Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde Kasık Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erkeklerde kasık ağrısı, günlük aktivitelerin sınırlandırılmasına ve yürüme, bükme ve kaldırma gibi hareketlerin güçleşmesine neden olabilir. Kasık ağrısı birçok sebeple ortaya çıkabilir. Endişelenmek yerine ilk önce doktor yardımı almanız gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Erkeklerde kasık ağrısı için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Bu nedenler ve ve tedavi yöntemleri aşağıda verilmiştir:

1 Kas Gerilmeleri

Erkeklerde kasık ağrılarının en yaygın sebebi kas gerilmeleridir. Kas gerilmeleri ani ve bilinçsiz kas hareketleri sonucu ortaya çıkar. Zorlayıcı sportif aktiviteler ya da ağır işler gerilmelere neden olabilir.

Tedavisi: Dinlenme, buz koyma, kompres, ve steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanılarak sürdürülür. Kasıktaki kas gerilmelerinin iyileşme süreci yavaştır, 4-6 hafta kadar sürebilir. Tendonlar ve ligamentlerin sakatlanmasıyla ve kasık bölgesindeki kas yırtılması durumunda ameliyat gerçekleştirilir.

2 Lenf Bezlerinin Şişmesi

Lenf bezlerinin genişlemesi genellikle lenf düğümlerinde bir viral veya bakteriyel enfeksiyon olduğunda gerçekleşir. Lenf bezleri bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır çünkü enfeksiyonlarla savaşır.

Tedavisi: Lenf düğümleri şişmesinin nedeni bakteriyel bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi yapılır. Eğer lupus (deri veremi) ya da romatoit artrit neden ise bu hastalıkları iyileştirmeye yönelik tedavi lenf bezlerinin de tedavisi anlamına gelir. Bazı kanser türleri de lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Böyle durumlarda ameliyat ve kemoterapi de yapılabilir.

3 Kasık Fıtığı

Erkeklerde kasık fıtığı çok rahatsız edici olabilir. Kasık fıtığı kasıkta bir şişkinlik olduğunda, ilgili kaslarda gerilmeler sonucu ve ağır bir şeyler kaldırmayla da ortaya çıkabilir.

Tedavisi: Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Bunun 2 yolu vardır: herniyorafi (açık ameliyat) ya da laproskopi. Herniyorafi de cerrah kasıkta bir yarık açarak dışarı çıkmış bağırsak zarını içeriye alır. Daha sonra yırtık kısım dikilerek sentetik bir ağla güçlendirilir. Tam olarak iyileşme süresi 4-6 haftayı bulabilir. Laproskopide ise cerrah karın bölgesinde birçok küçük kesik açar. Kameralı küçük bir tüp (laproskop) bir kesiğin içine yerleştirilir ve cerrah ince enstrümanlarla kasığı sentetik ağ kullanarak onarır. Laproskopi herniyorafiye göre daha az ağrılı bir ameliyattır.

4 Epididimit

Epididimis mesanenin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar ve buna zaman zaman cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar da neden olabilir. Epididimit kasık bölgesinin şişmesine ve ağrımasına neden olur

Tedavisi: Antibiyotik tedavisi uygulanır. Enfeksiyon bel soğukluğu nedeniyle ortaya çıkmış ise partnerlerin ikisi de tedaviye alınır. Ağrı kesiciler ve steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

5 Böbrek Taşları

Böbrek taşları böbrekte küçük kristalize taşlar oluşması sonucu ortaya çıkar. Böbrek taşları olanlar idrar çıkarma sırasında ciddi ağrılara yol açar.

Tedavisi: Etkili oral veya intravenöz sıvılar, ağrı kesiciler ve bulantı önleyici ilaçlar öncelikli tedavi yollarıdır. Kendiliğinden kaybolmayan böbrek taşları sistoskopi ya da diğer cerrahi prosedürlerle alınır.

6 Testis Tümörü

Testis tümörü idrar çıkarma esnasında ve kasıkta ciddi ağrılara yol açar.

Tedavisi: Terapi tümörün çeşidine, hastalığın boyutuna ve hastanın sağlık durumuna göre değişir. Tedavi ameliyat, kemoterapi, ya da radyasyon terapisi olabilir. Çoğu hasta tedaviden başarılı sonuç alır.

7 Orşit

Orşit testislerin şişmesidir. Erkeklerde orşit kabakulak hastalığı esnasında görülebilir fakat bakteriler ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan dolayı da orşit ortaya çıkabilir.

