Enterik Kampilobakteriyozis: Nerelerden Bulaşır?

Enterik Kampilobakteriyozis: Nerelerden Bulaşır?

Enterik Kampilobakteriyozis Nedir? Enterik kampilobakteriyozis, Campylobacter denilen bir bakteri sınıfının ince bağırsakta neden olduğu bir enfeksiyondur. Dünya genelinde ishalin ve bağırsak enfeksiyonunun en yaygın görülen nedenidir.

Enterik Kampilobakteriyozis Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Enterik kampilobakteriyozis bir tür bağırsak enfeksiyonudur ve genellikle kendiliğinden iyileşse de belirtilerin takip edilmesi önemlidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Enfeksiyon kapma ihtimalini azaltmak için mutfakta temizliğe yani yediklerinizin güvenli olmasını sağlayacak adımları atmanız gerekmektedir.

Kaç Günde İyileşir?

Enfeksiyon genellikle birkaç günden sonra kendiliğinden geçer. İnsanların çoğu, herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan iki gün içinde iyileşir. Daha ciddi vakalarda enfeksiyonun geçmesi 10 günü bulabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Enterik kampilobakteriyozis için İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Enterik Kampilobakteriyozis

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 1.3 milyon kişinin bu bakteriden etkilendiğini tahmin etmektedir.

Genellikle belli bir zaman diliminde çok az kişi etkilenir. Ancak, bu bakteri salgın şeklinde de görülebilir. Yani, birçok kişi aynı anda etkilenebilir. Bakterinin bulaşmasını sağlayan yaygın bir durum salgına yol açabilir.

Enterik Kampilobakteriyozisin Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin ortaya çıkması genellikle 2 veya 3 günü bulur. Bazı kişilerde hiçbir belirti yaşanmayabilir.

Belirtiler yaşandığında genellikle şu şekilde ortaya çıkar:
İshal ve dışkıda kan
Karın ağrısı
Karında kramp
Enfeksiyonun ilk 24 saatinde devam eden ateş, baş ağrısı ve kas ağrısı
Baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, ağız kuruluğu, yorgunluk ve idrara çıkma sıklığının azalması gibi durumlara neden olabilecek dehidrasyon
Sürekli olarak dışkı atılacakmış gibi hissetmek
Nadiren de olsa kusma

İshal vücudunuzu susuz bırakabilir. Ciddi dehidrasyon, hayati risk oluşturabilir. Bol su ve elektrolit içeren sıvı içerek vücudunuzu susuz bırakmamanız önemlidir. Olağan dışı örneklerde damardan sıvı almanız ve bunun için hastanede kalmanız gerekebilir.

Enterik Kampilobakteriyozisin Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyonların büyük bir çoğunluğuna Campylobacter jejuni denilen bir bakteri türü neden olur. Ancak, Campylobacter fetüs ve Campylobacter coli de insanları etkileyebilir.

Campylobacter türü genellikle kuşlarda ve tavuklarda bulunur. Bu hayvanlar, bakteri için ideal yaşam şartlarını sağlar. Tavuk kesildiğinde bakteriler hayvanın bağırsaklarından kaslarına bulaşabilir. Kaslar, bizim yediğimiz et kısmını oluşturur.

Enfeksiyon yaygın olarak çiğ veya az pişmiş kümes hayvanı eti yemenin sonucunda oluşuyor. Kümeste çalışan ya da kümeslerle uğraşan kişilerde enfeksiyon riski arar.

Enfeksiyon yaşama ihtimalinizi artıracak diğer durumlar:
Gelişmekte olan ülkelere seyahat
Temiz yiyecek ve suyun olmaması
Çapraz zehirlenme (Çiğ et için kullandığınız kesme tahtasını daha sonra sebzeler için kullanmanız)
Campylobacter bakterisiyle enfekte olduysa ineğin pastörize edilmemiş sütünden de bakteri geçebilir.

Enterik Kampilobakteriyozis Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz yurt dışına seyahat edip etmediğinizi sorabilir. Ayrıca, ailenizde başka hasta kişilerin olup olmadığını da soracaktır. Doktorunuz bu şekilde Campylobacter enfeksiyonu riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilir.

Dışkı kültürü, teşhis yapılması için ilk kullanılan yöntemdir. Dışkınızın örneği laboratuvara gönderilerek enfeksiyona neden olan bakteri tanımlanır. Dışkınız mikroskop altında incelenir. Alyuvarların ve akyuvarların dışkıdaki varlığı enfeksiyona işaret eder.

Enterik Kampilobakteriyozis Nasıl Tedavi Edilir?

Enfeksiyon genellikle birkaç günden sonra kendiliğinden geçer. Antibiyotikler hastalığın erken aşamalarında kullanıldığında etkilidirler. Antibiyotik kullanımı, belirtileri yaşama sürenizi kısaltır. Yaygın olarak verilen antibiyotikler arasında eritromisin, siproflaksin ve azitromisin bulunur.

Uzun Vadede Görünümü Nasıldır?

Çoğu kişide belirtiler bir hafta içinde geçer. Ancak, Campylobacter enfeksiyonu yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için daha tehlikeli olabilir.

Nadiren de olsa bazı kişilerde Guillain-Barre sendromu görülebilir. Bu durum bağışıklık sisteminin neden olduğu bir hastalıktır ve bağışıklık sistemi vücuttaki sinirlere saldırır. Hastalık başladıktan sonraki birkaç hafta içinde yaşanabilir ve geçici felce yol açabilir. Bazı kişilerde enfeksiyon sonrası artrit oluşabilir ancak bu oldukça nadirdir. Bu komplikasyon da bağışıklık sisteminin tepkisine bağlı olarak yaşanır. Artrit genellikle dizi etkilese de başka yerlere geçerek diğer eklemleri de etkileyebilir.

Enterik Kampilobakteriyozis Nasıl Önlenebilir?

Enfeksiyon kapma ihtimalini azaltmak için mutfakta temizliğe şu adımları takip ederek dikkat edin:
Tüm etleri iyi pişirin.
Yemek yemeden önce düzenli olarak ellerinizi yıkayın.
Çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi hemen yıkayın.
Et ve diğer yiyecekler için ayrı kesme tahtası kullanın.
Mutfak gereçlerinizi iyi yıkayın.
Pastörize edilmemiş süt içmeyin.
İçtiğiniz suyun ya da sütün güvenli olduğunu düşünmüyorsanız içmeden önce kaynatın.
Yediklerinizin güvenli olmasını sağlayacak bu adımları atıp kontaminasyon riskini azaltarak enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...