Enerjinizi Çalan 7 Şey

Enerjinizi Çalan 7 Şey

Yorgun hissediyorsunuz ve neden kaynaklandığını bilmiyor musunuz? Aşağıdaki maddelerden biri veya birkaçı sorunuzun cevabı olabilir.

1 Sandalye veya Koltukta Uzun Süre Oturmak

Uzun bir süre boyunca, bir pozisyonda oturmak enerjinizi azaltabilir. Televizyon seyrederken veya bilgisayar kullanırken bile bu durum söz konusu olabilir. Çünkü vücudunuz hareketsizliği uyumakla eş tutar.

Çözüm: Sık sık gerinin, kalkın ve biraz dolaşın. Bu molalar vücudunuzu uyanık tutacaktır.

2 Kötü Duruş Enerjiyi Boşa Harcar

Vücudu dik hâlde tutmaya çalışılırken büyük miktarda enerji harcanır. Kötü duruş (öne eğilme veya sallanma) omurganın hizasını bozar. Omurganın dengesi ne kadar bozulursa, kaslar da bunu telafi etmek için o kadar enerji harcar.

Çözüm: Hareket ederken, oturuyorken veya ayakta dururken başınız ve vücudunuzun bir doğruda olmasına özen gösterin. Başınız öne düşmesin. Kulaklarınız omuzların tam üstünde olsun.

3 Çok Düşük Kalorili Diyetler Yorgunluğa Neden Olur

Fazla kilolardan kurtulmak enerjinizi artıracaktır, ama bunu çok düşük kalorili diyetler yoluyla yapmak size yardımcı olmaz. Bu diyetler, özellikle günlük alımın 850 kaloriden az olduğu diyetler, sizi daha yorgun yapacak, hatta sağlığınızı başka yollardan etkileyecektir.

Çözüm: Sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışın. Hazır gıdalardan ve şekerli yiyeceklerden kaçının, porsiyonlarınızı küçültün. Haftada 1 kilo vermek en ideali.

4 Sürekli Kapalı Ortamlarda Bulunmak

Evden işe, işten eve gibi bir yaşam tarzı, özellikle soğuk kış aylarında, kolaylıkla benimsenebiliyor. Ama temiz havadan ve güneş ışığından yeterince yararlanmamak başka bir yorgunluk nedeni.

Çözüm: Günde en az bir kere 10 dakikalık yürüyüşe çıkın. Hava bulutlu bile olsa daha fazla güneş ışığı alacak ve temiz havadan faydalanacaksınız.

5 Poğaça Gibi Karbonhidrat Oran Fazla Yiyeceklerle Kahvaltı Yapmak

Karbonhidrat oranı fazla olan yiyecekler kan şekerinin bir anda yükselmesine neden olur. Ama bir-iki saat içinde de kan şekerinde ani bir düşüş yaşanır. Sonuç mu? Enerjiniz kalmadığından bitkin düşüverirsiniz.

Çözüm: Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu öğünü atlamadan, lif ve protein açısından zengin besinlerle kahvaltınızı yapın.

6 Sürekli Endişe Enerjinizi Yok Eder

Eğer gün boyunca bir şey hakkında kaygılanırsanız, kalp atış hızınız ve tansiyonunuz yükseleceğinden, kaslarınız sıkılaşacağından yorgunluk ortaya çıkacaktır.

Çözüm: Endişelerinizi çözmek için biraz zaman ayırın. Pozitif çözümler üzerinde düşünmeye çalışın ve sonra endişelerinizi zihninizden kovun. Bir görev veya bir ödevi sabah ilk iş olarak yapın ki bütün gün bunun hakkında endişelenmeyin.

7 Kış Günleri Bitkinliği Artırır

Günün kısa olduğu kış zamanı uyku uyanıklık döngüsü bozulabilir. Kışın daha az güneş ışığı alınacağından, uykuya dalma hormonu olan melatonin daha fazla salgılanır. Bu da uykulu bir hâle neden olur.

Çözüm: Kış günlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmaya çalışın, bol meyve ve sebze yemeye özen gösterin.

Yorumlar (46)

 1. nazan

  Eskiden sabahları işe gittiğimde poaça ile kahvaltıyı geçiştirirdim. Şimdi evde düzgün kahvaltı yapıyorum. Faydasını gördüm gerçekten. Daha zinde hissediyorum.

