Erken Doğum: Kasılmaların Takip Edilmesi

Erken Doğum: Kasılmaların Takip Edilmesi

Hamilelik boyunca kadınların kasılma yaşamaları normaldir. Genellikle kadınlar bu kasılmaları fark etmezler ancak bazen kasılmalar acı verici ve düzenli bir hâle gelerek doğum sancısına benzeyebilir. Erken doğumun işaretçisi olan bu belirtilerle, hamileliğin doğal belirtilerini ayırt etmek zor olabilir. Normal kasılmaları, erken doğumun neden olabileceği kasılmalardan ayırt etmek için doktorunuz kasılmaları takip etmek isteyebilir. Doktorunuz transvajinal ultrasonla, kasılmaların rahim ağzında doğumu başlatacak değişikliklere neden olup olmadığını görmek isteyebilir.

Erken Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik süresince günlük aktivitelerde dikkatli hareket etmek, çoğu vakanın ciddi bir problem olmasının önüne geçer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Rahim Kasılmaları Nasıl Takip Edilir?

Rahim kasılmaları, rahme herhangi bir araç yerleştirmeden dışarıdan görüntülenebilir. Bunun için tokodinamometre adı verilen bir makineye belinize bağlanacak bir kemer yerleştirilir. Bu işlem genellikle doktorun ofisinde veya hastanede yapılsa da evde de yapılabilir.

Evde kasılmaları görüntüleyebilmek için kasılmalarınızı takip etmenizi sağlayacak cihazı kiralamanız gerekmektedir. Rahat edeceğiniz bir pozisyonda oturup, tokodinamometrenin bağlı olduğu kemeri karnınıza bağlayın. Daha sonra cihaz, kasılmalarınızı kaydederek elde ettiği verileri telefona veya hastanede bulunan görüntüleme merkezine aktarır. Oradaki hemşireler verileri değerlendirir ve doktorunuza detaylı bir durum raporu hazırlar.

Böyle bir durumda hemşireler gün içerisinde bir veya iki kez sizinle iletişim kurarak nasıl olduğunuzu öğrenmek isteyebilirler. Herhangi bir sorun olduğunu belirtirseniz hemşire hemen doktorunuzla irtibat kuracaktır.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Rahim görüntüleme, temel olarak anne adaylarının doğuma yaklaştıkça artan kasılmalarının sıklığını ölçmek için uygulanmaktadır.

Cihaz saat başı 4 ya da daha az kasılma ölçerse doğum sancınız muhtemelen başlamamış demektir. Daha sık kasılma yaşıyorsanız doktorunuz rahim ultrasonu ya da pelvik muayene yaparak erken doğumun olup olmadığına karar verecektir. Kasılma yaşıyorsanız bile rahim ağzının değişmemesi, erken doğum yaşamadığınıza karar verilmesi için önemlidir.

Rahim Görüntüleme Ne Kadar Etkilidir?

Eskiden yapılan çalışmalar, evden kasılmaların takip edilmesinin erken doğumu engelleyebileceğini gösterse de daha yakın zamanda yapılan çalışmalar bu tür bir görüntülemenin yapılmasının faydalı olmadığını göstermektedir. 1998 yılında ikiz bebek doğuran 844 kadın da dâhil olmak üzere 2400 yüksek risk grubunda bulunan hamile kadının bulunduğu geniş çaplı bir çalışma yayınlanmıştır.

Bu çalışmada araştırmacılar, günlük bakım sağlanmasına ek olarak cihaz kullanımının hamileliğin 35. haftadan önce beklenmedik bir şekilde erken doğum oranını azaltıp azaltamayacağını araştırdılar. Ayrıca, bu çalışmada cihaz kullanımı olsun veya olmasın günlük bakım sağlanmasının haftalık bakıma göre daha etkili olup olmadığına karar vermek de hedeflenmiştir.

Bu çalışmada üç grup bulunmaktadır:

  • Günlük olarak hemşirelerle ve cihazla bakımı sağlanan hamile kadınlar
  • Günlük olarak hemşirelerle temas kuran ancak cihazı olmayan hamile kadınlar
  • Haftalık olarak hemşirelerle temas kuran ancak cihazı olmayan hamile kadınlar

Çalışma sırasında tüm kadınlar, erken doğumu önlemek için bir eğitimden geçirilmiştir. Çalışmaya katılan anne adaylarından gün içinde yaşadıkları kasılmaların kaydını tutmaları ve cihaz olmadan fark edebildikleri kasılmaların sayısını karınlarına ellerini koyarak saptamaları istenmiştir. Kadınlarla ilgilenen doktorlar ve hemşireler hangi kadının hangi gruba ait olduğunu bilmeden onlarla ilgilenmişlerdir.

Araştırmacılar, hemşirelerle günlük temas kuran ve cihazı olan kadınların erken doğumu erken fark etmeleri konusunda bir gelişme gözlemlememişlerdir. Hemşirelerle kurulan haftalık temasın yerine günlük temas kurulması da erken doğumun daha erken fark edilmesini sağlamamıştır.

Araştırmacılar bu üç grupta üç faktörden dolayı benzer sonuçlara varmışlardır:

  1. Tüm kadınlar 45 dakikalık standart bir eğitim programına alındı.
  2. Kadınların günlük kasılmalarını ve erken doğumun işaretçisi olabilecek belirtilerini kontrol etmeleri teşvik edildi.
  3. Kadınlar, erken doğumun belirtisini yaşadıklarından şüphelendikleri anda hemşirelerle temas kurmaları konusunda cesaretlendirildi. İyi eğitimli, yüksek risk barındıran orta sınıf kadınlar üzerinde çalışıldığından bu sonuçlar bu grup için geçerli olabilir. Başka gruplardaki hamile kadınlar üzerinde araştırma yapıldığında benzer sonuçların alınıp alınmayacağı bilinmemektedir.

Rahim Görüntülemenin Daha Etkili Olması Sağlanabilir mi?

Bazı araştırmacılar rahim görüntülemenin bazı durumlarda yardımcı olabileceğine inanmaktalar. Örneğin, hamile kadında rahim ağzı yetersizliği geçmişi varsa ve fetal fibronektin testi pozitif çıktıysa evdeki cihazda kasılmaların sayısı arttığında kısa süre içerisinde doğum yapma riski oluşur. Hastaneden uzakta yaşayan kadınlar için bu durum kadınların doktora ne zaman gideceklerine karar vermeleri konusunda yardımcı olabilir.

Genel olarak bilimsel çalışmalar, evde kullanılan cihazların erken doğumu önleme konusunda faydalı olmadığını göstermektedir. Doktorunuz bu tedaviyi önerirse bu yöntemin sizin durumunuzda nasıl faydalı olacağını sorun. Bu cihaz sigortanız tarafından karşılanmayacağından bu yöntem biraz masraflı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...