En İyi 11 Balık: Mutlaka Denemelisiniz!

En İyi 11 Balık: Mutlaka Denemelisiniz!

Balıklar sağlıklı ve protein açısından zengin olan besinlerdir. Sağlıklı ve dengeli bir diyette olan yerlerini sonuna kadar hak etmektedirler. Balıklar özellikle omega 3 yağ asidi açısından zengindir. Bu yağı insanların sağlığı gereklidir ve vücut kendiliğinden üretememektedir.

Balık Tüketimi Neden Önemli?

  • Araştırmalar omega-3 yağ asidinin beyin ve kalp sağlığı için önemli olduğunu göstermiştir. Özellikle iltihaplanma azaltma, kalp hastalığı riskini azaltma ve doğum öncesi ve sonrası gelişime yararları gözlemlenmiştir. Amerikan Kalp Birliği özellikle şişman olan, somon, gölalası, Sardalya ve ton balığını önermektedir. Bu balıklar omega-3 açısından zengindir ve haftada iki defa yenmeleri önerilmektedir.
  • Balık tüketimi ile birlikte gelen küçük bir risk de mevcuttur. Atıklarında bulunan cıva ve pcb zehirlenmeye yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle hamile kadınların ve çocukların bu risklerden haberdar olması önemlidir. FDA, köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru ve tilefishden uzak durulmasını önermektedir.
  • FDA aynı zamanda hamile kadınların düşük cıva içeren balık çeşitlerinden (konserve tuna, somon, kömür balığı ve Sardalya) haftada 220-340 gram tüketmesini önermektedir. Çocuklar ise uygun porsiyonlar olacak şekilde haftada 2-3 porsiyon tüketmelidir.

İşte Birbirinden Lezzetli Balıklar

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...