Elma Sirkesi Cilde Faydalı mıdır?

Elma Sirkesi Cilde Faydalı mıdır?

Elma Sirkesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Elma potasyum, pektin, malik asit ve kalsiyum gibi besin maddeleriyle doludur. Sirke oluşumu sırasındaki fermentasyon süreci elmadaki vitamin ve mineralleri, daha da güçlendirir. Bu da elma sirkesini birçok cilt problemine karşı etkili hâle getirir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer mide rahatsızlıkları yaşıyoranız elma sirkesinden kaçınmalısınız.

Kaç Kaloridir?

Bir su bardağı (200 gr) elma sirkesi 42 kaloridir.

 Elmanın cilde faydaları şunlar:

Cilt Lekelerini Temizler

Dr. Edward Group “Elma Sirkesinin Faydaları” adlı makalesinde, sirkenin aknenin doğal tedavisinde sık sık kullanıldığını söylüyor. Sirke cildin asiditesini dengeleyerek ve bakterileri öldürerek cilt lekelerini temizler. Yüze sürüldüğünde fazla yağı emer. Elma sirkesini bir pamukla yüzünüze sürebilirsiniz. Ciddi aknelerde, gece boyunca yüzünüzde kalmasında yarar var. Böylece gözenekler temizlenir ve ölü deri hücrelerden arındırılır. Sirke ayrıca yüzünüzü daha pürüzsüz yapar.

Yaşa Bağlı Cilt Lekelerinin Kaybolmasına Yardım Eder

Yaş lekeleri (karaciğer lekeleri ya da güneş lekeleri) yaşlandıkça cildimizde oluşan iyi huylu renk bozulmalarıdır. Özellikle 40 yaşını geçenlerde yüzde görünmeye başlar. Elma sirkesindeki sülfür bu lekelerin kaybolmasına yardım eder. Derece derece bunların kaybolmasını sağlar. Yaşa bağlı lekelerde elma sirkesi direkt içilerek ya da lekelere sürülerek kullanılabilir. Elma sirkesini soğan suyuyla karıştırdığınızda süreci hızlandırabilirsiniz.

Güneş Yanığı ve Kaşınmayı Tedavi Eder

Güneş yanığı genellikle acı verir ve yüzde kötü bir görüntüye sebep olabilir. Etkilenmiş yüzeye pamuğa batırılmış elma sirkesini nazikçe sürün. Böylece kızarıklığı ve acıyı giderebilirsiniz. Aynı tedavi yöntemi böcek ısırıkları ve döküntüler sonucu ortaya çıkan kaşıntıyı da giderir.

Vücudu Toksinlerden Temizleyerek, Cildi Yeniler

Doğal mineral, vitamin ve enzimler açısından zengin olması sebebiyle, elma sirkesi vücudu toksinlerden arındırma noktasında etkilidir. Elma sirkesindeki asitler toksinlere bağlanarak, vücudun daha efektif olarak temizlenmesini sağlar. Antik kültürlerde elma sirkesi sıklıkla kanı temizlemek için kullanılırdı.

Elma sirkesinin diğer temizleme yolları da, vücuttaki mukusları parçalaması ve lenf nodüllerini temizleyip, akışı hızlandırmasıdır. Sağlıklı bir lenf sistemi hücrelerden toksinleri temizler ve bağışıklık sisteminin iyileştirir. Bütün bu vücudu arındırma süreci, ciltteki akışın daha iyi olmasını sağladığı için daha sağlıklı ve daha güzel bir cilt sağlar.

Her yemekten önce 1-3 çay kaşığı elma sirkesini ılık veya soğuk suya ekleyip içebilirsiniz. İsterseniz sıcak suya da ekleyip, biraz bal katarak çay gibi de yudumlayabilirsiniz. Elma sirkesi salatalara katılarak da tüketilebilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...