  • nisa

   Bende faydasını gördüm siteye çok teşekkür ediyorum

 2. mutlu kız

  cok begendım bu sıteyı 🙂

  • ada

   Massallah her yerde karsimdasin ben ada mutluk kiz tanistima memnun oldum

 3. Ali

  Burada çok güzel bilgiler var’keşke böyle Şeyler Türkiye’nin ekranına, programlanıp” taşınsa! Halkımız sağlığı hakkında daha bilinçli olur! Ve dizi dumurluğundan uyanır belki?

 4. Banu

  Dogum Yaptım 3ay oldu dogum yaptığımdan Beri hıc mutlu delilim ılac kullanıyorum pskytrı werdı sureklı kaygılı Herşeyden elımı ayağımı cekmıs wazıyeette hayata kopmuş gıbıyım hıcbısey beyni mutlu etmıyor.cok zor günler yasıyorum.

  • Hakim ALLAH (cc)

   Banu abla Allah (cc) tan başka sığınacağımız ve çözüm verecek kimse yoktur. Tecrübe edilerek sonuca ulaşılmış katti olarak doğru olan isteğinin samimiyeti ile neticesinden verim alabileceğin bir dua var.

   Ey Yüce Allah’ım, beni de erenlerinden kıl. Milyonlarca eren sana ulaşmayı diledi ve sen onların ruhlarını kendine ulaştırdın.
   İşte bende erenlerden olmak istiyorum. Bunu Kuran-ı Kerim’de son derece kolaylaştırmışsın. ” Bir tek talebiniz kafidir, bunun için yapacağınız şey sadece bunu benden dilemektir” diyorsun.
   Yarabbi! İşte diliyorum Yüce Allah’ım. Ben ruhumu sana ulaştırmak ve senin erenlerinden olmak istiyorum. Eğer dileğim kalbi değilse bana kalbi dilek yapmayı nasip kıl.
   “Allah’ım ben ruhumu sana mutlaka ulaştırmayı diliyorum”.

   Banu abla, dua’ yı kim kalpten huşu ile söylerse işte o derecede üst boyutta bir kul olacaktır. Allahu Teala onu dünya ve cennet saadetine mutlaka ulaştıracaktır. İlgili Ayetler aşağıdadır.

   Bakara Suresi 120. Ayet
   kul inne hudâllâhi huvel hudâ De ki: “Muhakkak ki Allah’a ulaşmak (Allah’ın kendisine ulaştırması) işte o, hidayettir.”
   kul: de, söyle
   inne: muhakkak ki, hiç şüphesiz
   hudâllâhi (hudâ allâhi): Allah’ın hidayeti, Allah’a ulaşmak
   huve: o el hudâ: hidayettir
   Ali Imran Suresi 73. Ayet
   kul innel hudâ hudallâhi De ki: “Muhakkak ki hidayet Allah’a ulaşmaktır. (İnsanın ruhunun ölmeden önce Allah’a ulaşmasıdır.)
   kul: de, söyle
   inne el hudâ: muhakkak ki hidayet (Allah’a ulaşmak)
   hudâ allâhi: Allah’ın hidayetidir (Allah’ın Kendisine ulaştırmasıdır)

  • Şevket

   Guzel paylaşım teşekkürler kardesim

  • Sibel

   Kardesim cok iyi cok guzelde ne alaka. simdI. yani her seyin suyunu cikarmayin once Allahin makbul kulu olmak icin neyi nerde yapman gerektigini ogrenmen gerek. ne diyim ki, Allahim sizlere dusunme yetinizi kullanma kabiliyeti versin. Dua oku iyiles, Istersen bir de nefesi kuvvetli bir hoca tavsiye et. Icten ve husu icinde dua okumak icin anlamak gerek ve inanmak gerek,

  • Ayse nur

   Tebrik ederim..

  • Mehmet

   Spor yapmak endorfin salgilatir ve depresyon u azaltır. Ben çok kötü şeyler yaşadım ve ancak spor sayesinde rahatlayabiliyorum

  • ada

   Massallah her yerde karsimdasin ben ada mutluk kiz tanistima memnun oldum kiz hacer got ing ne.????????ve noilnea ing ne heeeeeeey cvpiiiiii verinnnnnn

  • Bir umut

   Abla tabiki herşeyin şifasını önce vericek olan allah ama senin rahatsızlığın için aktarda kedi otu denilen kapsül yada çayı var eger unutkanlık yasıyorsan onun içinde bircoksey var pskıyatri verdiği ilaç seni sadece uyutur harakete geç dediklerimi al inşallah faydasını görüceksin

  • Nilgun

   Hacamat derim, ben onunla atlattim elhamdulillah.

