Eliza Testi: Ne İçin Yapılır? Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Eliza Testi: Ne İçin Yapılır? Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Eliza Testi Nedir? Enzim bağlantılı bağışıklık testi ya da Eliza, kanınızdaki antikorları saptayıp, miktarlarını ölçer. Bu test, bazı bulaşıcı hastalıklara karşı antikor üretip üretmediğinizi kontrol eder. Antikorlar, vücudun antijen denilen zararlı maddelere karşı ürettiği proteinlerdir.

Eliza Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Eliza Testi Nedir?

Eliza testi (enzim bağlantılı bağışıklık testi), yapısında protein olan birçok farklı zararlı maddeyi veya vücut bileşenini tespit etmek için kullanılan laboratuvar tekniğidir.

Ne Yapmalıyım?

Korunmadan yapılan tüm cinsel birliktelikler, gerekli testlerin yapılmadığı bir kan alışverişi sonrası ve gebelik öncesi HIV testi yapılması önerilmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu virüsün 3 aya kadar kuluçka dönemi olduğu için testi yaptırmanın en uygun zamanını gözetmek gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Elisa testi için İç Hastalıkları (Dahiliye), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Eliza Testi

Eliza testi şu hastalıkların teşhisinde kullanılabilir:
AIDS’e neden olan HIV
Lyme hastalığı
Pernistöz anemi
Kayalık dağlar benekli humması
Rotavirüs
Skuamöz hücreli karsinom
Frengi
Toksoplazmoz
Suçiçeği ve zonaya neden olan varisella zoster virüsü
Zika virüsü

Eliza genellikle daha derinlemesine inceleme yapan testlerden önce kullanılan bir tarama aracıdır. Doktorunuz yukarıdaki hastalıkların belirtisini gösterdiğiniz zaman bu testi uygular. Ayrıca, doktorunuz yukarıdaki hastalıkları elemek istediğinde de Eliza testini yapar.

Bu Test Nasıl Yapılır?

Eliza testi basit bir testtir. Bu testin yapılması için bir rıza formu imzalamanız gerekebilir. Doktorunuz size bu testin ne amaçla yapılacağını açıklayacaktır.

Eliza testinde kan örneği alınması gerekir. Öncelikle sağlık uzmanı kolunuzu antiseptikle temizler. Daha sonra turnikeyle kolunuzda baskı oluşturularak damarların şişmesi sağlanır. Sonrasında, kanı çekmek için damarlardan birine iğne sokulur. Yeterli kan toplandığında iğne çıkarılır ve iğnenin batırıldığı yere küçük bir bant yapıştırılır. Kan akışını azaltıp morarmanın oluşmasını engellemek için buraya birkaç dakika bastırmanız istenir.

Bu işlem genellikle acısızdır ancak işlem sonrasında kolunuz zonklayabilir.

Alınan kan örneği analiz için laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda teknisyen örneği test edildiğiniz durumun antijenini içeren petri kabına koyar. Kanınızda bu antijene karşı antikorlar bulunuyorsa antikorla antijen bağlanır. Teknisyen bu durumu petri kabına enzim ekleyip kanınızı gözlemleyerek ve antijenin tepkilerine bakarak değerlendirir.

Kapta renk değişikliği olursa hastalığınız vardır. Enzimin ne kadar değiştiği, teknisyenin antikor miktarına karar vermesine yardımcı olur.

Teste Nasıl Hazırlanabilirim?

Bu test için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Kanın alınması birkaç dakika sürer ve çok az rahatsızlık verebilir. İğne korkunuz varsa ya da kan alındıktan sonra baş dönmesi ve baygınlık gibi durumlar yaşıyorsanız bu durumunuzdan sağlık uzmanına bahsetmeniz gerekir.

Herhangi Bir Risk Bulunuyor mu?

Bu testle ilişkilendirilen çok az risk bulunmaktadır.

Riskler arasında şunlar bulunur:
Enfeksiyon
Baygınlık hissi
Morarma
Normalden daha fazla kanama

Daha önce kan verirken kolay morarma yaşadıysanız veya hemofili olarak bilinen bir kanama sorununuz varsa doktorunuza bahsedin.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Sonuçlar, analizin yapıldığı laboratuvara bağlıdır. Ayrıca, hangi hastalık için test edildiğinize de bağlıdır. Doktorunuz sonuçlarınızı ve sonuçlarınızın ne anlama geldiğini sizinle paylaşmalıdır. Bazen, pozitif sonuç hastalığın olmadığı anlamına gelir.

Yanlış pozitifler ve yanlış negatifler görülebilir. Yanlış pozitif sonuç, hastalığınız olmamasına rağmen hastaymışsınız gibi sonuç almanızdır. Yanlış negatif sonuç ise hastalığınız olmasına rağmen sağlıklı olduğunuzu gösteren sonuç almanızdır. Bu durumlar oluşabileceğinden Eliza testinin birkaç hafta sonra tekrar yapılması istenebilir ya da doktorunuz sonuçların doğruluğunu kontrol etmek için daha hassas testler isteyebilir.

Başka Bilmem Gereken Bir Şey Var mı?

Testin kendisi oldukça basit olsa da HIV gibi durumlardan dolayı tarama yapılıyorsa çok fazla endişe duyabilirsiniz. Bu testi yaptırmak için sizi kimsenin zorlayamayacağını hatırlamanız önemlidir.

Testi doktorunuzla konuşun. Bulaşıcı hastalıkların teşhis edilmesinin tedavi almanın ve diğerlerini de enfeksiyona karşı korumanın ilk adımı olduğunu hatırlayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...