Erken Doğumun Nedenleri: Enfeksiyonların Test Edilmesi

Erken Doğumun Nedenleri: Enfeksiyonların Test Edilmesi

37 haftadan önce veya bundan daha erken bir zamanda gerçekleşen doğumlar, erken doğum olarak düşünülür. Doğum sancılarının ve doğumun yaşanması için genel zaman 40 hafta civarıdır.

Erken Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bebeğin erken doğması komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyon, erken doğumlara neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bazı yeni doğanlarda enfeksiyonlar dikkate alınmazsa veya bebek erken doğarsa fiziksel ve zihinsel engeller oluşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Hamilelikte Enfeksiyonlar

Herhangi bir enfeksiyon, membranrüptürüne ve erken doğuma yol açabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan bebeklerin yüzde 12’den fazlası erken doğumdur. Bu doğumların yüzde 40’ı ise enfeksiyonlarla ilişkilidir.

Hamile bir kadın hamilelik sırasında enfeksiyona neden olan ajanlara maruz kalırsa, bu durumun bebek üzerindeki etkileri korkunç ve hatta hayatı tehdit edici boyutlarda olabilir. Rahim içi enfeksiyonlar, bebeğe annenin kanından veya plasentadan geçmektedir. Rahim içi enfeksiyonlarkızamıkçık, kedi dışkısından bulaşan toksoplazmoz veya uçuk virüsünden kaynaklanabilir. Bütün bu enfeksiyonlar anne karnında gelişen bir bebek için tehlikelidir. Frengi, anne karnında yaşanan enfeksiyonların bir başka örneğidir.

Vajinal enfeksiyon ya da idrar yolu enfeksiyonu varsa bu enfeksiyonlar vajinadan rahme geçebilir. Vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonu hamilelikte rahim içinde enfeksiyonlara yol açabilir. Bunlar yaygın olarak E. coli, Grup B strep ve daha başka bakterilerdir. Yetişkinler, B Grubu strepenfeksiyonlarından kurtulabilirken, bebeklerde bu bakteriler ciddi sonuçlar doğurur. Vajinadan bir bakterinin veya virüsün rahme doğru tırmanmasıyla amniyotik kese ve amniyotik sıvı da enfekte olacaktır. Bunun sonrasında ise kesenin rüptürü ve erken doğum yaşanacaktır.

Hamilelikte, hamile kadınların yaklaşık yüzde 10’u ila 30’u bakteriyel vajinozis geçirirler. Bu durum, vajinadaki normal bakterilerin dengesizliğinin bir sonucudur. Bu enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir ancak cinsel ilişkiliyle alakalıdır. Yeni bir partnerinizin olması, birden çok partnerinizin olması ya da vajinal duş yapmak bakteriyel vajinozis riskini artırır.

Amerikan Hamile Derneği’ne göre, mesane enfeksiyonu olarak da adlandırılan idrar yolu enfeksiyonu, idrar sisteminde oluşan bir iltihaptır. İdrar yolu enfeksiyonu böbreklerinizde, mesanenizde ve idrar yolunuzda ortaya çıkabilir. En sık mesaneyi ve idrar yolunu etkiler.

Hamile kadınlar, genel olarak gebeliğin 6 ila 24. haftalarında idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski taşırlar. Hamilelik sırasında, rahim büyüdükçe idrarın mesaneye geçmesine engel olabilir. Bunun sonucunda da idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon Belirtileri

Bakteriyel vajinozis söz konusu olduğunda, enfeksiyonun olması vajinadaki bakteri dengesini bozar.

Bu durumda şu belirtiler görülebilir:

 • Vajinal kaşıntı
 • Anormal koku
 • Vajinal akıntı
 • İdrar yaparken yanma hissi

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle ağrılıdır.

