Epididim Kisti (Spermatosel) Nedenleri ve Tedavisi

Epididim Kisti (Spermatosel) Nedenleri ve Tedavisi

Epididim kisti (spermatosel), testisin yukarısındaki epididim kısmında oluşan, içi sıvı dolu bir kisttir. Testis torbasında bir şişkinlik olarak hissedilir ama genellikle acı vermez. Kistteki sıvı cansız spermler içerebilir.

Epididim Kisti (Spermatosel) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Epididim kisti iyi huylu bir kitledir (kansere neden olmaz). Ayrıca erkeğin üreme kabiliyetini engellemez, kısırlık oluşturmaz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Testis kanseri gibi durumla karıştırılmaması için en doğru kararı doktora bırakmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Epididim Kisti için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Epididim Kisti Neden Olur?

Epididim kistinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ama spermi testislerden dışarıya taşıyan epididim kısmındaki bir tıkanıklığın buna sebep olabileceği düşünülmektedir.

Epididim Kisti Belirtileri

Epididim kisti genellikle bir belirti göstermez. Testis torbasının bir tarafında bir şişlik veya kitle hissedilebilir. Ya da testis torbasının tamamında bir büyüme olabilir. Nadiren testis torbasında acı ve kızarıklık ortaya çıkabilir ya da penisin baş tarafında baskı hissedilebilir.

Epididim Kisti Teşhisi

Epididim kisti genellikle testis torbasının doktor tarafından incelenmesiyle teşhis edilir. Doktorunuz testislere ışık tutacaklardır. Eğer ışık şişlikten geçerse bu kist anlamına gelir. Çünkü kist sadece sıvı ile doludur. Ama ışık diğer tarafa geçmezse bu durum testis kanseri anlamına gelebilir. Problemi onaylamak için ultrason gerekebilir.

Epididim Kisti Tedavisi

Epididim kisti genellikle tehlikeli değildir. Tedavi genelde gerekli değildir. Çünkü boyutu ya değişmez ya da yavaşça küçülür, çünkü vücut sıvıyı geri emer.

Ama şu durumlarda tedavi gerekebilir:

 • Acıya neden oluyorsa
 • Psikolojik olarak rahatsızlık yaratıyorsa
 • Kist büyüyorsa
 • Penise kan akışını engelliyorsa (nadiren görülür)

Bu durumlarda epididim kisti spermatoselektomi adı verilen bir ameliyatla alınır. Bu ameliyat genelde 1 saat kadar sürer. Epididim kistini düzeltecek bir ilaç bulunmamaktadır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyattan sonra hasta, testis kısmını sabit tutacak bir aparat ile eve gidebilir. Bu desteği 1-2 hafta giymelidir. Ameliyattan sonraki 2-3 gün şişliği azaltmak için buz tedavisi uygulanabilir. Ameliyattan 48 saat sonra duş alınabilir.

Yorumlar (14)

 1. mustafa qqq

  bu aynı sey bendede var sankı sol testıste doktora gıtmelimiyim

 2. @

  üroloji doktoruna gidebilirsiniz.

  • mustafa qqq

   PEKİ KÖTÜ BİRSEYMI YANI AMELIYAT GEREKLIMI YANI COCUK YAPMAYA ZARAR VERIRMI ?

  • mustafa qqq

   doktora gıttım fakat flim cekılcek dedı sadece bakmadı bile devlete gittim 3 ay sonraya verdı ultrason icin beklıyımmı yoksa özelemı gıdıyım yanı zararı varmı vucuduma aynı boyle usttunde nohut kadar bısı gelıyor elıme tedavı ettırmessem sorun olurmu yanı flim cektirmesem lütfen yardım edın ??

  • Soner

   Kesinlikle hemen git. Bende de aynı sorun vardı. Doktor film çektirmemi söyledi. Film almak istediğimde 20 gün sonraya attı, bende sağlık bu beklemeye gelmez dedim ve özele gittim. Bugün aldığım sonuçlarda sol testiste kist olduğu ortaya çıktı.

   İhmal etmeye gelmez. Hemen git bir özel hastaneye ve film çektir.

