Endoservikal (Rahim Ağzı) Gram Boyama Testi Nedir?

Endoservikal (Rahim Ağzı) Gram Boyama Testi Nedir?

Endoservikal gram boyama, rahim ağzında bulunan anormal bakterileri kontrol etmek için kullanılan teşhis amaçlı bir testtir. Bu test için rahim ağzından küçük bir doku örneği alınarak lama konulur. Sonrasında özel boyalar kullanılarak alınan örnek boyanır. Daha sonra laboratuvar uzmanı, endoservikal gram boyamada ortaya çıkan bakterileri tanımlayarak enfeksiyonları ve hastalıkları teşhis etmeye yardımcı olur.

Endoservikal (Rahim Ağzı) Gram Boyama Testi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Endoservikal gram boyama testi, rahim ağzında ya da rahim ağzının etrafında bulunan anormal bakterileri kontrol eder.

Endoservikal Gram Boyama Testine Neden İhtiyacım Var?

Doktorunuz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan şüphelendiğinde de bu testi isteyebilir. Bu hastalıkların belirlenmesi son derece önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Rahim ağzı sorunları için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir. Doktorunuz uygun gördüğünde bu testin yapılmasını isteyecektir.

Endoservikal Gram Boyama Testi 

Bu test için doktorunuzun rahim ağzında bulunan rahim kanalından küçük bir doku örneği alması gerekir. Daha sonra bu örnek, laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda teknisyen gram boyama gibi farklı boyama tekniklerini kullanır. Bu boyama teknikleri örnekte bulunan bakterinin tanımlanmasını sağlar. Teknisyen sonuçlarda anormallik olup olmadığını anlamak için bakterinin şeklini, boyutunu ve rengini kontrol eder.

Endoservikal gram boyama testi, belsoğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kontrol etmek için yaygın kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca belsoğukluğunun bir komplikasyonu olan eklemlerde iltihaplanmaya ya da şişliklerin görüldüğü gonokokal artritin belirlenmesinde de kullanılabilir.

Endoservikal gram boyama testi, rahim ağzı gram boyama testi olarak da bilinir.

Endoservikal Gram Boyama Hangi Hastalıkları Teşhis Edebilir?

Endoservikal gram boyama testi cinsel yolla bulaşan şu hastalıkları tespit edebilir:
İdrarda yanmaya ve anormal akıntıya neden olan belsoğukluğu
Balık kokusuna benzeyen grimsi bir akıntıya neden olan bakteriyel vajinozis
Çoğu zaman belirti göstermeyen ancak belirti görüldüğünde cinsel ilişki ve idrar sırasında acıya neden olan klamidya
Belsoğukluğu enfeksiyonunun neden olduğu eklemlerde iltihaplanmaya yol açan gonokokal artrit

Endoservikal Gram Boyama Testi Sırasında Ne Olur?

Endoservikal gram boyama testi, Pap smear testiyle oldukça benzerdir. Her ikisi de spekülom ve pamuklu çubuk kullanımıyla yapılır.

Bu testi biraz rahatsızlık verici ya da tuhaf bulabilirsiniz. Ancak test sırasında herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz.

Endoservikal gram boyama testinin 24 saat öncesinde vajinal duş almayın. Vajinal duş, rahim ağzında bulunan bakterilerin kaybolmasına neden olabilir.

Endoservikal gram boyama testinin birkaç temel adımı bulunur:
1⇒Normal jinekolojik muayene sırasında olduğu gibi önlük giyerek bacaklarınızı açarak sedyeye uzanmanız gerekir.
2⇒Doktorunuz spekülom denilen metal ya da plastik aleti kullanarak vajinal kasları nazikçe açar. Böylece rahim ağzı daha iyi bir şekilde görülebilir.
3⇒Doktorunuz akıntı olmaması için rahim ağzını temizler.
4⇒Rahim kanalına doğru steril, kuru bir pamuklu çubuk götürülür. Bu çubuk döndürülerek ve birkaç saniye içeride bırakılarak bakterilerin pamuğa yerleşmesi sağlanır.
5⇒Doktorunuz pamuğu ve spekülomu alır. Sonrasında üstünüzü giyinebilirsiniz.
6⇒Doktorunuz aldığı örneği laboratuvara yollar. Teknisyen, pamuklu çubuğu lama sürerek gram boyama testini uygular. Daha sonra mikroskoptan bakarak anormal bakteriler incelenir.

Test sonuçlarında anormallik çıkarsa doktorunuz size açıklama yapacaktır. Özel hastanelerde doktorlar sonuçlar çıktığında hastaları arayarak bilgilendirebilir.

Endoservikal Gram Boyama Testiyle İlişkilendirilen Riskler Nelerdir?

Endoservikal gram boyama testi, oldukça basit bir testtir. Bu testle ilişkilendirilen herhangi bir risk ya da komplikasyon bulunmaz. Ancak endoservikal gram boyama testi, rahim ağzı iltihaplı olduğunda biraz kanamaya neden olabilir.

Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Test sonuçlarının normal çıkması, anormal bakterilerin bulunmadığı anlamına gelir. Normal test sonuç aralığı, testin yapıldığı laboratuvara göre değişir.

Anormal test sonucu çıktıysa doktorunuzun dediklerini uygulayın. Tekrar test yapılmanız için gelmeniz istenebilir.

Cinsel yolla bulaşan pek çok hastalık antibiyotikle iyileştirilebilir.

!Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız varsa birlikte olduğunuz partnerlerinize durumu bildirerek bu kişilerin de test yaptırarak tedavi olmalarını sağlamalısınız. Belirtileri olmasa bile bu kişiler cinsel yolla bulaşan hastalıkları yayabilirler.

Endoservikal gram boyama testinizin sonuçlarıyla ilgili sorularınızı doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...