Epididimit (Epididim İltihabı, Meni Kanalı İltihabı)

Epididimit (Epididim İltihabı, Meni Kanalı İltihabı)

Epididimit Nedir? Epididimit, epididim iltihabıdır. Epididim, testislerin arkasında bulunan bir tüptür ve spermi taşıyıp depolar. Bu tüp şiştiğinde testislerde ağrı ve şişlik oluşabilir. Epididimit, her yaştan erkeği etkileyebilir ancak sıklıkla 14 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanır. Bu hastalıklar genellikle antibiyotiklerin kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Akut epididimit, 6 hafta ya da daha az sürer. Akut epididimit vakalarının çoğunda testisler de iltihaplanır. Bu duruma epididimo orşit denir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention)’ne göre, bel soğukluğu ve klamidya 35 yaş ve altındaki erkeklerde yaygın olarak görülür. Öte yandan kronik epididimit 6 hafta ya da daha uzun süre devam edebilir. Belirtiler arasında skrotum, epididim veya testislerde rahatsızlık ve ağrı bulunur. Buna kist ya da kalsifikasyonla sonuçlanabilen granülomatöz reaksiyonlar neden olabilir.

Epididimit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Epididimit kolay tedavi edilebilsede ihmal edildiğ takdirte giderek kötüleşen bir hastalıktır. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Sürekli ağrı ya da rahatsızlık yaşıyorsanız ve belirtileriniz 4 gün içerisinde düzelmediyse doktorunuzla tekrar görüşün. Skrotumda şiddetli bir ağrı varsa ya da ateşiniz yüksekse bir an önce tıbbi yardım alın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Epididimit için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Epididimitin Belirtileri

Epididimit, sadece hafif belirtilere neden olabilir. Ancak, tedavi edilmediğinde daha kötü belirtilere neden olabilir.

Epididimiti olan kişilerde şunlar görülebilir:
Düşük ateş
Titreme
Pelvik bölgede ağrı
Testislerde baskı
Testislerde ağrı ve hassasiyet
Skrotumda kızarıklık ve sıcaklık
Kasıktaki lenf nodüllerinin genişlemesi
Cinsel ilişki ve boşalma sırasında ağrı
İdrara çıkarken ve bağırsak hareketleri sırasında ağrı
Acil ve sık idrara çıkma
Anormal boşalma
Menide kanı

Epididimit için Kimler Risk Altındadır?

Epididimitin en sık nedeni belsoğukluğu ve klamidya başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Ancak, epididimit idrar yolu enfeksiyonu ve prostat enfeksiyonu gibi enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Şu durumlarda epididimit riski çok daha yüksektir:
Sünnet olmamak
Korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek
İdrar yollarında yapısal sorunların olması
Tüberküloz
Mesanede tıkanıklığa neden olacak şekilde prostat genişlemesi
Son zamanlarda idrar yolu ameliyatı olunması
Son zamanlarda kasık yaralanması yaşanması
Üriner kateter kullanılıyor olması
Amiodaron denilen kalp ilacı kullanılması

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları, epididimitin yaygın bir nedenidir. Bel soğukluğu ve klamidya, epididimite en yaygın neden olan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar, üretrada enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyonlar bazen sperm tünelinden epididimite ya da testislere doğru giderek buralarda enfeksiyona yol açar.

Cinsel yolla bulaşmayan idrar yolu enfeksiyonu ya da tüberküloz gibi enfeksiyonlar idrar yolundan ya da vücudun diğer kısımlarından ilerleyerek epididimde iltihaplanmaya neden olabilir.

Pediatrik Epididimit

İltihaplanmanın farklı bir nedeninin olması daha muhtemel olsa da çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi epididimit görülebilir.

Çocuklarda epididimitin yaygın nedenleri şunlardır:
Doğrudan travma
İdrar yolu ve epididime yayılan enfeksiyonlar
İdrarın epididime doğru kaçması
Epididimin burkulması ya da bükülmesi
Çocuklarda epididimit belirtileri arasında şunlar bulunur:
İdrar yolundan boşalma
Pelvis ya da alt karın bölgesinde rahatsızlık
İdrar yaparken ağrı ya da kanama
Skrotumda kızarıklık ve hassasiyet
Ateş

Pediatrik epididimit tedavisi bu durumun altında yatan nedene bağlıdır. Çoğu zaman durum kendi kendine geçse de ibuprofen gibi ağrı kesicilerin kullanılması ve istirahat durumun düzelmesine yardımcı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarındakine benzer şekilde bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılabilir. Çocukların tuvaleti kullanmaları gerektiğinde kendilerini tutmamaları ve daha fazla su içmemeleri de önerilmektedir.