Yaygın olarak görülen belirtileri şunlardır:

 • İdrara sık sık çıkma isteği
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • İdrarın puslu veya kırmızı olması
 • İdrarın ağır kokması
 • Pelvik ağrı

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız enfeksiyon için test yaptırmanız önemlidir. Bakteriyel vajinozis veya idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyon riskini azaltacak ve erken doğumun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Enfeksiyonların Test Edilmesi

Bakteriyel vajinozisi test etmek için, doktorunuz muhtemelen pelvik muayenesi yapacaktır. Ayrıca vajinal salgılarınızdan ve vajinanızı kaplayan hücrelerden örnek de alınabilir. Doktorunuz, vajinanızın pH seviyesini de test edebilir.

İdrar yolu enfeksiyonunu test etmek için, doktorunuz idrar örneği alarak alyuvar ve akyuvar hücrelerini kontrol edecektir. Sık sık enfeksiyon yaşıyorsanız, doktorunuz herhangi bir anormallik olup olmadığını anlamak için tomografi ve MR’la idrar yolunuza bakabilir. Ayrıca, doktorunuz idrar yolunuzu ve mesanenizi incelemek için sistoskopi de yapabilir.

Tedavi ve Önlem

Hamileyken ya da doğumdan hemen sonra kızamıkçığa karşı bağışıklık kazanmak için aşı yaptırın.

Hamile kadınlar kedi dışkılarına ve kum kaplarına asla dokunmamalıdırlar.

Doktorunuz veya ebenizle ilk görüşmenizde, pek çok durumun varlığı kontrol edilecektir. Yapılacak testlerle ilgili soru sorabilirsiniz. Kan tahlilleri ve vajina kültürü, pek çok durumu kontrol etmek için uygulanacak işlemlerdendir.

Daha sonraki randevularınızda, vajinal salgıların örneği ile B Grubu strep bakteri testi yapılır. Bu nedenle, doğum öncesinde düzenli olarak randevularınıza gitmeniz gerekir.

Hamile kadınlar, genel popülasyona göre bakteriyel vajinozise ve idrar yolu efeksiyonuna karşı daha yüksek risk taşırlar. Bakteriyel vajinozis ve idrar yolu enfeksiyonu genellikle antibiyotik kullanımıyla çözülür. Bakteriyel vajinozisi tedavi etmek için hap şeklinde ilaçlar ve kremler mevcuttur. Bununla birlikte, tedaviden sonra bile, bu hastalıklar 3 – 12 ay içinde kendini tekrar edebilir.

Eğer reçeteli antibiyotik ilaç yazıldıysa, belirtileriniz kaybolsa bile tedavinizi bitirmeniz önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonu da antibiyotiklerle tedavi edilir. Hafif bir durumunuz varsa, genellikle enfeksiyon birkaç gün içinde temizlenir. Doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca ilacınızı kullanmaya devam edin. Doktorunuz hamilelikte kullanımı uygun olan bir antibiyotik verecektir. Doktorunuz, mesanenizde bir ağrı yaşıyorsanız veya idrara çıkarken şiddetli yanma yaşıyorsanız bir ağrı kesici de yazabilir.

Rahim içi enfeksiyonlar yeni doğanlarda, prematüre bebeklerde ve düşük doğum kilosu olan bebeklerde anormalliklere ve hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle, komplikasyonları önlemek için enfeksiyonların mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi önerilir.

İlk doğum öncesi muayenenizde ya da belirtileri yaşamaya başlar başlamaz enfeksiyonlar için test yaptırın. Erken teşhis, enfeksiyonu hızlı bir şekilde tedavi etmenize ve hamileliğiniz sırasında komplikasyon riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı enfeksiyonlar hiçbir belirti göstermezler. Belirtileriniz olmasa bile enfeksiyonlara karşı tarama yapması için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Sizi enfeksiyon için tedavi eden doktorun hamile olduğunuzu bildiğinden emin olun. Bakteriyel vajinozis ve idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan antibiyotiklerin çoğu hamile kadınlar için genellikle güvenlidir. Ancak, doktorunuzla tedavi üzerine konuşabilirsiniz. Hamile olduğunuzda yaşayabileceğiniz yan etkiler ve antibiyotik kullanımı ile ilgili riskleri anlamanız önemlidir. Ayrıca, alerjileriniz varsa doktorunuza bunlardan da mutlaka bahsedin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...