Erken Doğum Tedavisi: Nonsteroid Antienflamatuar İlaçlar

Erken Doğum Tedavisi: Nonsteroid Antienflamatuar İlaçlar

Normal bir hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer. Hamile kadınların çoğu 40 haftalıkken doğum yaparlar. Bazı kadınlar içinse bu süreç daha erken başlar. Erken doğum, 37 haftalıktan önceki hamileliklerde anne adayının rahim ağzının açılmasına neden olan kasılmaların başlamasıyla karakterize edilir.

Nonsteroid Antienflamatuar İlaçlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Nonsteroid antienflamatuar ilaçların getirdiği bazı yan etkiler olacaktır. Bu yan etkileri doktorunuzla beraber konuşup bir karara varmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Erken Doğumda İndometazin Tedavisi

Erken doğum engellenemezse, bebek erken doğar veya prematüre olabilir. Prematüre bebekler genellikle doğumdan sonra ek bakıma ihtiyaç duyarlar. Bazen bu bebeklerin tüm yaşamlarını etkileyebilecek uzun süreli sağlık sorunları olabilir. 

Bebek ne kadar erken doğarsa, bebeğin fiziksel veya zihinsel engellerinin olma olasılığı da o kadar yüksek olur.
Doktorlar sıklıkla tokolitik adı verilen kasılma önleyici ilaçlar vererek erken doğumu önlemeye çalışırlar. Tokolitikler doğumu birkaç gün geciktirebilir. Bu süre zarfında, doktorlar bebeğin mümkün olduğunca sağlıklı doğmasına yardımcı olmak için başka ilaçlar da verebilirler.

Nonsteroid alantienflamatuar ilaçlar, bir tür tokolitiktir. Nonsteroid alantienflamatuar ilaçlar arasında ibuprofen (Motrin) ve indometazin (Indocin) vardır. İndometazin, erken doğum için en sık kullanılan nonsteroid alantienflamatuar ilaçtır. Ağız yoluyla veya damar yoluyla verilebilir. Tek başına veya magnezyum sülfat gibi diğer tokolitikler lekombinasyon halinde de kullanılabilir.

İndometazin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde etkilidir. Magnezyum sülfat verildikten sonra kasılmanın devam ettiği kadınlarda bile yararlı olabilir. Ancak çoğu durumda, indometazin iki veya üç günden uzun süre kullanılmamalıdır.

İndometazin Ne İşe Yarar?

Doğum eyleminin vücut üzerindeki etkileri iltihaplanmaya benzer. Doğum, vücutta iltihapların neden olduğu etkilere benzer etkiler oluşturur. Hamile kadınlarda, rahim kasılmaları başladığında, vücutta artan miktarlarda prostaglandin ve sitokin salgılamaya başlar. Prostaglandinler doku hasarının olduğu bölgelerde üretilen yağlardır ve sitokinler iltihapla ilişkili proteinlerdir. Nonsteroid alantienflamatuar ilaçlar, vücudun prostaglandinleri ve sitokinleri salgılamasını engelleyebilir ve bu yüzden erken doğumun başlangıcında verildiğinde erken doğumları geciktirebilir.

İndometazin Ne Kadar Etkilidir?

İndometazin kasılma sayısını ve sıklığını azaltabilir, ancak bu etki ve etkinin ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişir. Tüm tokolitik ilaçlarda olduğu gibi, indometazin de belirli bir süre içinde doğumu geciktiremez veya önleyemez.

Bununla birlikte, çalışmalar, indometazinin ne kadar hızlı verildiğine bağlı olarak 48 saat ila yedi gün arasında doğumu geciktirebileceğini göstermiştir. Bu zaman aralığı çok fazla görülmeyebilir ancak indometazin steroidlerle birlikte verildiğinde, bebekte sağlık sorunları riskini önemli ölçüde azaltabilir. İndometazin verildikten sonraki 48 saat içerisinde, steroidler bebeğin akciğer fonksiyonunu iyileştirebilir ve bebeğin yaşam şansını yüzde 40 oranında artırabilir.

İndometazin rahim ağzı kısa olan veya amniyotik sıvısı aşırı fazla olan kadınlarda da doğumu ertelemek için kullanılabilir. Her iki durumda da, indometazinintokolitik ajan olarak kullanılması genellikle başarıyla sonlanır. Ancak, bu durum anne ve bebek için bazı riskleri de beraberinde getirir.

İndometazinin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

İndometazin Kullanmaması Gereken Kadınlar Var mı?

Hamileliği 32 haftadan ileride olan kadınlarda, bebekte oluşabilecek kalp problemleri göz önüne alındığında, indometazin kullanımından kaçınılmalıdır. Ülser, kanama bozukluğu ya da böbrek veya karaciğer hastalığı geçmişi olan kadınlarda indometazin kullanımından uzak durulmalıdır.

İndometazin bir nonsteroid alantienflamatuar ilaç olduğundan hamile kadınların doktorları ile kullanımdan kaynaklanabilecek riskleri konuşmaları gerekmektedir. Özellikle uzun süre boyunca nonstereoid alantienflamatuar ilaç kullanan kişilerde kalp krizi ve felç geçirme riski daha yüksektir.

Ailenizde veya kendinizde bu belirtileri görüyorsanız doktorunuzla iletişime geçin:

 • Kalp krizi
 • İnme
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek tansiyon
 • Şeker hastalığı
Sigara içiyorsanız, sigara içmeniz bazı sağlık risklerini artırabileceğinden, doktorunuza bu durumu da bildirmeniz önemlidir.

Erken Doğumu Önlemek için Ne Yapabilirsiniz?

Erken doğum her zaman önlenemez. Yine de, kadınlara bu konuda yardımcı olabilmek için birkaç şey üzerinde çalışılmıştır.

Faydalanabileceğiniz ipuçları:

 • Doğum öncesindeki randevularınıza gidiniz, böylece doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol edebilir.
 • Sağlıklı bir diyet yapın ve bol su için.
 • Egzersizleri sadece doktorunuz onay veriyorsa yapın.
 • Stresi hayatınızdan çıkarın.
 • 18 ay önce doğum yaptıysanız hamile kalmak için beklemeyi düşünün.
 • Erken doğumu tetikleyen ilaçlardan uzak durun.
 • Kendinizi enfeksiyonlardan koruyun.
 • Diyabet ve tiroit problemleri gibi sağlık sorunlarını tedavi edin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...