 5. Kazim

  Bn böbrek nali oldum kullandığım ilaçlar karaciğerde yağlanma, diyabet, ve kollesterol yaptı artık ast ve alt de yükselmeye başladı bana ne önere bilirsiniz.

  • adam

   yiyeceklere dikkat edin bol meyve yeyin yürüyün sitrese girmeyin tevekkül edin, allahı yakından tanımaya çalışın, elinizde bir uğraşı olsun, boş durmayın normal yaşayın her şeyin ağırından kaçının ,alkolden uzak kalın,bol bol uyuyun ,dinlenin ,rahatlayın maddi ve manevi güçlenin, başkalarına yardımedin veya yardım etme duygusu taşıyın bunlar tecrubeyle sabittir. allah şifa versin. Allaha emanet olun

 6. Passive

  bende düşük ket vurma hastalığı var yani bana koyulan teşhis buydu yaptığım her hareketi bilinçli ve istekli yapıyorum baktığım nesneleri derinlemesine görüyorum masaya bakınca bir masa olarak değil onun marangozda işlenmesi gözümün önüne geliyor istem dışı hiçbirşey yapamıyorum her hareketim tamamen kontrollü ve bana ait oluyor refleks olarak bir iş yapamıyorum lanet bir his bütün hayatımı böyle geçirmek zorundaymışım bu daha da lanet

  • panfate

   Evet bunun farklı bir çeşidi de bende var mesela herhangi bir kelime duyduğumda şöyle düşünürüm acaba bu kelime ilk nerede türedi?Hangi olgu ve olaylar sonucu ortaya çıktı ve yayınlaşması zaman aldı mı? Ya da bana bir kargo geldiğinde kargoyu değil de o kargonun bana ulaştırılma süreci içerisindeki durumu merak ediyorum kaç kişinin elinden geçti getirilirken hangi yollar izlendi.Ya da film izlerken ana konu ve karakterleri değilde etraftaki kişilerin yaptığına daha çok adapte oluyorum ne giyinmişler nasıl davranıyorlar…vb. Tabi bu senin durumundan farklı ama emin ol her insanın değişik özellikleri var ondan dolayı bu konuya fazla kafa takma hatta güzel bir şey bence..

 7. Ali çakır

  Spor yapmak ve kur anı yaşamak insana iyi gelecek en iyi yoldur

  • önder

   adamsın..

  • İsa

   Böyle insanlarla böyle ortamda böyle yardımlaşma çok güzel birşey yüce ALLAH hepinizden razı olsun Arkadaşlar Allahtan başka hiç birşey bizi tam düzeltemez her zaman için Allah deyin Allah herşeyi gören bilen işitendir. İnşaallah yaşadığımız süre boyunca hayırlısıyla yaşayıp hayırlı ölmeyi nasip eder yarabbim. Amin…

 8. Fatih der ki

  16 yaşındayım ve hergün okuldan gelince çok yorgun hissediyorum . Eylemlerinde ağrı oluyor bana önerebileceğiniz şeyler varmı acaba

  • zorbey

   Okula gıtme 🙂

  • Bay H

   Romatoloji doktoruna git yorgunluk bitkinlik özellikle eklemlerde olması vücutta ki tnf proteininin fazlalığından dolayı kas ve eklemlerde iltihapdan dolayı yorgunluk ağrı gibi etkilerle belirginlik gösterir.Ciddi olabilir doktora gitmekte fayda vardır.

  • Hasret

   Okula kahvaltı yapmadan gitme ve mutlaka uykunu iyi almalisin

  • Yusuf AKKUŞ

   Bak okuldan gelince zaten 2 saat yatın dinlenin hiç yorgun hissetmez yada dersleri hızlı çalışır rahat olur:)

 9. Baskılı Balon

  Cok faydali bilgiler olmuş teşekkür ederim.
  Uygulamakta fayda var…

 10. Bir Kul

  En’am Suresi 162.Ayet
  De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”
  Bu ayet bir felsefe olarak zihne yerleşirse en büyük sıkıntıların bile altıntan kalkacak gücü Rabbimiz verir, O herşeye gücü yetendir. Herşeyi bilendir.

