Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri

Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri

Erkeklerde meme dokusunun büyümesiyle yaşanan meme büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti çocuklukta, ergenlikte ya da normal bir değişim olarak ise 60 yaş üstü kişilerde görülebilir. Erkeklerde görülen jinekomasti hormonal değişikliklerden ya da ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Bir göğüste görülebileceği gibi her iki göğüste de bu duruma rastlanabilir. Pseudojinekomastiyi bu makalemizde incelemeyeceğiz ama obezitenin ve göğüs dokusunda fazla yağ olmasının bu duruma yol açtığını belirtebiliriz. Pseudojinekomastide de dokularda büyüme olmaz. Jinekomasti vakalarının çoğunda tedavi gerekmez. Ancak bu görüntü kişinin özgüvenini etkileyerek toplum içinde yapılacak aktivitelerden uzak durmasına yol açacağından kozmetik amaçlarla tedavi uygulanabilir. Jinekomasti ilaçla, ameliyatla ya da bazı ilaçların ve yasal olmayan uyuşturucuların kullanımlarının bırakılmasıyla tedavi edilebilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Olur?

Testesteron azlığı, östrojen fazlalığı, bazı testis tümörleri, hipofiz bezi hastalıkları, testislerin alınması, siroz, böbrek üstü bezi tümörü, böbrek yetmezliği, şişmanlik ve bazı ilaçların kullanımı (steroid) gibi durumlar memede büyümeye neden olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Eğer memeyi büyüten neden belli ise buna yönelik tedavi uygulanır. Erkek memesinin cerrahi olarak küçültülmesi işlemine jinekomasti ameliyatı denir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

jinekomasti ameliyatı için Estetik Cerrahisi bölümüne gidilir.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomastinin belirtileri:
Memelerin şişmesi
Memelerden akıntı gelmesi
Memelerde hassasiyet

Nedenine bağlı olarak başka belirtiler de görülebilir. Meme büyümesi belirtileri yaşıyorsanız durumunuzun nedenine karar verilmesi için doktorunuzla görüşün.

Erkeklerde Meme Büyümesine Ne Sebep Olur?

Erkeklerde meme büyümesinin en sık rastlanan nedeni testosteron hormonu azalırken, östrojen hormonunun artmasıdır. Hormonlardaki bu dalgalanmalar normaldir ve bebekleri, ergenliğe giren çocukları ve yaşlı kişileri etkiler.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Memelerdeki şişliğin nedeninin belirlenmesi için doktorunuz ailenizin ve sizin sağlık geçmişinizi soracaktır. Ayrıca memelerinizi ve genital bölgenizi de muayene edecektir. Jinekomastide meme dokusunun çapı 0.5 santimetreden büyük olur.

Bu durumun nedeni açık değilse, doktorunuz hormon seviyesini kontrol etmek için kan testi isteyebilir; meme dokusunu incelemek ve anormallikleri kontrol etmek için ultrason yapabilir. Bazı durumlarda MR taramaları, tomografi, röntgen ya da biyopsi gibi başka testlerin yapılması da gerekebilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomastide genellikle tedaviye gerek yoktur ve bu durum kendiliğinden düzelir. Ancak, bu durum başka bir sağlık sorunundan dolayı görülüyorsa, meme büyümesinin geçmesi için hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Jinekomastinin şiddetli ağrıya ya da sosyal utanca neden olduğu durumlarda tedavi amaçlı ilaç kullanılabilir ya da ameliyat yapılabilir.

Jinekomasti çocuklarda ve her yaştan erkekte görülebilir. Doktorla görüşmeniz, meme dokularının büyümesine neden olan durumun belirlenmesine yardımcı olabilir. Nedenine bağlı olarak durumun kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi için pek çok seçeneğiniz olacaktır.
Erkeklerde Meme Büyümesine Neden Olan 8 Rahatsızlık hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...