Erken Doğan (Prematüre) Bebeklerde Akciğer Sorunları

Erken Doğan (Prematüre) Bebeklerde Akciğer Sorunları

Hamileliğin 37. haftasından önce doğan bebekler erken doğmuş olarak sayılır. Erken doğan bebekler doğumdan sonra bir veya daha fazla komplikasyon için daha yüksek riskle karşı karşıyadır. Başlıca endişelerden biri yeni doğan bebeklerin akciğerleridir. Bir bebeğin akciğerleri tipik olarak 36. haftada olgun olarak kabul edilir. Ancak, tüm bebekler aynı oranda gelişmez, bu nedenle istisnalar olabilir. Bir bebeğin erken doğacağı biliniyorsa, bazı annelerin doğum yapmadan önce akciğer gelişimini hızlandırmak için steroid enjeksiyonuna ihtiyacı olabilir.

Erken Doğan (Prematüre) Bebek Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Doktora doğumdan önce düzenli olarak muayeneye gitmek, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığının takip edilmesine yardımcı olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Erken Doğan Bebeklerin Akciğerleri

Olgunlaşmamış akciğerler bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

En yaygın komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

1 Solunum Sıkıntısı Sendromu

Prematüre bir bebekte en sık görülen akciğer problemi, solunum sıkıntısı sendromudur. Bu hastalık, daha önce hiyalin membran hastalığı olarak biliniyordu.

Bebeğin akciğerleri yeterli miktarda yüzey aktif madde üretmediğinde solunum sıkıntısı sendromu gelişir. Bu, akciğerdeki küçük hava keselerini açık tutan bir maddedir. Sonuç olarak, erken doğan bir bebek, ciğerlerini genişletmek, oksijeni almak ve karbondioksitten kurtulmak için güçlük çeker. Göğüs röntgeninde, solunum sıkıntısı sendromu bir bebeğin akciğerleri buzlu cam gibi görünür.

Akciğerler genellikle hamileliğin 30. haftasına kadar sürfaktan üretmeye başlamadığından solunum sıkıntısı sendromu, prematüre bebeklerde yaygındır.

Bebekte solunum sıkıntısı sendromu yaşanma riskini artıran diğer faktörler şunlardır:
Beyaz ırk
Cinsiyetin erkek olması
Ailenin sağlık geçmişi
Maternal diyabet

Solunum sıkıntısı sendromu, anneleri doğumdan önce steroid tedavisi alan bebeklerde daha az şiddetli olma eğilimindedir.

Tedavi

Solunum Sıkıntısı Sendromunun Tedavisi

Neyse ki, artık yüzey aktif madde yapay olarak üretilebilmektedir ve eğer doktorlar henüz yüzey aktif madde üretilmediğinden şüphelenirlerse bebeklere yüzey aktif madde verebilirler. Bu bebeklerin çoğunun ayrıca ekstra oksijen ve ventilatörden destek alması gerekir.

2 Zatürre

Zatürre, genellikle bir bakterinin veya virüsün neden olduğu, akciğerlerde oluşan bir enfeksiyondur. Bazı bebekler hâlâ rahimdeyken zatürreye yakalanır ve bu durumun doğumda tedavi edilmesi gerekir.

Bebekler doğumdan birkaç hafta sonra da zatürre yaşayabilirler. Bu durum, genellikle solunum sıkıntısı sendromu veya bronkopulmoner displazi gibi solunum problemlerinden dolayı tedavi almalarından kaynaklanır.

Tedavi

Zatürrenin Tedavisi

Zatürresi olan bebeklerin genellikle antibiyotiklere ek olarak oksijen ve hatta mekanik ventilasyon ile tedavi edilmesi gerekir.

3 Prematüre Apne

Prematüre bebeklerin bir başka yaygın solunum problemi, prematüre apne olarak adlandırılır. Bu durum, bebeğin nefes alması durduğunda görülür. Sıklıkla kandaki kalp hızı ve oksijen seviyesinin düşmesine neden olur.

