Erken Doğum Tedavisi: Magnezyum Sülfat

Erken Doğum Tedavisi: Magnezyum Sülfat

Erken doğum, hamileliğin 37. hastasında doğumun başlaması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, rahim ağzında değişiklikler olduğunda ve rahim düzenli olarak kasıldığında gerçekleşir. Erken doğum sancısı yaşayan kadınların %10’u doğum sancısı yaşadıktan sonraki 7 gün içinde doğum yapar. Ancak kadınların çoğunda erken doğum sancısı kendiliğinden geçer. Amerika Birleşik Devletleri’nde erken doğum sancısını geçirmek için magnezyum sülfat yaygın olarak kullanılmaktadır. Magnezyum sülfat, damardan verilir. Anne adayına ilk müdahale edilirken 15 – 30 dakika aralığında 4 ila 6 gram ve ilk dozdan sonraki saatte ise 2 – 3 gram magnezyum sülfat verilmektedir.

Erken Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Hamileliğinizde erken doğum yapmamak için yatak istirahati gibi bazı önlemlerin alınması gerekebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Magnezyum Sülfat Ne Yapar?

Doktorlar magnezyum sülfatın kasılmaları tam olarak nasıl engellediğini bilmemektedirler. En yaygın açıklama ise magnezyumun, rahim kas hücrelerinde bulunan kalsiyum seviyesini azaltıyor olmasıdır. Kalsiyum kasların kasılması için gerekli olduğundan bu durumun kasları gevşettiği düşünülmektedir.

Magnezyum Sülfat Ne Kadar Etkilidir?

Magnezyum sülfat, kasılmaları yavaşlatmak konusunda çok etkili olsa da ne kadar etkili olacağı kadından kadına değişmektedir. Tüm tokolitik ilaçlarda olduğu gibi magnezyum sülfat da belirli bir süre boyunca erken doğumu engellemek ya da geciktirmek için kullanılamaz.

Kullanılsa bile magnezyum sülfat, anne adayının rahim ağzının ilaç kullanılmadan önce ne kadar açıldığına bağlı olarak doğumu en fazla birkaç gün geciktirebilir.

Birkaç gün çok fazla zaman olmasa da anneye steroidlerle birlikte magnezyum sülfat verildiğinde bebeğin gelişimi için büyük bir fark oluşacaktır. 48 saat sonra steroidler bebeğin akciğer fonksiyonlarını geliştirecek ve ölüm riskini %40 oranında azaltacaktır.

Magnezyum sülfat bebeğin çok erken doğmasıyla oluşabilecek serebral palsi riskini de azaltır.

Magnezyum Sülfatın Muhtemel Yan Etkileri

Magnezyum Sülfat Kullanmaması Gereken Kişiler Var mı?

Magnezyumun yan etkilerini daha da kötüleştirecek bir rahatsızlığa sahip olan kişilere bu ilaç verilmemelidir. Miyasteni yani kas güçsüzlüğü ya da kas distrofisi yaşayan kadınlara bu ilacın verilmemesi gerekir.

Erken Doğum

Bazı kadınlarda erken doğum yapma riski yüksek olabilir.

Erken doğum riskini artıran faktörler:
Daha önce erken doğum yapıldıysa
Rahim boynu kısaysa
Hamilelikler arasında pek zaman yoksa
Rahim veya rahim boynunda ameliyat yapıldıysa
Hamilelikte komplikasyonlar yaşandıysa
Hamilelik sırasında sigara içmek, aşırı zayıf olmak ya da madde kullanımı gibi durumlar varsa
Erken doğumun başladığından şüpheleniyorsanız ve 37. haftaya gelmediyseniz doktorunuzu arayın. Doktorunuz size durumu değerlendirmeniz ve takip etmeniz için ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...