 11. Cavit

  Arkadaşlar bende de uzun zamandır müzmin yorgunlıu hali var.Çok üşüyorum,soğuya hiç dirençim yok.Sıcağı seviyorum.B12 vuruluyorum.Tahliler hep normal çıkıyor.(aile hekimizin tahlileri).Bana yardım edin yol gösterin.Teşekkür ederım.

  • Aysun

   Tiroid hormonlarına baktır..özellikleTPO

 12. Dinç olmak enerjik olmak istiyorsanız sabah ilk olarak kaltığınızda yanınızdaki partnerinizle seks yapın ve ondan sonra soğuk duş alın partneriniz yoksa mastürbasyon yapın ve gene aynı şekilde soğuk duş yapın güne zinde başlarsınız ve yağ namına vücudda hiç bir şey kalmaz.

 13. Melek

  Merabalar son iki gündür karnimin sol tarafında aslinda pubis tepesinin sol bolumunde bir agri var. Agri yayilmadan once midemdeydi bicak saplaniyormus gibiydi simdi de bahsettiğim bölümde cok kotu agrilar gorunuyor bacaklarima ve kasiklarima dogru yayiliyor sicak basip soguk soguk terler olusuyor neden oluyor ne yapmam lazim doğal ve sağlıklı önerileriniz vrmi acaba yardimci olun lutfen gercekten dayanilacak türden degil. ?

 14. Cenk

  Arkadaslar ben bazı maddeler kullandım zamanında sonra bi gece gene madde kullanmıştım 3 defa kitlendim o gece kalbim durdu sandım sonra midede ağrılar başladı doktora gittim endoskopi yaptılar reflü çıktı ülser başlangıcı çıktı midede iltihaplanma çıktı ilaçları kullandım çok az faydasını gördüm ve o rahatsızlıklar sonra tedirginlik oluştu hala suan aynı durumdayım mideden gürültü sesleri geliyor napacam bilmiyorum panik atak oluştu vallahi sanki can çekiyorum maddeleri kullandığımdan beri sanki olecekmisim gibi hayatın hiçbir anlamı yokmuş gibi yaşım 29 borclarim var sigarada içiyorum alkolde ailem yanımda diil bide onun verdiği sıkıntılar mazide yaşadığım sıkıntılar ne yapacam bilmiyorum vallahi geceleri uyuyamiyorum bile valla çoğu zaman Gençliğim gitti bu pis şeyler yüzünden evlenemedim vallahi bu sıkıntılar yüzünden napacam bilmiyorum kafama sikasim geliyor yardimci olurmusunuz bana ne yapmalıyım hayatımı degistirmek için

  • yardim

   Ailene git. Sevgi ve sevkat seni iyi eder zaman ise icinde ki gucu kesfetmene yardimci olur..

  • Yokumus

   Kardeşim unutma ki dünyamız aglasada, geçici ve fanidir. Çalış ahiretin ağlamasın. Çünkü ebedi hayatta iş işten geçmiş olacak. Şimdi fırsat var . Hala vakit var. Açık tövbe kapısı var.

 15. muniira

  Sağglıklı olmak istiyorsanız emanet olan bedeni tanıyıp ona iyi bakacaksınız.neyi seviyor neyi sevmiyor tanıyıp sevmediklerini yapmayacaksiniz.uyusturucuyu sevmez.onu nefis sever.nefsinize dur bakalım haddini bil diyeceksiniz.sevdigi vitaminleri mor ve kırmızı meyveleri sebzeleri sağglıklı etleri verdiğinizde inanın mutlu olacak,sizi de mutlu edecek.geri kalan zamanınızı kendinize ve çevremize faydalı işler yaparak getirebiliriz.yani önce hiç para vermeden bedava bulduğunuz bedeninizi nefsinize yedirmeyin.Allahin yap dediklerini yapın yapma dediklerini yapmayın.hayatinizin başta zorlansaniz bile ne kadar yoluna girdiğini göreceksiniz.ogrenci arkadaşlara tavsiyem güvenilir omegalar kullanın.paranizi sagğlıklı meyvelere vitaminlere yatirin.sigara yerine vitamin için,kuruyemis tuketin

 16. Hasret

  Benim de sürekli kalp çarpıntısı var dı tavsiyeler e uydum stres yapmamaya çalışıyorum . Güzel bir siteymis

