Elma Sirkesi: Bu Mucizeye Gelin Göz Atalım

Elma Sirkesi: Bu Mucizeye Gelin Göz Atalım

Günde bir elma sizi doktor ihtiyacından uzak tutar, elma sirkesi de aynı şekilde. Yüzyıllardır elma sirkesi birçok amaçla kullanıldı: turşu yapmak, zararlı otları yok etmek, kahve makinalarını temizlemek, zırhları parlatmak ve salataları tatlandırmak. Elma sirkesi aynı zamanda mutfağınızda her zaman bulunması gereken şeylerden biridir ve sağlığınıza sayısız faydaları vardır. Mineral açısından çok zengindir, bunlardan bazıları potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve bakırdır. Aynı zamanda A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri, bioflavonoid ve pektin barındırır. Dahası asetik asit içermesi sayesinde elma sirkesi yediğiniz besinlerden sindirim sisteminizin kendi başına sindiremediği gerekli mineralleri sindirmenizi sağlar. Sirke oluşumu sırasındaki fermentasyon süreci elmadaki vitamin ve mineralleri, daha da güçlendirir. Bu da elma sirkesini birçok cilt problemine karşı etkili hâle getirir. Aşağıda elma sirkesinin en önemli 10 faydası sıralanmıştır. Daha iyi sonuçlar için organik, taze ve filtrelenmemiş elma sirkesi kullanınız.

Elma Sirkesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Dikkat!

Bir rapora göre günde 250 gramdan fazla elma sirkesini 6 yıl boyunca tüketen bir hastada potasyum eksikliği ve kemik zayıflığı görülmüş.

Elma sirkesi genç ve yaşlı fark etmeden herkes tarafından kullanılabilir. Özellikle sigara İçen kişilerde diş lekelerini temizler. Cilt için kullanılabilir ve cildi onarıcı özelliği vardır.

Elma Sirkesi Faydaları

Bağırsaklarımızda bulunan küçük tüyler bizi zararlı maddelerden korurken glüten bunları öldürüyor. Bu nedenle doğal beslenmeliyiz. Doğal meyvelerden yapılan sirkeler tüketmeliyiz.

 Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma Sirkesinin Yan Etkileri

Normal miktarlarda elma sirkesini yiyeceklerde kullanmak muhtemelen güvenlidir. Tıbbi amaçlarla kısa dönem için elma sirkesi kullanmak yine muhtemelen güvenli.

Bazı durumlarda ise, çok fazla elma sirkesi tüketmek güvenli olmayabilir. Günde 250 gramdan fazla elma sirkesi tüketmek uzun vadede potasyum eksikliği gibi sorunlara yol açabilir. Bir rapora göre günde 250 gramdan fazla elma sirkesini 6 yıl boyunca tüketen bir hastada potasyum eksikliği ve kemik zayıflığı görülmüş. Başka bir raporda ise elma sirkesi tabletini boğazında 30 dakika bekleten bir kadın ses tellerinde hassasiyet ve acı hissetmiş. Sonraki 6 ay boyunca yutkunmada zorluk çekmiş. Bu problemin sirkenin içindeki asetik asit içeriğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesini yapmaya başlamadan önce elinizde bulunması gerekenler:

 • Temiz bir kavanoz (Kavanozun türü tamamen sizin seçiminizdir.)
 • Kabuğu soyulmuş elma
 • Organik kamış şekeri
 • Filtrelenmiş su
 • Küçük cam kavanoz
 • Tülbent
 • Lastik bant
Yapılışı:

Kavanozu çok titiz bir şekilde yıkayın ve kendiliğinden kuruması için bir kenarda bekletin
Kavanozun 4’te 3’ünü elma ile doldurun.Bir yemek kaşığı kamış şekerini bir bardak suyun içinde eritin.Şekerli suyu elmaların üzerine dökün. Eğer elmalar tamamen suyun altında kalmazsa bir bardak daha su ekleyin (Kullanacağınız su filtrelenmiş olmalı).Elmaları fermantasyon ağırlıkları ya da ufak bir kavanoz yardımı ile suya batırın. Suyun üzerinde kalan elmalar bozulur.Üzerini tülbent ile kapatın ve lastik bant ile sağlamlaştırın.Hazırlamış olduğunuz bu kavanozu karanlık ve oda sıcaklığındaki bir yerde 3 hafta bekletin.3 haftanın sonunda elmaları suyun içerisinden çıkartın ve kalan suyu kavanoza tekrar koyun.Kavanoza tekrar koyulan suyu 3-4 hafta daha aynı karanlık yerde bekletin.Bu işlemlerin sonunda sirkenizi alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda verilen talimatlar ve gereken malzemeler kullanacağınız kavanozun büyüklüğü ile değişmektedir. Kavanozunuz daha büyük ya da daha küçük ise bu malzemeleri yine kavanozun 4’te 3’ünü elma ile ve üzerini şekerli ve filtrelenmiş şekersiz su ile dolduracak şekilde ayarlayın.
Sirkeyi tam olarak yapmayı başaramazsanız üzerinde küf oluşur ve kullanılmaz hale gelir. Kullanılmaz hale gelen sirkenin kullanılması sağlık açısından zararlıdır.

Filtrelenmiş su evde nasıl yapılır?

Bir çaydanlığa su doldurun ve ağzını kapatın. Çaydanlığın suyunu boşalttığınız boru benzeri kısmına iyice temizlenmiş kıvrımlı bir boru yerleştirin. Bu borunun ucunu ise temiz suyu doldurmak istediğiniz kabı yerleştirin ve ardından çaydanlıktaki suyunuzu kaynamaya bırakın. Çaydanlıktaki su kaynadıkça buharı uzun boru yardımı ile istediğiniz kaba ulaşacak ve burada yoğunlaşarak tekrar su formuna geçecektir.

Yorumlar (3)

 1. Goksel

  Elma sırkesi bir yemek kaşığı bir bardak suyla karıştırıp içiyorum midemde yanma yapıyor bir çay kaşıgı karıştırp içmek etkiyi azaltır mı

 2. Aykut Bedir

  Spor yapıyorum ve muhteşem bir etkisini gördüm elma sirkesinin, kilo kaybımı dengelemek için çok yardımcı oldu, yüzümde de eskisi kadar pürüz bırakmadı. Ne varsa doğal yollarda var arkadaşlar. Dozunu iyi ayarlarsanız sorun yaşamazsınız.

 3. Murat

  ELma sirkesi çok faydalı, güzel içerik için teşekkürler.

Sonraki yazı yükleniyor...