Eklemleri Genç ve Esnek Tutan 8 Yiyecek

Eklemleri Genç ve Esnek Tutan 8 Yiyecek

Gıcırdayan dizler, ağrıyan eklemler ileri yaşlarda sizin kaderiniz olmak zorunda değil. Hayatınızın sonraki dönemlerinde de esnek ve sağlam kalabilirsiniz.

Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Ne olursa olsun kilo vermek eklemleriniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik. Ağırlığınızın sadece %5'ini kaybetmek bile eklemlerdeki baskıyı büyük oranda azaltıyor.

İşte bu konuda size yardımcı olacak birkaç yiyecek.

1 Zerdeçal

Günümüzün popüler baharatı olan zerdeçal içerdiği kurkumin adlı madde sayesinde kemik erimesini engelliyor ve eklem ağrılarını dindiriyor.

2 Badem

Çok lezzetliler ve E vitamini açısından da zenginler. E vitamini eklemlerin dış zarlarını korumaya yardım eden bir bileşen. Ayçekirdeği de benzer bir etki gösteriyor.

3 Brokoli

İçerdiği sülfarafan isimli bileşen sayesinde, eklem yıkımına sebep olan enzimleri bloke ediyor.

4 Balkabağı

Sırrı içerdiği karotenoid isimli maddede. Bu madde eklem iltihabı riskini azaltıyor. Kabak ayrıca C vitamini içeriyor, bu da kemik ve kıkırdaklara yardımcı olan başka bir organik yapılı bileşiktir.

5 Mantarlar

Şitake mantarı vücutta iltihaplara karşı savaşan bir besin. Bu sayede de eklem ağrılarından sizi koruyor.

6 Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı içerdiği polifenoller sayesinde iltihapları engelliyor, kas ve eklem ağrılarını azaltıyor.

7 Yeşil Çay

Yeşil Çayın içerdiği antioksadanlar eklemlerin çok iyi arkadaşı. Hatta çayınıza biraz da limon ekleyin böylece etkisini iyice artırın. Çünkü turunçgiller kollajen üretir. Kollajen de kıkırdak için temel bir maddedir.

8 Zencefil

Ağrı kesicilerin olmadığı yüzyıllarda, zencefil vardı. Zencefilin iltihap sökücü özelliği günümüzde kanıtlandı. O yüzden zencefile öğünlerinizde yer vermeye başlayabilirsiniz, özellikle kış aylarında. Sosların veya çorbanın içinde zencefili kullanabilirsiniz. (eğer kanı sulandıran bir ilaç alıyorsanız, zencefilden uzak durun, çünkü zencefil de kanı sulandırır.)

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...