Ergenlikte Depresyon: İstatistikler, Belirtiler, Tanı Konulması ve Tedavi

Ergenlikte Depresyon: İstatistikler, Belirtiler, Tanı Konulması ve Tedavi

Ergenlik hem gençler hem de gençlerin aileleri için zorlu zamanlardır. Gelişmenin olduğu bu dönem sırasında hormonal, fiziksel ve bilişsel değişiklikler yaşanır. Bu normal ve sık yaşanan değişiklikler altta yatan depresyonun tanımlanmasını ve anlaşılmasını güçleştirir. Gençlerde depresyon belirtileri, yetişkinlerdeki depresyonun belirtisiyle benzerdir. Ancak depresyon, çoğu zaman gençlerde farklı şekillerde ortaya çıkar. Kendini kesme ve kendini yakma gibi kendine zarar verme davranışları gençlerde yetişkinlere kıyasla daha sık görülmektedir.

Ergenlikte Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Depresyonun erken teşhis edilmesi önemlidir. Depresyon ciddi durumdaysa ergenler intihar girişiminde bulunabilirler.

Ne Yapmalıyım?

Ergenlik çağındaki bireylerde intihar düşünceleri veya girişimleri varsa bir an önce bir sağlık uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Ergenlikte Depresyon Davranış Sorunlarına Yol Açabilir

Bu davranış sorunları:
Asabiyet ya da huysuzluk
Kavga çıkarma
Başkaldırma
Okulu ekme
Evden kaçma
Uyuşturucu kullanımı
Riskli cinsel davranışlar
Düşük notlar
Ergenlik çağındaki 2.8 milyon kişi 2013 yılında en az bir kez majör depresyon nöbeti geçirmiştir. Ergenlik çağındaki bu gençler Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 – 17 yaş arasındaki %11.4’lük kısmı temsil etmektedir.

Ergenlikte Depresyonun Belirtileri

Ergenlik çağındakiler depresyona girdiklerinde duygusal ve davranışsal değişiklikler yaşarlar.

Kendine zarar veren davranışlar, depresyonun uyarıcı bir işaretidir. Bu davranışları kişi genellikle hayatını sonlandırmak üzere yapmaz. Ancak bu durumun ciddiye alınması gerekir. Bu durum genellikle geçici olup çoğu zaman ergenlik çağındaki bireyler kontrol ve baş etme becerilerini geliştirdiklerinde sonlanır.

İntiharı Önleme

Birinin intihar edeceğini veya kendine ya da bir başkasına zarar vereceğini düşünüyorsanız:
112 acil servisi arayın.
Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
Kişinin kendine zarar verebileceği her türlü silahı, bıçağı, ilacı ve diğer eşyaları uzaklaştırın.
Dinleyin ama yargılamayın, tartışmayın, tehdit etmeyin ya da bağırmayın.

Ergenlikte Depresyonun Görülmesi için Risk Faktörleri

Ergenlikte depresyon görülmesi için risk faktörleri:
Ailede boşanma ya da ölüm gibi krizlerin yaşanması
Fiziksel, duygusal ya da cinsel taciz
Sık sık tartışma yaşanması
Ev içinde şiddete maruz kalınması
Cinsel kimlikleri hakkında sorunlar yaşayan gençlerde de depresyon riski yüksektir. Sosyal uyum sağlamada zorlanan gençlerde ya da yeterince sosyal ve duygusal destek alamayan gençlerde de depresyon riski yüksektir. Ancak, ergenlikte depresyon, teşhis konulduktan sonra yüksek oranda tedavi edilebilen bir durumdur.

Ergenlikte Depresyonun Teşhis Edilmesi

Depresyonun ergenlik çağındaki bireylerde tespit edilmesi zor olabilir. Çocuğunuzun, profesyonel bir sağlık uzmanından kapsamlı bir değerlendirme alması gerekmektedir. Bu profesyonel sağlık uzmanının tercihen ergenlik çağındaki bireyler üzerinde özel bir deneyiminin olması gereklidir. Değerlendirme, ergenlik çağındaki bireyin tüm gelişim geçmişini incelemeyi gerektirir. Bu inceleme aile geçmişinin, okul performansının ve ev içindeki davranışların incelenmesini de kapsar. Doktorunuz fiziksel muayene yapabilir.

