El Röntgeni: Neden El Röntgeni Çektirmeliyim?

El Röntgeni: Neden El Röntgeni Çektirmeliyim?

El röntgeni, elin içindeki kemikler ve yumuşak dokular gibi yapıların siyah beyaz görüntüsünün alınmasıdır. Bu teşhis aracı, doktorların bir veya iki elde yaralanma veya dejeneratif hastalıkların olduğunu anlaması için kullanılır. Doktorunuz el röntgenini elde bulunan büyüme kemiğini incelemek için de kullanabilir. Beslenme eksikliğiniz ya da metabolik bir hastalığınız varsa kemikleriniz düzgün bir şekilde büyümez. Röntgen, radyasyonla alınır. Röntgeni genellikle hastanenin radyoloji bölümünde ya da başka bir bölümünde çalışan bir teknisyen çeker.

Röntgen Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Röntgen doktorların en hayati organları kontrol etmesine yıllardır izin veren kolay, hızlı ve etkili bir test yöntemidir. Riskleri olsada sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda yapılması tercih edilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem öncesi üzerinizde bulunan mücevherleri, gözlüğü, piercingi ve başka tüm metalleri çıkarmalısınız. Ve implant gibi vücudunuzda metal varsa doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamileler Dikkat...

Hamile kişilerde röntgen, doğmamış bebeğe zarar verebileceğinden önerilmez. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza mutlaka bildirin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uygun görüldüğü takdirde Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümleri doktorları sizi röntgen çektirilmesi konusunda yönlendirecektir.

El Röntgeni için Hazırlık

El röntgeni için özel bir hazırlığın yapılması gerekmez. Yüzük, bileklik ya da saat takıyorsanız çıkarmanız istenir. Bunu yapmanız teknisyenin röntgen için elinizi doğru pozisyona sokmasına yardımcı olacaktır. Takıların çıkarılması radyoloğun kullandığınız mücevherleri, kemiklerdeki kırıklarla karıştırmasını da engeller.

Eliniz yaralanmalardan dolayı şiştiyse mücevherleri çıkaramayabilirsiniz. Mücevherin dış görünüşü röntgende belli olacaktır. Bu durum teknisyenin elinizin görüntüsünü almasına engel olmaz.

!Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız teknisyene bildirin. Radyasyona maruz kalmanın fetüse zarar verme riski az da olsa bulunur. Önlem olarak kadınların ve çocukların üreme organlarını ve gelişmekte olan fetüsleri korumak için kurşun kaplı bir önlük giymeleri gerekebilir.

El Röntgeni Çekilmesi

Elinizi muayene sedyesine uzatmanız istenir. Röntgen görüntüsü alınırken elinizi mümkün olduğunca sabit tutmalısınız. Teknisyen elinizi farklı pozisyonlarda tutmanızı isteyerek farklı görüntüler çeker.

Röntgen çekilmek acı vermez. Ancak, röntgenler kemik kırılmaları, tümörler ve artrit için çekilebilir. Bazı durumlarda röntgen çekilirken elin tutulacağı pozisyondan ötürü acı yaşanabilir.

El Röntgeninin Sonuçları

Bazen, röntgenin sonuçları hemen verilir. Örneğin, bilek kırılması gibi bazı yaralanmaların teşhis edilmesi ve tedavisi çok hızlı bir şekilde yapılabilir. Modern röntgen cihazlarının çoğu, görüntüyü alınır alınmaz bilgisayar ekranına yansıtır. Kemikler ya da mücevherler gibi yoğun maddeler röntgen filminde beyaz olarak görünür. Yumuşak dokular ise gri renktedir. Eklemlerin arasındaki boşluklar gibi havanın olduğu yerler ise siyah çıkar.

Büyümeyi kontrol etmek ya da diğer durumları kontrol etmek için çekilen röntgende zaman hassasiyeti bulunmadığından sonuçların alınması bir iki günü bulabilir. Doktorunuz el röntgeni çıktığında sonuçları sizinle paylaşacaktır.

Radyasyon Riski

El röntgeninden dolayı radyasyona maruz kalmanın getirdiği riskler çok azdır. El röntgeni çekilirken radyasyona sadece birkaç saniye maruz kalırsınız. Yaralanmaların ve hastalıkların teşhis edilmesinin getireceği fayda genellikle kısa süreli olarak radyasyona maruz kalmanın getireceği risklerden daha ağır basar.

El röntgeni, oldukça düşük risk barındıran bir teşhis aracıdır. Doktorunuz elinizde yaralanmalardan, dejeneratif hastalıklardan ya da düzgün olmayan kemik büyümelerinden dolayı oluşan sorunları teşhis etmek ya da ilerleyişini kontrol etmek için el röntgeninden faydalanabilir. Doktorunuz sorunu teşhis ettikten sonra size tedavi planı önerecektir. Durumunuzu, tedavi planınızı ve hastalığınızın ilerleyişini doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...