Eritem Toksikum Neonatorum (ETN) Nedir?

Eritem Toksikum Neonatorum (ETN) Nedir?

Yenidoğan döküntüsü olarak da bilinen eritem toksikum neonatorum (ETN), birçok yeni doğanı etkileyen yaygın bir deri döküntüsüdür. Yeni doğmuş bebeklerin %30 ila %70'ini etkiler. Döküntü genellikle bir bebeğin vücudunun yüzünde veya gövdesinde görülür, ancak kollarında veya bacaklarında da görülebilir. Kırmızı deri ile çevrili sarı-beyaz dikenlerle karakterizedir ve bir grup pire benzerine benzemektedir.

Eritem Toksikum Neonatorum (ETN) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Eritem Toksikum Neonatorum (ETN) Nedir?

Yenidoğan döküntüsü olarak da bilinen eritem toksikum neonatorum (ETN), birçok yeni doğanı etkileyen yaygın bir deri döküntüsüdür.

Endişelenmeli Miyim?

ETN alarma geçmek için bir sebep değildir. Durum tedavi olmaksızın gider ve tehlikeli değildir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) Bölümüne başvurabilirsiniz.

ETN genellikle doğumdan sonra birkaç saat içinde ortaya çıkmasına rağmen, doğumdan üç ila 14 gün sonra ortaya çıkar. ETN alarma geçmek için bir sebep değildir. Durum tedavi olmaksızın gider ve tehlikeli değildir.

ETN Belirtileri

ETN, küçük beyaz veya sarımsı papüllerin veya şişliklerin görüldüğü kırmızı bir kızarıklığa neden olur. Papüller kansersiz veya iyi huyludur. Bebeğinizin ciltlerinde çok fazla papül veya birkaç tane olabilir. Dokunuşa sıkı sıkıya bağlılar ve irinlere benzeyen bir sıvı salgılarlar.

Bebeğinizin ETN’si varsa, muhtemelen vücudunun veya yüzlerinin midsection üzerinde görünecektir. Üst kollarında ve bacaklarında da görülebilir. ETN semptomları vücutlarında hareket edebilir. Örneğin, yüzlerinde bir gün ve uylukları ertesi gün ortaya çıkabilir. Ayrıca vücut kısmından da uzaklaşabilir ve geri dönebilir. Bu durum bebeğinizin rahatsızlık hissetmesine neden olmaz.

ETN ile Benzer Koşullar

ETN diğer zararsız yeni doğmuş cilt koşullarına benzer.

Bebek Akne

Bebek akne veya akne neonatorum yaygındır. Yetişkin aknesi gibi, genellikle bebeğinizin yanaklarında ve alında görünür. Küçük kırmızı sivilcelerin maternal hormonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Genellikle birkaç ay içinde tedavi olmaksızın giderler. Sivilceleri yumuşatmaya veya sıkmaya çalışmayın. Bunu yapmak bir enfeksiyona neden olabilir.

Milia

Milia, bebeğinizin yağ bezlerinden oluşabilecek sivilce benzeri, sert beyaz kistlerdir. Çoğu bebekte sık görülür ve genellikle yeni doğmuş bir bebeğin burnu, çenesi veya alnında görülür. Genellikle birkaç hafta içinde tedavi olmaksızın giderler ve yara izi bırakmazlar. Bir battaniyeden ya da giyimden cilt tahrişi, milia ile birlikte ortaya çıkarsa, durum ETN’ye benzeyebilir.

Epstein incileri bebeğinizin diş etlerinde veya ağızlarında görünen miliaya verilen addır. Yaygındırlar ve tipik olarak bir ila iki hafta içinde kaybolurlar. Bebeğinizin diş etlerinde ortaya çıkarlarsa yeni dişlere benzeyebilirler.

Yetişkinler ayrıca milia da geliştirebilirler. Bir doktor, kozmetik nedenlerden dolayı yetişkinlerde ortaya çıkan milyayı çıkarabilir.

ETN’nin Nedenleri Nelerdir?

ETN’nin nedeni şu anda bilinmemektedir. Yenidoğanlar genellikle görünümlerinde birçok zararsız ve geçici değişiklikler yaşarlar.

ETN Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeğinizin doktoru, sadece bebeğinizi bir rutin kontrol sırasında inceleyerek ETN’yi teşhis edebilir.

ETN Nasıl Tedavi Edilir?

ETN tedavi gerektirmez. Bebeğinizin cilt bakımı rutininde hiçbir değişiklik gerekli değildir.

ETN için Tahmin

Birçok zararsız cilt rahatsızlığı ETN de dahil olmak üzere yeni doğan bebeğinizi etkileyebilir. Basit bir muayene sırasında bebeğinizin doktorunun teşhis edebileceği yaygın ve zararsız bir deri döküntüsüdür. Durum genellikle iki ila dört ay içinde herhangi bir komplikasyona neden olmadan gider.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...