Elektrokonvülsif Terapi Nedir?

Elektrokonvülsif Terapi Nedir?

Elektrokonvülsif tedavi (EKT) belirli zihinsel hastalıklar için kullanılan bir tedavidir. Bu terapi sırasında nöbetleri indüklemek için beyinden elektrik akımları gönderilir. Prosedürün klinik depresyonu olan kişilerin %78’ine yardımcı olduğu görülmüştür. Çoğu zaman ilaca veya terapiye cevap vermeyen kişileri tedavi etmek için kullanılır.

EKT’nin Tarihi

♦♦EKT’nin karışık bir geçmişi vardır. EKT ilk kez 1930’larda kullanıma girdiğinde, “elektroşok tedavisi” olarak biliniyordu. Erken kullanımda, hastalar düzenli olarak kırık kemiklere ve tedavi sırasında ilgili yaralanmalara maruz kaldılar. EKT’nin neden olduğu şiddetli konvülziyonları kontrol etmek için kas gevşeticileri mevcut değildi. Bu nedenle, modern psikiyatride en tartışmalı tedavilerden biri olarak kabul edilir.

♦♦Modern EKT’de elektrik akımları daha dikkatli bir şekilde uygulanır. Ayrıca hasta yaralanma riskini azaltmak için yatıştırılır. Bugün Amerikan Tıp Derneği ve Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüleri EKT kullanımını desteklemektedir.

EKT Neden Kullanılır?

EKT, genellikle aşağıdaki bozuklukların tedavisinde son tedavi olarak kullanılır:

Bipolar bozukluk

Bu mizaç bozukluğu yoğun enerji ve elasyon (delilik) ve şiddetli depresyon dönemleriyle karakterize edilir.

Major Depresif Bozukluk

Bu yaygın bir ruhsal bozukluktur. Bu bozukluğa sahip insanlar sık ​​sık bozuk ruh halleri ve özgüven eksikliği yaşarlar. Bir zamanlar zevkli bulduğu aktivitelerden bile hoşlanmayabilirler.

Şizofreni

Bu psikiyatrik hastalık tipik olarak paranoya, halüsinasyonlar ve sanrılara neden olur.

EKT Türleri

İki ana tür EKT vardır: tek taraflı ve iki taraflı.

İki taraflı EKT’de başınızın her iki tarafına elektrotlar yerleştirilir. Tedavi tüm beyninizi etkiler.

Tek taraflı EKT’de, başınızın üstüne bir elektrot yerleştirilir. Diğeri sağ şakağınıza yerleştirilir. Bu tedavi beyninizin sadece sağ tarafını etkiler.

Bazı hastaneler EKT sırasında “ultra kısa” darbeler kullanırlar. Bunlar standart bir milisaniye darbesiyle karşılaştırıldığında yarım milisaniyeden daha az sürer. Kısa darbelerin hafıza kaybını önlemeye yardım ettiğine inanılmaktadır.

Ne Beklenebilir?

  • EKT’ye hazırlanmak için, belirli bir süre boyunca yemek yemeyi ve içmeyi bırakmanız gerekir. Bazı ilaçları da değiştirmeniz gerekebilir. Doktorunuz nasıl plan yapacağınızı size anlatacaktır.
  • Prosedürün yapılacağı gün doktorunuz size genel anestezi ve kas gevşeticiler verecektir. Bu ilaçlar konvülsiyonları önlemeye yardımcı olacak. İşlemden önce uykuya dalıyor ve sonrasını hatırlamıyorsunuz.
  • Doktorunuz kafa derisine iki elektrot yerleştirecektir. Elektrotlar arasında kontrollü bir elektrik akımı geçirilecek. Bu akım beynin elektrik aktivitesinde geçici bir değişiklik olan bir beyin nöbetine neden olur. 30 ila 60 saniye arasında sürecek.
  • Prosedür sırasında kalp ritiminiz ve tansiyonunuz izlenecektir. Ayakta tedavi prosedürlerinde genellikle aynı gün eve gidersiniz.
  • Çoğu insan ECT’den üç ila altı hafta boyunca 8 ila 12 seans bu testi uygular. Bazı hastalaın bir aylık bakım tedavisine ihtiyacı olur.

ECT Ne Kadar Etkili?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan bir incelemeye göre klinik depresyonlu hastaların %78’i EKT sonrası iyileşiyor. Ek olarak EKT ile tedavi edilen kişilerin %70 ila 90 oranında remisyon oranı olmaktadır.. Bu ilaç kullananlar için yüzde 20 ila 30’luk bir oranla karşılaştırılır.

ECT’nin bu kadar etkili olmasının nedeni belirsizdir. Bazı araştırmacılar, beynin kimyasal haberleşme sisteminde bir dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olduğuna inanıyor. Başka bir teori nöbetin bir şekilde beyni sıfırladığıdır.

ECT ve Diğer Tedavilerin Yararları

♦♦EKT uyuşturucu veya psikoterapinin etkisiz olduğu birçok kişi için işe yarar. Tipik olarak ilaçlardan daha az yan etkisi vardır.

♦♦EKT psikiyatrik belirtileri hafifletmek için hızlı çalışır. Depresyon veya mania sadece bir veya iki tedaviden sonra düzelebilir. Birçok ilacın etki göstermesi için ise haftalar gerekebilir. Bu nedenle ECT intihar, psikotik veya katatonik olanlar için özellikle yararlı olabilir.

♦♦Ancak bazı insanlar EKT’nin yararlarını korumak için bakım EKT’ye veya ilaçlara ihtiyaç duyabilir. Doktorunuz sizin için en iyi takip bakımını belirlemek adına sizi yakından izleyecektir.

♦♦EKT hem hamile kadınlarda hem de kalp rahatsızlığı olanlarda güvenle kullanılabilir.

EKT’nin Yan Etkileri

EKT ile ilişkili yan etkiler nadirdir ve genellikle hafiftir. Şunları içerebilir:

  • Tedaviden sonraki saatlerde baş ağrısı veya kas ağrısı
  • Tedaviden kısa süre sonra kafa karışıklığı
  • Mide bulantısı, genellikle bir tedaviden sonra
  • Hafıza kaybı (kısa süreli veya uzun süreli)
  • Düzensiz kalp hızı (nadir)

♦♦EKT ölümcül olabilir, ancak ölümler çok nadirdir. Yaklaşık 10 bin kişiden 1 kişi EKT’den ölmektedir. Bu ABD’de intihar oranı olan 100,000 kişiden 12 kişiden daha düşük bir ihtimaldir.

♦♦Siz veya sevdikleriniz intihar düşünceleriyle baş edemiyorsa hemen acil servisi arayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...