enjeksiyonu Ne Kadar Dayanır?

EİKS’nin her bir çeşidi farklı protokollere ve farklı uzunlukta dayanma süresine sahiptir. Ortalama dayanma süresi 3 aydır.

Hangi Medikal Profesyoneller Bu Prosedürü Uygulayabilir?

Bu prosedürü bir romatolog ya da ortopedi cerrahının uygulaması gerekir.

EİKS Enjeksiyonu Hangi Noktada Uygulanır?

EİKS ikinci ya da üçüncü tedavi yöntemi olarak değerlendirilir. Eğer iltihaplanma önleyici ilaçlar işe yaramıyorsa ve daha ılımlı tedavi yöntemleri ağrınızı ya da sertliği gidermediyse EİKS enjeksiyonu yararlı bir tedavi seçeneği olabilir.

EİKS Enjeksiyonu İçin Kimler Aday Olabilir?

EİKS ile alakalı bazı fikir ayrılıklarının var olduğunu bilmek önemlidir. Birden fazla klinik deney EİKS’nin diz kireçlenmesi belirtilerini azaltmada süper etkili olmadığını göstermiştir. Araştırmaların söylediğine göre eğer EİKS etkili olursa hastanın belirtilerindeki azalma genellikle hafif olacaktır. EİKS’nin tutkulu takipçileri olsa da araştırmalar çok etkili olmadığını söylemektedir.

Bunu aklınızda bulundururken, dizinde kireçlenme olan herkes EİKS için aday olarak sayılamamalıdır. Benim görüşlerime göre EİKS orta düzeyde kireçlenmesi olan hastalar için geçerlidir. Ayrıca dizindeki rahatsızlık belirli olaylar sonrasında artan kişiler, düşme ya da kaza, bu yöntem için ideal adaylardır.

EİKS Ameliyattan Kaçının Kişiler İçin Alternatif Tedavi Olabilir Mi?

Ciddi kireçlenmesi olan hastalarda EİKS ameliyatın yerini alabilecek bir tedavi yöntemi değildir. Eğer diğer tedavi yöntemleri işe yaramamış ise ciddi kireçlenmesi olan hastaların ameliyat seçeneğini göz ardı etmemesi gerekir. Ciddi kireçlenme vakalarında diz ameliyatları son derece etkilidir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...