Epididimit Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz ilk olarak sizi muayene eder. Testislerdeki şişlikler, kasık bölgesindeki lenf bezlerinin şişmesi ve penisten gelen anormal akıntılar kontrol edilir. Akıntı varsa doktorunuz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları test etmek için pamuklu çubukla örnek alacaktır.

Doktorunuz şu testleri de yapabilir:

  • Prostat büyümesinin epididimite neden olduğunun anlaşılması için rektal muayene
  • Vücudunuzda enfeksiyonun varlığının anlaşılması için tam kan sayımı gibi kan tahlilleri
  • İdrar yolu enfeksiyonuna ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bakılması için kan tahlilleri

Diğer hastalıkların seçeneklerin arasından çıkarılabilmesi için görüntüleme testleri yapılabilir. Bu testler, doktorunuzun vücuttaki yapıları net bir şekilde görmesini sağlar. Doktorunuz skrotumdaki testislerin ve çevresinde bulunan dokuların görüntüsünü alabilmek için testis ultrasonu isteyebilir.

Epididimitin Tedavisi

Epididimit tedavisi, altta yatan enfeksiyonların tedavi edilmesiyle belirtilerin hafifletilmesini kapsar.

Yaygın olarak kullanılan tedaviler:
Kronik epididimit varsa 4 ila 6 hafta boyunca doksisiklin ve siprofloksasin gibi antibiyotikler kullanılabilir.
Reçetesiz olarak alınabilen ibuprofen ya da reçeteyle verilen kodein ve morfin gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
Piroksikam (Feldene) ve ketorolak (Toradol) gibi antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir.
Yatak istirahati yapılabilir.
Diğer tedaviler arasında şunlar bulunur:
Mümkünse en az 2 gün boyunca skrotumun yukarıda tutulması
Skrotuma soğuk bası uygulanması
Özel bir iç çamaşırının giyilmesi
Ağır cisimlerin kaldırılmaması

!Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların varlığında sizin ve eşinizin tedavi tamamlanana kadar antibiyotikleri düzgünce kullanmanız ve cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir.

Bu yöntemler genellikle hastalığın tedavisinde başarılıdır. Acı ve rahatsızlığın tamamen geçmesi birkaç haftayı bulabilir. Epididimit vakalarının çoğu 3 ay içerisinde düzelir. Ancak, bazı durumlarda daha invaziv tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Testislerde apse varsa doktorunuz iğne yardımıyla bu apseyi boşaltabilir.

Diğer tedaviler başarılı olmadığında ameliyat tek seçenektir. Ameliyatla epididimin tümü ya da bir kısmı alınabilir. Epididimite neden olabilecek fiziksel kusurların düzeltilmesi için de ameliyat gerekebilir.

Epididimitte İyileşme

Epididimit vakalarının çoğunda antibiyotikle iyileşme başarılı bir şekilde sağlanır. Genellikle cinsel anlamda ve üremede uzun vadede bir etki oluşmaz. Ancak ilerleyen zamanlarda enfeksiyon geri dönebilir. Komplikasyonların ortaya çıkması da mümkün olsa da bu durum nadiren görülür.

Muhtemel komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Kronik epididimit
Testislerin büzülmesi
Frotül ve skrotumda anormal geçişler
Testis dokusunun ölümü
Kısırlık

Komplikasyonların önlenmesi için bir an önce tedavi alınması gerekir. Tedavi aldıktan sonra belirtileriniz kaybolsa bile enfeksiyonun tedavi edilmesi için antibiyotiklerinizi düzgün bir şekilde kullanmanız önemlidir. Enfeksiyonun temizlendiğinden emin olmak için doktorunuza da görünmelisiniz. Bunu yapmanız tamamen iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...