Erken Doğumun Belirtileri

Erken Doğumun Belirtileri

37. haftadan önce doğan bebekler prematüre olarak düşünülür. Düşük doğum kilosu ve nefes almayla ilgili sorunlar prematüre bebeklerde çok iyi bilinen rahatsızlıklardır ancak cilt sorunları da prematüre bebeklerde yaygın olarak görülür. Bu durum genel bir rahatsızlık oluşturabileceği gibi acil tıbbi bakım gerektiren hayati risk oluşturan bir soruna da neden olabilir.

Erken Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik süresince günlük aktivitelerde dikkatli hareket etmek, çoğu vakanın ciddi bir problem olmasının önüne geçer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Evde Yapabilecekleriniz

Erken doğumun belirtilerini yaşıyorsanız 2 veya 3 bardak kafein içermeyen meyve sularından ya da su için. Bir saat boyunca sol tarafınıza yatarak uzanın. Hissettiğiniz kasılmaların kaydını tutun. Belirtiler bir saat daha devam ederse doktorunuzu arayın. Belirtileriniz azalırsa günün geri kalanında rahatlamaya ve belirtilerin tekrar ortaya çıkmasına neden olacak durumlardan kaçınmaya çalışın.

Erken doğumla hamileliğin normal belirtileri arasında büyük bir çakışma bulunmaktadır. Bu durum kadınların erken doğumun belirtilerini görmezden gelmesine ya da son derece yanlış giden bir durum oluştuğunda endişe yaşamamalarına neden olabilir.

Kadınlar hamilelikleri boyunca kasılmalar yaşarlar ve kasılmaların sıklığı hamilelik ilerledikçe artar. Bu durum erken doğumu çok daha zor bir hâle getirir. Kadınların %13’ünde erken doğum çok az belirtiye neden olur. Normal hamilelik geçiren kadınların %10’unda çok güçlü kasılmalar görülür. Pelvik bölgesindeki baskı, gaz sancısından dolayı görülen karın ağrıları, bağırsak krampları ya da kabızlık yanlış yorumlanabilir.

Şüpheye düştüğünüzde doktorunuzu arayın. Genellikle deneyimli bir hemşire ya da doktor, hamileliğin normal belirtilerini erken doğumun belirtilerinden ayırt edebilir.

Uyarıcı İşaretler

Erken doğumun uyarıcı işaretlerinden bazıları:
İshalin eşlik ettiği veya etmediği hafif şiddetli karın ağrıları (Regl sancısı gibi)
Sık ve düzenli kasılmalar (Her 10 dakikada bir ya da daha fazla)
Vajinal kanama ya da vajinal akıntının miktarında değişiklik (Bu değişiklikler rahim ağzında yaşanan değişikliklere işaret ediyor olabilir.)
Bel ağrısı
Bebek aşağıya doğru baskı yaptığından pelvikte baskı

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...