ERCP (Endoskopik Gerileyen Kolanjiyopankreatografi)

ERCP (Endoskopik Gerileyen Kolanjiyopankreatografi)

ERCP Nedir?

♦♦Endoskopik gerileyen kolanjiyopankreatografi (ERCP) pankreasınızdaki, safra kanalınızdaki, ödkesesindeki anormallikleri bulmak ve tedavi etmek için kullanılan bir testtir. ERCP iki testin kombinasyonudur, endoskopi ve röntgen.

♦♦Endoskopi ucunda kamera bulunan ince, bükülebilir bir tüpün gastrointestinal (GI) yoldan aşağı itilmesidir. GI yolu yuktan, mide ve bağırsaklardan oluşan bir yoldur.

♦♦Kamera safra ve bağırsak yollarınızın röntgen filmlerini çekecektir. ERCP doktorunuzun bu kanallardaki tıkanıkları bulmasına ve tedavi etmesine yardımcı olacaktır. Sonuçlar aynı zamanda bu tıkanıklıklar sebep olan durumun teşhisine de yardımcı olur.

Neden ERCP Kullanılır?

  • Pankreatik ve safra kanalları sindiriminizde çok önemli roller oynarlar.
  • Pankreasınız sindiriminize yardım edecek enzimler taşırlar ve safranızla karışır. Safra yağı sindirebilmenizi sağlar. Safra karaciğeriniz tarafından salgılanır ve depolanır, safra kanalları aracılığı ile safra kesesine gönderilir.
  • Safrakesesi veya karaciğer sorunları vücudunuzun besin emilimi yeteneğini engeller. Bu sorunlar arasında kanallarınızın daralması da vardır. Gözünüzdeki beyazlığın ve derinizin sarı renge bürünmesi anlamına gelen sarılık hastalığı geliştirebilirsiniz, eğer karaciğeriniz düzgün çalışmazsa.
  • ERCP doktorunuzun pankreas ve safra kanallarındaki blokajları teşhis etmesine yardımcı olur. Bazı durumlarda doktorunuz bu blokajları tespit etmek için ERCP kullanırken tedavi de sağlayabilir.

ERCP için Hazırlanmak

♦♦ERCP’nizi yapacak doktor sindirim yolundaki organlarınızı net olarak görebilmelidir. Bu mideniz boş iken daha kolay olur, bu yüzden öncesinde oruç tutmanız istenir. Gece yarısından sonra bir şey yiyip içmeyin, eğer ertesi sabaha ERCP testi yaptıracaksanız. Doktorunuz genellikle 8 saatlik bir oruç tutmanızı isteyecektir, eğer prosedür günün ilerleyen saatlerinde uygulanacaksa. Aynı zamanda bu süre zarfında sigara içmemeniz ve sakız çiğnememeniz gerekir.

Doktorunuza aldığınız ilaçları, besinleri ve vitaminleri bildirin. Aspirin veya diğer kan inceltici ilaçları geçici bir süreliğine almamanız istenebilir. Bu ilaçlar arasında şunlar bulunur:

  • Aspirin
  • Heparin
  • İbuprofen
  • Naproksen sodyum
  • Varfarin

♦♦Doktorunuza alerjiniz olan yiyecekleri ve ilaçları da söyleyin. Eğer geçmişte kontrasta karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz doktorunuzun bilgisi olmalı.

ERCP Prosedürü

♦♦Çoğu insan için ERCP ayıkken yapılan bir prosedürdür. Bunun anlamı prosedür sonrası hastanede kalmanız gerekmediğidir.

Prosedür şu adımları izler:

Potansiyel Riskler ve Komplikasyonlar

♦♦ERCP genellikle çok güvenli bir prosedürdür. Amerikan Gastroenteroloji Birliği, ERCP prosedürünün komplikasyonlarından %5 ile %10 arasında insanın sıkıntı çektiğini tahmin etmektedir. En yaygın risk pankreasta iltihaptır. Bazı insanlarda ise prosedür sonrası birkaç gün boyunca boğaz ağrısı görülür.

♦♦Çok küçük sayıdaki insanlarda aşırı kanama görülebilir. Prosedür sırasında safra kanalınızdaki taşların kaldırılmışsa eğer çok daha yüksek bir kanama riski ile yüzleşirsiniz. Safra kanalında veya bağırsak duvarında bir delik ve enfeksiyon, ECRP’nin oldukça nadir risklerindendir. Bu durumlarda hastaneye yatmanız gerekebilir.

Sonuçlar

♦♦Müdahalesel radyolog olarak bilinen bir doktor ECRP sırasında çekilen röntgen görüntülerinize bakacaktır. Doktorunuz radyologtan sonuçları aldığında sizinle ne yapılacağını planlamak adaına tartışmak ve konuşmak iletişime geçecektir. Sonuçlar doktorunuza kanallarınızın neden bloke olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Örneğin pankreasdaki iltihaplanma veya safra tümörü gibi. Bu durumları tedavi etmek için ilaç veya ameliyat gerekebilir.

ERCP’den İyileşmek

♦♦ERCP’den sonra kısa bir iyileşme süreci için değerleriniz takip edilecek. Eğer kan basıncınız veya oksijen seviyeniz normal kalırsa ve daha uyanık hale gelirseniz, evinize gidebilirsiniz. Sizi eve götürecek birisini getirin, çünkü prosedür sonrasında hala uykulu halde olabilirsiniz.

♦♦Herhangi bir şiddetli karın ağrısı, kusma, ateş veya idrarınızda kan görürseniz hemen doktorunuza bildirin.

♦♦ERCP’den sonra en yaygın şikayet gazdır. Aynı zamanda yumuşak idrar prosedürün geçici bir yan etkisi olabilir. Hazır hisseder hissetmez normal diyetinize ve çalışmanıza geri dönebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...