Erken Doğumun Nedenleri: Ciddi Riskleri Var!

Erken Doğumun Nedenleri: Ciddi Riskleri Var!

Bebek, hamileliğin 37. haftasından önce doğarsa erken doğum gerçekleşir. Bazı doğumlar annenin doğum sancısının başlaması ve bebeğin doğmasıyla kendiliğinden gerçekleşebilir. Bazı durumlarda ise hamilelikte yaşanan bazı sorunlar, doktorların bebeği planlanandan erken doğurtmalarına neden olabilir. Doğumların yaklaşık olarak 4’te 3’i kendiliğinden gerçekleşir. Doğumların 4’te 1’i ise sağlık sorunları yüzünden yaşanır. Genel olarak bakıldığında her 8 kadından 1’i erken doğum yapar.

Erken Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik süresince günlük aktivitelerde dikkatli hareket etmek, çoğu vakanın ciddi bir problem olmasının önüne geçer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Yapılabilecek Testler

Erken doğum yapma riskiniz varsa pek çok test size ve doktorunuza riskin boyutunun ölçülmesi için yardımcı olacaktır. Bu testler, doğumun başlangıç anını ve erken doğumla artan risklerin ölçülmesini sağlar. Bu testler, erken doğumun herhangi bir belirtisi görülmeden veya doğum sancıları başladıktan sonra yapılabilir.

Görüntüleme Testleri Test Edilen Kusurlar
Transvajinal ultrason Rahim ağzının kısalması veya açılması
Rahmin görüntülenmesi Rahim kasılmaları
Fetal fibronektin Rahmin alt kısmında kimyasal değişimler
Vajinal enfeksiyonların test edilmesi Bakteriyel vajinozis
Doktorlar, erken doğum riskinin belirlenmesinde kaç testin ya da hangi test kombinasyonlarının faydalı olduğundan emin değillerdir. Bu konu hâlâ araştırılmaktadır. Ancak, görüntüleme testleri ile erken doğum riskinin yüksekliği anlaşılabilir.

Örneğin, geçmişte erken doğum yaşamamış kadınlar, doğumun başladığına dair bir belirti yaşamayan kadınlar, servikal ultrasonda rahim ağzının 3.5 santimetre açıldığı gözlenen ve fetal fibronektin sonucu olumsuz olan kadınların 32. haftadan önce doğum yapma olasılığı %1’den daha azdır. Ancak, aynı kadın önceden erken doğum yaptıysa, fetal fibronektin testi pozitifse ve rahim ağzı 2.5 santimetreden daha az genişliktiyse bu kişinin 32. haftadan önce doğum yapma olasılığı %50’dir.

Erken Doğumun Nedenleri

Erken doğumun pek çok nedeni olabilir. Bazen kadınlar belirgin bir sebep olmadan da erken doğum yapabilirler. Bazı zamanlarda ise doğum sancısının erken başlamasının ve erken doğumun tıbbi nedenleri olabilir.

Aşağıdaki tablo, erken doğumun nedenlerini ve bu nedenlerden dolayı erken doğum yapan kadınların yüzdesini göstermektedir. Bu tabloda erken doğum kategorisinde nedeni bilinmeyen ancak erken doğum yapan kadınların yüzdesi gösterilmektedir.

Erken Doğumun Nedenleri Yüzde
Erken membran rüptürü %30
Erken doğum (Nedeni bilinmiyor.) %25
Hamilelik sırasında kanama (Antepartum hemoraji) %20
Hamilelikte hipertansif bozukluk %14
Rahim ağzının zayıf olması (Rahim ağzı yetersizliği) %9
Diğer nedenler %2

Erken Doğum Neden Ciddi Bir Sorun?

Prematüre bebeklerin bakımıyla ilgili tıptaki olağanüstü ilerlemelere rağmen anne rahminin bebek için sağlayacağı koşullar yaratılamaz. Fetüsün annenin rahminde kaldığı her hafta bebeğin yaşam oranı artar.

Örneğin:

  • 23 haftadan erken doğan bebekler, anne rahminin dışında hayatta kalamaz.
  • Bebeğin, anne rahminin dışında hayatta kalma yeteneği 24 ile 28. haftalar arasında inanılmaz oranda artar. 24. haftanın başında %50 yaşam oranı görülürken 4 hafta sonrasında bu oran %80’e çıkar.
  • 28 haftalık hamileliklerde bebeklerin %90’ı kendi başlarına hayatta kalırlar.
Bebeğin anne karnında geçirdiği süre ile doğumdan sonra yaşayabileceği komplikasyonlar arasında bağ vardır.

Örneğin:

  • 25 haftadan önce doğan bebeklerde, öğrenme güçlüğü ve nörolojik sorunlar gibi uzun dönem etkili olabilecek sorunların görülme riski yüksektir. Bu bebeklerin yaklaşık %20’si ağır engel taşır.
  • haftadan az süren hamileliklerde bebeklerde genellikle nefes almada güçlük gibi kısa süreli belirtiler yaşanır. Bebeklerin %20’sinde ise uzun süre etkili olabilecek sorunlar görülebilir.
  • ve 32. hafta arasında bebekler yavaş yavaş gelişir. 32. haftadan sonra uzun süreli sorunların görülme riski %10’dan daha azdır.
  • Hamileliğin 37. haftasından sonra ve hatta gelişimini tamamlamış çok az sayıdaki bebekte sarılık, glikoz seviyesinde anormallik ya da enfeksiyon gibi sorunlar görülebilir.
Teknolojideki gelişmeler, prematüre bebeklerin evlerine güvenle gitmelerine ve büyüyüp, sağlıklı çocuklar olmalarına imkân vermektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...