Ergenlik Çağında İntiharla İlgili Gerçekler ve İstatistikler

Amerika Birleşik Devletleri’nde intihar, 10 – 24 yaş arası genç bireyler arasındaki ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Bu durum, her yıl 4600 gencin yaşamlarına son vermesi anlamına gelmektedir.
Ergenlikte intiharın oluşması için risk faktörleri:
Aile geçmişinde akıl sağlığı hastalıklarının bulunması
Daha önce intihar girişimlerinde bulunulması
Alkol ve uyuşturucu kullanılması
Stresli olaylar
Ateşli silahlara erişimin olması
İntihar eden ergenlik çağındaki diğer bireylerle görüşülmesi
Kendini kesme ve kendini yakma gibi kendine zarar veren davranışlar
Okulda zorbalığa uğramak

Ergenlikte Depresyonun Tedavisi

Ergenlik çağında depresyonun tedavisinde genellikle ilaçlar ve psikoterapi bir arada kullanılır. Psikoterapide bilişsel davranış tedavisi ve kişilerarası terapi kullanılabilir. Tedavi planında bireyin kendisi, aile, okul ve sağlık sorunları gözden geçirilmelidir. Depresyon genellikle evde yaşanan sorunlarla alakalıdır. Bu nedenle ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesi, tedavinin önemli bir parçasıdır.

Ergenlikte depresyon okulda sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu sorunlar, ergenlik çağındaki bireyin okulunun değiştirilmesini gerektirebilir. Eğitimsel bir değerlendirme, ergenlik çağındaki çocuğunuzun özel okulda devlet okuluna göre daha iyi performans göstereceğini ortaya koyabilir.

Ergenlik çağında olup, yaşları büyük olan kişilerin tedavilerinde söz hakları olmalıdır. Depresyon tedavisinde genellikle ilaçlardan faydalanılır. Kullanılabilecek pek çok antidepresan ilaç bulunmaktadır. Hangi ilaçların çocuğunuz için uygun olduğunu doktora danışabilirsiniz. Ergenlik çağındaki genç bireyin de bu konuşmaya katılmasına izin vermelisiniz.

Ergenlik Çağında Antidepresan Kullanımı

Geçmiş yıllarda seçici serotonin geri alım engelleyici antidepresanların ergenlik çağındaki bireyler üzerinde kullanımının etkili olduğuna dair bazı tartışmalar yapılmıştır.

Seçici serotonin geri alım engelleyiciler üzerine bir inceleme yaptı. Bu incelemede, ergenlerin kullandığı seçici serotonin geri alım engelleyicilerin %4’ünün, plasebo ilaçlara göre intihar düşüncelerine ve davranışlarına iki kat daha fazla neden olduğu görülmüştür.

Tüm seçici serotonin geri alım engelleyici ilaçların üzerine “kara kutu” etiketi koymuştur. Bu etiket, 25 yaştan küçük kişilerde intihar davranışlarının ve intihar riskinin arttığına karşı uyarı yapmaktadır.

Ancak, yakın zamanda yapılan bir çalışma daha önceki çalışmaların yeterince iyi bir şekilde tasarlanmadığını belirtmiştir. Ayrıca, antidepresanla tedavi edilen depresyondaki hastaların intihar riskinin tedavi edilmeyenlerden daha fazla olmadığı da bu çalışmada belirtilmektedir.

Depresyonla Baş Etmenin Yolları

Depresyon, ergenlik çağındaki çocuğunuzun hayatını etkiliyorsa psikiyatristten ya da psikologdan yardım almalısınız. Görüşeceğiniz uzman, ergenlik çağındaki çocuğunuza uygun bir tedavi planı oluşturacaktır. Çocuğunuzun bu planı uygulaması çok önemlidir.

Depresyonu kontrol altına almaya yardımcı olacak diğer şeyler:
Sağlıklı kalmak ve egzersiz yapmak
Beklentiler ve amaçlarla ilgili gerçekçi olmak
Başkalarıyla iletişim içinde olmak için sağlıklı dostluklar kurmak
Hayatı basit tutmak
Yardım istemek
Düşüncelerinizi ve hislerinizi yazmak için günlük tutmak

Ergenlik çağındaki çocuğunuza yardım edebilecek depresyon yaşayan ergenler için oluşturulmuş pek çok destek grubu bulunmaktadır. Kısa bir araştırmayla yaşadığınız yerde bulunan bu grupları bulabilirsiniz.

İşler kontrolden çıkarsa bir an önce görüştüğünüz uzmana gitmelisiniz.

Ergenlikte birçok kişi depresyondan etkilenir. Depresyon ergenlikte yüksek intihar oranlarına sahiptir. Bu nedenle depresyonun erken teşhis edilmesi önemlidir. Ergenlik çağındaki çocuğunuzda depresyon belirtileri varsa çocuğunuzu psikiyatriste veya psikoloğa götürün. Tedavi, yüksek oranda etkili olur ve genellikle hem psikoterapinin hem de ilaç kullanımının bir arada kullanılmasını gerektirir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...