Tedavisi: Kabakulak antibiyotiklerle tedavi edilmez. Antibiyotik sadece bakteriyel durumlarda kullanılır. Orşitin nedeni bel soğukluğu ve klamidya enfeksiyonu ise cinsel partnerler tedavi olmalıdır. Ağrı kesiciler ve steroit olmayan antienflamatuar ilaçlar da kullanılır.

8 Testis Torsiyonu

Testis torsiyonu kasık bölgesine yüklenici ağır işler sonucu ortaya çıkabilir ve çok ağrılı olabilir.

Tedavisi: Bir an önce cerrahi müdahale tek seçenektir. Genellikle testisler ilk 6 saat içinde çözülürse kurtarılabilir. Çoğu zaman etkilenmeyen testisin ileride torsiyona uğramasını engellemek için testis torbasına bağlanması yöntemi uygulanır.

9 Kasığa Doğrudan Darbe

Kasığa doğrudan darbeler birçok hasar neden olabilir. Ağrı çok şiddetli olursa bölgede şişmelere neden olabilir.

Tedavisi: Ağrı kesiciler, dinlenme ve sıcak kompres birlikte uygulanır.

10 Hidrosel

Hidrosel testis torbasında su toplaması sonucu ortaya çıkar. Bunun ilk belirtisi 1 ya da 2 testisin birden şişmesidir. Hidrosel fazla ağrı üretmese de testis torbasındaki ağırlıktan dolayı ciddi rahatsızlık verebilir.

Tedavisi: Aspirasyon ve sklerozan ajan (madde) damlatmayla gerçekleştirilir. Bazı kişilerde tedaviye gerek kalmaz.

Not: Kasıkta ağrı sağ veya sol tarafta ya da ikisinde birden olabilir. Herhangi bir tarafta olması teşhis konusunda yardımcı olmaz. Diğer belirtilere bakmak gerekir.

Yorumlar (27)

 1. sehriban barut

  Babamin sag kasigi iki gundur cok agriyor..herhangi bir sislik yok.agrinin nedeni nedir acaba…

 2. vedat

  benımde babamın sol tarafı ara sıra sızı gırıyo bunun cözumu nedır

 3. halit

  İyi günler hali saha maçı sonrası sol kasik bölgemde sadece sol ayagimila topa vurmaya çalışınca şiddetli bir ağrı oluyordu ancak isindiktan sorna bu agri azalıyordu ilk zamanlar geçer kendiliğinden deyip fazla onemsemedim ancak bu agri daha sonra yine maçta dengesiz bir hareketimden sonra sağ kasik bolgemde de görülmeye başladı ve en kötüsü sabahları özellikle uzanmusken kasik bolgemin üst tarafında şiddetli ağrı hissediyorum kalkıp tuvate gittikten sonra geçiyor ara sıra kas gevşetici tablet kullaniyo ama sanki tamamen geçmiyor sadece hafifletiyor ne yapmalıyım acaba doktora gitmeye çekiyorum

  • @

   Mutlaka doktora gidin. Sadece kas ağrısı olma ihtimali de var ama daha ciddi problemler de olabilir.

 4. Suat

  Koşuda hafifçe başladı 7-8 gündür.Saatte 10km hıza çıktım 10 dakika sonra fazlalaştı bıraktım.15 dk sonra bir daha aynı hızla koşayım derken ağrı yeniden şiddetlenince 30.saniyede bıraktım ağrı solda hafifçe sağda şiddetli.Buz koydum açma germe yaptım geçti ancak koşuda yine çıkacaktır.Haftada 63 km koşan birisiyim.Siz siz olun benim gibi bir aktiviteye hazırlanmıyorsanız kendinizi yormayın.

 5. Sercan

  Merhabalar.

  Sağ katılımda ufak bilye gibi bir şişlik var ayrıca yanma ve mide bulantısı var nedeni nedir acaba?? Yardımcı olurmusunuz

  • Fatih

   Cvp buldunmu bu soruya

 6. Fahri

  Benim sol kasigimda 3 gundur şiddetli agrim var neden dır hangi doktora gitmeliyim sagolun

  • sinan emre

   ben fizik tedaviye gittim, iki kasığımda da ağrı vardı. kaslarda zorlanma olmuş. ama sizinkisi şiddetliyse başka bir sorun da olabilir, ilk fırsatta gidin.