 17. Mutlu insan

  Her şey için çok teşekkürler bu siteye bayıldım 🙂

 18. Tarık

  Bundan yaklaşık 3 yıl önce kaya gibiydim hiç hastalanmazdım fabrikada çalışmaktayım we sonra oradan ayrıldım ayrılmaz olsaydım başı boş olunca insanın başına her iş geliyor ayağımı kırdım. Eweeet hastanelerde düştüm ayağımı kırdıktan sonra bnm vücut sinyal verdi bi gece başım bi dönme yaptı allh bida yaşatmasın kalbime ağırlık çöktü neler neler tansiyon 8e düşmüş kalp duruyordu allh vermesin 18 yaşında ölüyordum ya neyse gittik hastaneye tahliller felan bkliyorum yatakta bitik halde doktor kanındaki ck enzimi tavan yapmış dedi aynn bu şekilde bn anlamadım tabi bu enzimin normali 200 müş bnm kandaki ck 2600 cıkmiş doktorlar bana öle bi baktılarki oha abi naptın ya sen der gibi Nese biraz da serum yedik 2hafta felan idrar ata ata kanı temizledik allhn izNiyle lan dedim tmm ii olduk ayak kemiği de kaynadı yok vücut bozuldu bikere dna alt üst oldu tabi olanlardan sonra kalbimde teklemeler felan arada oluyor mesela takmıyorum ama alıştım koşuyorum hep savaşmaya çalışıyorum ağırlık felan çalışıyorum pes etmemeye çalışıyorum bu süre zarfında harbi kuvvet sağlık söz konusu allhn izNiyle ama eskisi gibi değil kalbim tabi ayak kırılmadan önce soğua bile artistlik taslardım nezle grip olmazdım vallahi bildin makinaydım ya ama kendi kuyumu kndim kazdım sonuç hala savaşmaktayım basamakları tekrar çıkmak için savaştayım.. teşekkürler

  • hacer

   Kardesim sen cok azimlisin ve cabalayan insan daima kazanir kalbindeki sorunda bence sen biraz panik yapiyorsun cok gencsin Allah ömrunu hangi gune kadar verdiyse o gune kadar mutlu ve huzurlu ol

 19. UYUYAN UYKUCU

  Abi uyurken pek çok saat hareketsiz kalıyoruz fakat uyumak insana Enerji verir bu olay nasıl oluyor ? ( Ne demek istediğimi siz anladınız )

  • ada

   Massallah her yerde karsimdasin ben ada mutluk kiz tanistima memnun oldum kiz hacer got ing ne.????????ve noilnea ing ne heeeeeeey cvpiiiiii verinnnnnn

 20. Bilge

  Merhabalar,
  Kış saati uygulamasının kaldırılmış olmasının da yorgunluğa bir etkisi olabilir mi? Teşekkürler.

 21. sevgi

  Biran önce o maddeleri bırak Ve töbe et ALLAHA sığın bol bol dua et inanki çok iyi olacaksın ve bir kursa girsen ve düzgün kişilerle arkadaş ol sana zarar veren herşeyden uzak dur durki sen iyi ol bak bunu unutma insanın en büyük düşmanı ve en iyi dostu kendisidir dilerim ALLAH tan çok iyi olursun Allah sana ve senin durumun da olan herkese şifa versin amin

 22. polat

  maddi durumu iyi olmayan ne yapacak adminn herkesin durumu iyi değil maalesef tek taraftan bakmayın yanii
  tşkler…

 23. ennur

  Çoğu paylaşımınız etkileyici ve aktivite edici pozitif anlatımınız için teşekkür ediyorum 🙂 harika bılgıler

  Polat kısısıne cevap kardeşim maddi durumun iyi olmamasının sebepleri vardır kişi yada ailesi faiz haram yiyorsa evde bereket gider iktisat yapmıyor ise bereket azalır etrafına bak kardeşim Rabbim hiç israf ediyor mu herşeyi bir hikmet nedenden yaratmış lakin imtihan ve irade verdiği kulları bu hikmet ve nızamlara uymazlarsa mizanı arı hayatları bozulur ondan evde 41 gün boyunca hergün 7 defa vakıa süresi okuyup evinizde bereket olması için dua edin inşaAllah Rabbim hayrla hak yolda yaşatsın 🙂 hayrlı nurlu gunler

Sonraki yazı yükleniyor...