  • Görkem

   Sol testisin üzerinde bi kitle hissediyorum normalde herhangi bi ağrı yapmıyor. Fakat dokunduğumda bi hassasiyet var. Bundan 3 sene evvel sağ testisimde erken tehşisle tümör bulundu ve alındı. Koruma amaçlı kısa bir kemoterapi gördüm. Ve sağlığıma kavuştum. Kontrollerimi yaptırıyorum her sene. O kitle hep ordaydı ameliyattan sonrada. 4 kontrolden geçtim kimse bir şey demedi. ( Ultrason, MR) Fakat şimdi çok endişeliyim diğer testisimde alınması gerekirse diye.

 3. Ali

  Selamlar, bu kistin her iki testiste de olması mümkün mü? Ben testislerime elimle yukarı kaldırdığım zaman ikisinde de böyle bir şey var. Lütfen cevaplayın.

 4. Mehmet

  Selamlar benimde yakladık 2 ay önce sağ testisime bi agrı oldu doktora gittim ultrason yapıldı birsey cıkmadı ama sağ testisimde bi şişlik var halen tam damarların tuttugu yerde kismi bilmiyorum ama azcık ağrıyor ve bazen karnımın sağ tarafına ağtı giriyor sağniyelik genel cerrah da baktı oda ultrason istedi hersey temiz ama o şişlik ve agrı halen mdvcuk cok az

 5. Yusuf

  Bende sağ tarafta testislerden bağımsız şekilde kist vardı ilk fark ettiğimde fındık büyüklüğünde idi ancak bugüne kadar yumurta büyüklüğüne ulaştı. Hiç acı falan vermedi sadece baskı olduğu zaman alt testislerden baskı uyguluyor ağrıya sebep oluyordu iki gün önce ameliyat ile aldirdim ve acayip rahatladım epey büyük olduğu için otururken bacaklarimi acamiyordum ki karşı taraf ne büyük testisi var diye düşünüyodur diye şimdi ameliyatın üzerinden iki gün geçti az bir şey ağrı var başka bir sıkıntım yok. Bu şekil ameliyat olacak kişilere tavsiye; yatarken özellikle omuz üstü yatmaya alışkın olanlar, mutlaka bacakların arasına sert bir yastık koyun yoksa benim gibi kanama olur kalın sağlıcakla

 6. Nuri doru

  Sol tarafında 3.5 mm epıdıdım kıstı var ağrıdan duramıyrm yıllardır cekıyorum doktora gıdıyrm oralı olmurlar ultrsayona kackrre gırdım sayısnı unuttum bugünde özele gıtcem

 7. Emre

  Ben memurluk icin heyete girdim uroloji polkinliligi muane bulgsuna sol epididim kist yazdi ama ilac kullanmana bile gerek yok ddi zararsz ddi sonuca saglam yazdi heyete girdim oradanda memur olur ddiler hic birseyde skinti ckmadi simdi ankaraya gidcek dosya bu sol epididim kisti sikinti yaratir mi bna

 8. Emre

  Memurluk icin sol epididim kist engelmidir

 9. muhammed akın

  YAŞIM 47, 2 KEZ EPİDİDİM KİSTİ AMELYATI OLDUM. İLK AMELYATIM 26 YAŞINDAYKEN SOL TARAFIMDA TESTİS ÜSTÜNDE FINDIK BÜYÜKLÜĞÜNDE İDİ. İLERİDE SPERM KANALLARINI TIKAYABİLİR ,KISIRLIĞA SEBEP OLABİLİR İHTİMALLERİNE BİNAEN AMELYAT OLDUM. ŞİMDİ 3 ÇOCUĞUM VAR. ALLAH HAYIRLI EVLAT EYLESİN. 2. AMELYATIMI DA YİNE AYNI BÖLGEDEN OLDUM. 22 YIL İERİSİNDE 33 mm kadar yaklaşık ceviz büyüklüğünde idi. ALDIRDIM. DOKTORDAN ALLAH RAZI OLSUN. TEMİZLEDİ. ÇOK MEMNUNUM. ŞİŞLİĞİ YAKLAŞIK 2 AYA KADAR GEÇİYORMUŞ. ŞU AN BİR SORUNUM YOK. BU RAHATSIZLIĞI OLAN KİŞİLERE DOKTOR İLE GÖRÜŞÜLEREK OPERASYON YAPILMASINI TAVSİYE EDİYORUM.

 10. Fırat talip

  Yaşım 21 sağ epididim kisti teşhisi koyuldu doktor ameliyat dedi korkuyorum 20 mm çapında ameliyat nasıl oluyor süreç ben nelere engel iz kalıyor mu bilen varsa bilgilendirir mi ? Rica ederim

Sonraki yazı yükleniyor...