 7. Neden buz koyacm pki

 8. azat

  karın bölgemde sağ tarafımdan sol tarafıma doğru komple gerilme oluyor ve karın bölgemde içer den dışarı doğru atmalar oluyor nedeni nedir acaba

 9. İhsan

  İyi günler dilerim benim şikayetim kasıklarımda agrı var bu iki hafta önce cıktı testis bölgemden iki tarafıma yayılıyor şikayet edecek kadar yogun agrı yok ama bazen ayakta hafif agrı oluyor geciyor uzanınca agrı kayboluyor birde yumurtalıklarımda sag tarfta bir damar cıktı koyu kan gidiyor içinden acaba omu yapıyor bilemiyorum birde motor sürüyorum soguk havalarda bunların bir etkisi olurmu agrıya teşekkür ederim

 10. Eyup

  Efendim .benim kız arkadaşımla yakınlık kurduğum da yani aralıklarla sevistigimde kasiklarima ağrı giriyor

  • irfan

   Boşalmamandan dolayı olur.bu gibi durumlarda mutlaka boşalman gerekli. Bütün erkeklerde bu gibi sorunlar olabilir.

  • Can

   Haklısın,uzun süre boşalmayınca,oluyor birde çok sık sık sertleşip inince de olabiliyor.

 11. selim

  Sag kasik bolgemde mac sirasinda bi aci hissettim bilye kadar sslik oldu tedavisi nedir ?

 12. Ruşen

  Sağ tarfımın kasığında şidetli olmamak üzere yürüdüğümde ağrı başlıyordu oturunca geçiyordu. Bu iki gündür ayakta durunca ağrı başlamaya başladı aşırı bir ağrı sandalyeye zor gittim oturdum geçti ama az yürüğünce ağrı tekrar gelmeye başladı eskiden uzun aralıklar ile gelirdi şimdi gitmiyor gibi az yürüğünce başlıyor

 13. Mahmut

  İki tarafımda içten bir şey var o nedir

 14. Yakup

  Sol kasık tarafımda 1 yılı aşkın bir ağrı hissediyorum ancak hastaneye gittim ultrason kannve idrar Tahlili çekildi herhangi bir şey çıkmadı sadece idrarda biraz iltihap oldugunu soyledi doktor ilac verdi kullandim ağrılar devam etmekte şuanda rahatsız edici bir ağrı değil ama hissediyorum sol tarafımda ağrımı geçen genel cerrahi bölümüne gittim idrar ve kan tahlili istedi doktor bey ve 1 hafta sonra kolonoskopi ye gireceğimi söyledi randevu verDi benim bu rahatsızlığımin tanısı bulgusu nedir acaba cvp bekliyorum. Saygılarımla

 15. hakan U

  merhaba iyigünler benim sorunun sagkasıgımın yani kasıkla kalça ortasında 1 haftadır sancı oluyor bu sancı bagımıda etkiliyor aradabi sancı nabız gibi atıyor doktora gittim bana ilaç olarak carral ve naprosyn ve doline verdi gündür içiyom ama halen ara ara sancı oluyor ne yapmam gerekir tşkler–1 hfta öncesi evde koltuk kaldırdım ve çok dik yokuş çıkarken biraz zorlandım onlardan sonra oldu bu durum iyigünler

 16. Can

  Uzun süre boşalmamadanda olabiliyor…

 17. Ferhat

  Beyler ben bugün top oynuyordum topa şiddetli bir şekilde vurdum kasık yerinde direk yanma oldu ama çok acı çektim sonra yürüyorum rahatça ani hareketde acıyor

  • Ferhat

   Lütfen bilen varsa yardımcı olsun

 18. Doğukan

  Sertleşme ve soyuma olyor karsik ve pensimde

 19. Halil Kara

  Benim testesriyonda yamukluk var bide arada bi agri oluyo nedeni nedir acaba

 20. hakan çerikan

  benim 6 aydir kasiklarim sürekli agriyor ilk sol bölge agridi sonra sag bölgeme yansidi ve simdide karnima kadar vuruyor acisi yürüyemez hale geldim 3-4 farkli hastaneye gittim ama birseyin yok dediler ama çok aciyor ve ani hareketimde canim yaniyor bacagimi acamiyorum o derece ve 6 ay oldu ne yapacagimi bilmiyorum.. agri kesici kas gevsetici kullandim ama yinede yaramadi yardimci olursaniz sevinirim..

 21. ömer

  benim kasıklarda arada agrı olunca yumurtalarda sertleşme oluyo agrı oluyor bu hastalıgım 3 yıldır oluyor doktora gıttıgımde tedavi oluyom tekrar aynı başlıyo ılık sula 15 dk dökünce yumurtalıkta yumuşama olunca agrı gecıyo bunun kalıcı tedavısı yok mu……

Sonraki yazı yükleniyor...