Apne, 28. haftadan önce doğan bebeklerin neredeyse %100’ünde görülür. Daha büyük prematüre bebeklerde, özellikle 34 hafta veya daha sonra doğanlarda ise daha az görülür.

Apne genellikle doğumdan hemen sonra gerçekleşmez. 1 ila 2 günlük yaşlarda daha sık görülür ve bazen bir bebeğin ventilatörden çıkarılmasından sonra ortaya çıkmaz.

  1. Prematüre bebeklerde apnenin iki ana nedeni vardır. Bebek nefes almayı unutur çünkü sinir sistemi olgunlaşmamıştır. Buna merkezi apne denir.
  2. Bebek nefes almaya çalışır ancak hava yolu çöker. Hava akciğerlerin içine ve dışına akamaz. Buna obstrüktif apne denir.

Prematüre bebekler sıklıkla santral ve obstrüktif apne kombinasyonu olan karışık apneye sahiptir.

Apne riski taşıyan bir bebeğin, kalp hızını, solunum hızını ve kandaki oksijen seviyesini kaydeden bir monitöre bağlı olması gerekir.

Bu oranlardan herhangi biri normal seviyelerin altına düşerse, bir alarm çalar ve hastane personelini bebeğin apne atağı geçirdiği konusunda uyarır. Personel daha sonra bebeği, genellikle bebeğin göğsünü veya sırtını hafifçe ovarak uyararak uyarır. Bebek tekrar nefes almaya başlar.

Bazen, bir bebeğin tekrar nefes almaya başlaması için maske ile yardım gerekebilir.

Tedavi

Prematüre Apne Tedavisi

Merkezi apne, aminofilin adı verilen bir ilaçla veya kafeinle tedavi edilebilir. Bu ilaçların ikisi de bebeğin olgunlaşmamış solunum sistemini uyarır ve apne atak sayısını azaltır.

Bunu yapmazlarsa ya da nöbetler doktorun bebeğin ve maske ile nefes almasını sıklıkla teşvik etmesini gerektirecek kadar şiddetliyse, bebeğin ventilatöre konulması gerekebilir. Sinir sistemi olgunlaşana kadar durum böyle olacaktır. Obstrüktif apneye sahip olan bebeklerin, solunum yollarını açık tutmak için genellikle bir endotrakeal tüp yoluyla bir ventilatöre bağlanması gerekir.

Prematüre apne genellikle bir bebeğin 40 ila 44 haftalık olduğu zamana kadar geçirilir. Hafta sayısı, hamileliğin hafta sayısını ve bebeğin doğumundan bu yana geçen hafta sayısını içerir.

Bazen, 34 ila 35 hafta kadar erken çözülür. Fakat bazen apne devam eder ve bebeğin uzun süreli tedavi olması gerekir. Ebeveynlerin bebeklerine aminofilin veya kafein vermeleri ve evde apne monitörü kullanmaları gerekebilir.

Bu durumda, ebeveynler monitörü kullanmak ve nefes almasını teşvik etmek için kalp masajı yapmaları için eğitilmiştir. Bebekler, durumları stabil olmadıkça ve 24 saat içinde sadece nadir görülen apne atakları geçirmedikçe eve gönderilmezler.

Komplikasyonlar

Hastalığın İlerleyişi

Akciğer sorunları olan erken doğan bebeklerde durumun ilerleyişi bazı faktörlere bağlıdır.

Bu Faktörler:
Sahip oldukları akciğer sorunlarının türleri
Belirtilerin şiddeti
Yaş

Modern tıbbın ilerlemesi ile normal gelişme ile sağ kalma şansı iyileşmeye devam ediyor.

Erken Doğan Bebeklerde Akciğer Sorunları Önlenebilir mi?

Bebeklerde akciğer problemlerini önlemenin en iyi yolu, erken doğumdan uzak durmaktır. Bu her zaman mümkün değildir, ancak erken doğum yapma riskinizi azaltmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Yapabilecekleriniz:
Sigara içmeyin.
Yasadışı uyuşturucu kullanmayın.
Alkol içmeyin.
Sağlıklı beslenin.
İyi bir şekilde doğum öncesi bakım almak için doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...