Erken Membran Rüptürü Testleri

Erken Membran Rüptürü Testleri

Hamile kadınlarda erken membran rüptürü, bebeği çevreleyen amniyotik kesenin doğumun başlangıcından önce parçalanmasıyla ortaya çıkar. Bu durum genellikle suyun gelmesi şeklinde ifade edilir. Hamileliğin 37. haftasından önce meydana gelen membran rüptürüne, preterm erken membran rüptürü denir.

Erken Membran Rüptürü

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Membran rüptürü ne kadar erken yaşanırsa, sizin ve bebeğiniz için durum o kadar ciddi olur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Membran rüptürü ciddi bir durumdur. Membran rüptürü yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen doktorunuzu arayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Erken Membran Rüptürü

Preterm erken membran rüptürü gebeliklerin yaklaşık yüzde 3’ünde görülür. Erken doğumların yaklaşık üçte birine ise bu durum neden olur. İkiz gebeliklerdeyse preterm erken membran rüptürü yaşanma olasılığı daha yüksektir.
 • Hamileliğiniz 37 haftayı geçiyorsa ve membran rüptürü yaşanırsa, bebeğiniz doğmaya hazırdır.
 • Hamileliğiniz 37 haftayı geçmiyorsa ve membran rüptürü yaşanırsa, doktorunuz bebeği doğurtmaya veya hamileliği devam ettirmeye karar verebilir. Doktorunuz, bebeğinizde oluşabilecek enfeksiyon riski nedeniyle erken doğumu tercih edebilir.

Suyu geldikten sonra 24 saat içinde doğum yapan kadınlarda enfeksiyona yakalanma olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle membran rüptürü yaşandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede hastaneye gitmek önemlidir.
 Hastanede yapılacak basit testlerle, membranın parçalandığı teyit edilebilir.

Erken Membran Rüptürünün Belirtileri

Erken membran rüptürünün en büyük işaretçisi vajinadan sızan sıvıdır. Sıvı yavaşça akabilir veya birden fırlayabilir. Kadınlar bazen bu sıvıyı idrarla karıştırabilirler.

Sızan sıvıyı fark ederseniz, sıvıyı peçeteyle veya pedle emdirin. Bakın ve koklayın. Amniyotik sıvı, idrar gibi kokmaz ve genellikle renksizdir.

Membran rüptürünün diğer belirtileri:

 • İdrar yapmayı durduramayacakmışsınız gibi bir his
 • Normalden fazla vajinal akıntı veya ıslaklık
 • Vajinada kanama
 • Pelvik basınç

Erken Membran Rüptürü Teşhisinin Konulması

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız, doktorunuzun bu durumu doğrulaması gerekir.

Doktorunuz sizi muayene edecek ve vajinadan gelen sıvıyı inceleyecektir. Doktorunuz daha sonra erken membran rüptürü veya preterm erken membran rüptürü yaşadığınızı doğrulamak için testler yapacaktır.

Erken membran rüptürü testlerinde, amniyotik sıvının varlığının belirlenmesi için vajinal salgılar analiz edilir. Sıvı, kan veya başka sıvılarla kirlenebileceğinden, bu testler normalde sadece amniyotik sıvıda bulunan maddeleri veya belirli özellikleri arar. Bu testleri yapmak için doktorunuz spekulum adı verilen bir aleti kullanarak vajinadan bir miktar sıvı alacaktır. Bunun için doktorunuz spekulumu vajinaya sokar ve vajina duvarlarını nazikçe açar. Bu durum, doktorun vajinanın iç kısmını muayene etmesini ve sıvıyı doğrudan vajinadan alabilmesini sağlar.

Erken Membran Rüptürü Testleri

Erken Membran Rüptürünün Neden Olabileceği Komplikasyonlar

Erken membran rüptürünün neden olacağı en büyük risk, enfeksiyondur. Rahim enfekte olduğunda (koryoamniyonit), bebek hemen doğurtulmalıdır. Enfeksiyon, bebek için ciddi sorunlara neden olabilir.

Preterm erken membran rüptüründe en büyük risk, bebekte yaşanacak komplikasyonların riskini artırdığından erken doğumdur.

Yaşanabilecek komplikasyonlar şunlardır:

 • Öğrenme güçlükleri
 • Nörolojik sorunlar
 • Solunum güçlüğü sendromu

Bir başka ciddi komplikasyon ise göbek kordonunun sıkışmasıdır. Amniyotik sıvı olmadan, göbek bağı hasarlara karşı hassastır. Göbek kordonu bebeğe oksijen ile besin sağlar ve normalde amniyotik sıvı ile korunur. Sıvı dışarı sızarsa, göbek bağı bebek ile rahim arasında sıkışabilir veya bazı durumlarda rahimden vajinaya düşebilir. Bu durum, ciddi beyin yaralanmalarına ve hatta ölüme neden olabilir.

24. haftadan önce preterm erken membran rüptürü nadir görülür. Ancak, bu zamanda yaşanan preterm erken membran rüptürü genellikle fetüsün ölümü ile sonuçlanır, çünkü bu aşamada bebeğin akciğerleri düzgün bir şekilde gelişmemiştir. Bebek hayatta kalırsa, uzun vadeli pek çok sorun yaşayacaktır.

Bebeğin yaşayabileceği sorunlar:

 • Kronik akciğer hastalığı
 • Gelişimsel problemler
 • Hidrosefali
 • Serebral palsi

Erken Membran Rüptüründen Sonra Ne Olur?

Erken membran rüptüründen sonra olacaklar, hamileliğin hangi aşamasında olduğunuza bağlıdır.

Erken Membran Rüptüründen Sonra Yaşanabilecekler

Erken membran rüptüründen sonra yaşayacaklarınız hamileliğinizin evresine bağlıdır. Çok erken doğan bebeklerde komplikasyon riski daha yüksektir. Preterm erken membran rüptüründen sonra gebeliği uzatmaya yönelik girişimlere rağmen, birçok kadın bir hafta içinde doğum yapar.

Amerikan Aile Hekimliğine göre preterm erken membran rüptürü vakalarının yüzde 1’i ila 2’si fetal ölümle sonuçlanır.

Erken Membran Rüptürünün Önlenmesi

Erken membran rüptürünü her zaman önleyemezsiniz, ancak hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler bu riski azaltabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalık geçmişi ve hamilelik sırasında sigara içilmesi erken membran rüptürü riskini artırabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında sigara içilmemelidir.

Steroid ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Bu ilaçların kullanımı başka hastalıkları tedavi etmek için gerekli olmadıkça bu ilaçları almanız tavsiye edilebilir.

Hamilelik sırasında egzersiz yapılabilir ancak güvenle yapabileceğiniz egzersizleri doktorunuza danışmalısınız. Yorucu fiziksel aktiviteler de erken membran rüptürüne neden olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...