Ereksiyon Olamama Diyabetin, Kalp Hastalıklarının ya da Başka Rahatsızlıkların Bir Belirtisi mi?

Ereksiyon Olamama Diyabetin, Kalp Hastalıklarının ya da Başka Rahatsızlıkların Bir Belirtisi mi?

Ereksiyon olamama, birçok kişi için utanç verici olduğundan istatistikler doğruları yansıtmaz. Ereksiyon olamama sorununda kişiler genellikle bunu doktora anlatmaktan çekindiklerini ve bu yüzden tedavi olamadıklarını belirtir.

Ereksiyon Olamamanın Diyabetle İlişkisi

Ereksiyon olamamanın tip 2 diyabetin erken belirtilerinden olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. 2000 yılında yapılan bir incelemede diyabet hastası erkeklerin, diyabet hastalığı olmayanlara göre ereksiyon olamama sorununu üç kat daha fazla yaşadıkları ortaya çıkmıştır. 2001 yılında yapılan bir başka çalışmada ereksiyon olamama sorunu yaşayan erkeklerde teşhis edilmemiş diyabet hastalığı çok daha fazladır.

Diyabette kan şekerinin kontrol edilememesi damarlara ve sinirlere zarar vererek penise kan akışını engeller. Bu yüzden, ereksiyonu sürdürmek oldukça zor bir hâl alır. Ereksiyon olamama sorunu yaşıyorsanız vücudunuzda bu tür bir hasar olabilir.

Ereksiyon Olamamanın Kalp Hastalıklarıyla İlişkisi

Ereksiyon olamama sorunu yaşandığında doktorların kalp sorunlarına bakması artık standart bir prosedür haline geldi. Kalp hastalıklarının neden olduğu damar sertleşmeleri ve damar tıkanıklıkları penise giden kan akışını yavaşlatarak ereksiyonu zorlaştırır.

2005 yılında yapılan bir araştırma, koroner kalp hastalıklarında ya da 10 yıl içinde kalp krizi yaşandığında ereksiyon olamama sorununun daha sık yaşandığını gösteriyor. 2006 yılında yapılan bir çalışmada ereksiyon olamama belirtisini gösteren kişilerde, bu belirtilerin koroner kalp hastalıklarından 3 yıl önce ortaya çıktığı görülmüştür.

Ereksiyon olamama sorunu yaşıyorsanız kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi durumları doktorunuza danışabilirsiniz.

Ereksiyon Olamamanın Yüksek Tansiyonla İlişkisi

Yüksek tansiyonla ereksiyon olamama arasındaki bağlantıyı kurmak, yüksek tansiyonu erkenden teşhis etmenize yardımcı olur. Tansiyon uzun süre yüksek kaldığında kişide yüksek tansiyon denilen durum oluşur ve damarlar hasar görür. Bu damarlar, ereksiyonu sağlamak ve sürdürmek için gerekli kan akışına zarar verirler ve cinsel ilişkiye girememenize neden olurlar.

Başka bir çalışmada yüksek tansiyon hastası kişilerin yaklaşık olarak %30’unda ereksiyon olamama sorunu olduğu ortaya çıkmıştır.

Tansiyonun düzenli olarak kontrol edilmesi ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek, tansiyon sorunlarını geçirerek ereksiyon olamama belirtisini düzeltir.

Doktorunuzla Ereksiyon Olamama Sorununuz Hakkında Konuşun

*Ereksiyon olamama sorununu doktorunuzla paylaşmanız kolay olmayabilir ama bu durum ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

*Doktorunuzla ereksiyon olamama sorununuzu konuştuğunuzda, bu duruma neden olabilecek hastalıkları teşhis etmek üzere bazı testler yapılır.

*Bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Bu yüzden, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Bu belirtiyi ciddi hastalıklar olmadan doktorunuzla konuşmanız önleyici olabileceği gibi hayatınızı da kurtarabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...