Epizyotomi: Prosedür, Komplikasyonlar ve İyileşme

Epizyotomi: Prosedür, Komplikasyonlar ve İyileşme

Epizyotomi Nedir? Epizyotomi, doğum sırasında perine bölgesine cerrahi bir kesik atılmasıdır. Perine bölgesi, vajina ve anüs arasında kalan bölgedir. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi verildikten sonra doktorunuz bebeği doğurtmadan önce vajinal açıklığın büyümesi için kesik atar. Epizyotomi, önceden normal doğumun bir parçası olarak kullanılıyordu ancak son zamanlarda kullanımı eskisi kadar yaygın değildir. Geçmişte, doğum sırasında vajinal yırtılmanın oluşmasını engellemek için epizyotomi yapılırdı. Epizyotominin doğal ve kendiliğinden oluşan yırtılmalardan daha iyi iyileştiğine inanılırdı. Daha yakın zamanda yapılan araştırmalarsa epizyotominin önlediğinden daha çok soruna neden olduğunu ortaya koymaktadır. Bu prosedürde enfeksiyon ve diğer komplikasyonların riski artmaktadır. İyileşmenin ise daha uzun ve rahatsızlık verici olma eğilimi bulunur. Bu nedenlerden dolayı günümüzde epizyotomi sadece bazı durumlarda uygulanır.

Epizyotomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi terimi, vajinanın açılmasını hızlandırmak veya potansiyel yırtılmayı önlemek veya azaltmak için kasıtlı kesik atılmasını ifade eder.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Epizyotomi Uygulanmasının Nedenleri

Bazen, doktor ya da ebe tarafından doğum sırasında epizyotomi yapılmasına karar verilebilir.

Epizyotomi yapılmasının nedenleri:

Epizyotomi Türleri

En yaygın kullanılan epizyotomi türleri orta hat epizyotomisi ve mediyolateral epizyotomidir.

Epizyotomi Komplikasyonları

Epizyotominin bazı kadınlarda yapılması gerekse de bu prosedürün beraberinde getirdiği riskler bulunur.

Yaşanacak komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
İleride cinsel ilişki sırasında acı hissi
Enfeksiyon
Şişlik
Hematom (Kan toplanması)
Rektal dokulardaki yırtılmalardan dolayı gaz ya da dışkının kaçırılması
Kanama

Epizyotominin İyileşmesi

Epizyotomi genellikle doğumdan bir saat sonra onarılır. Kesik ilk başta biraz kanasa da doktor, yarayı dikişlerle kapattığı için kanama durur. Bu dikişler kendiliğinden çözülür. Bu nedenle dikişleri aldırmak için hastaneye gitmenize gerek kalmaz. Dikişler, bir ay içinde tamamen kaybolacaktır. Doktorunuz, iyileşme sırasında bazı aktivitelerden uzak durmanızı isteyebilir.

Epizyotomiden sonra, iki ila üç hafta boyunca kesik atılan yerin etrafında ağrı hissedilmesi normaldir. Üçüncü ya da dördüncü derece epizyotomi geçiren kadınların daha uzun süre rahatsızlık yaşama ihtimali vardır. Ağrı, yürürken ya da otururken daha fark edilebilir bir hal alır. İdrar, yaranın yanmasına neden olabilir.

Acıyı azaltmak için:
Bacak arasına soğuk uygulayın.
Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanın.
Dışkı yumuşatıcı, ağrı kesici ya da ilaçlı pedler kullanın.
Sitz banyosu yapın.
Tuvaletinizi yaptıktan sonra tuvalet kâğıdı yerine taharet musluğunu ya da spreyi olan bir şişeyi kullanın.

!Emziriyorsanız doktorunuza kullanmanızın güvenli olduğu ilaçları sorun. Doktorunuz onay verene kadar tampon kullanmayın ve vajinal duş yapmayın.

!Kanama, kötü kokulu akıntı ya da ciddi bir ağrı varsa doktorunuza danışın. Ateş ya da titreme varsa acil servise gidin.

Epizyotomi, rutin olarak yapılan bir işlem değildir. Doktorunuz, doğum sırasında kesik atmak zorunda kalabilir. Hamilelik sırasında kontrollere giderken doğumdan önce karar alma kısmının bir parçası olarak doktorunuzla açık bir şekilde konuşun.

Epizyotomiyi önlemek için doktorunuzun hangi yöntemleri kullanacağını konuşun. Örneğin, doğum sırasında yırtılmaların önlenmesi için vajinal açıklıkla anüs arasına ılık kompres yapılabilir ve mineralli yağ sürülebilir. Bu bölgeye doğum sırasında masaj yapılması yırtılmaları önler. Vajinal doğuma hazırlanmak için doğumdan altı hafta öncesinde bu bölgeye masaj yapmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...