Esansiyel Tremor Nedir?

Esansiyel Tremor Nedir?

İyi huylu esansiyel tremor olarak da bilinen esansiyel tremor, vücudunuzun bir bölümünün kontrolsüz şekilde sallanmasına neden olan bir beyin hastalığıdır. İstenmeyen sallanma hareketine titreme denir. Eller ve ön kol en sık etkilenen alanlardır.

Esansiyel Tremor Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Esansiyel Tremor Nedir?

İyi huylu esansiyel tremor olarak da bilinen esansiyel tremor, vücudunuzun bir bölümünün kontrolsüz şekilde sallanmasına neden olan bir beyin hastalığıdır.

Nasıl Hissederim?

Esansiyel tremor ile ilişkilendirilen titreme küçük, hızlı hareketlerdir. Sürekli, sık veya nadiren titreme yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun her iki tarafı da eşit derecede etkilenebilir veya etkilenmeyebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nöroloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Ancak, vücudunuzun aşağıdaki bölümleri de etkilenebilir:

 • Kafa
 • Yüz
 • Dil
 • Boyun
 • Gövde

Nadir durumlarda, bacaklarda ve ayaklarda titreme meydana gelebilir.

Parkinson hastalığı gibi diğer tıbbi durumlar titremelere neden olabilir. Bununla birlikte esansiyel tremor hakkında titremeleri tetikleyen bilinen bir koşul yoktur. Titreme her yaşta başlayabilir, ancak en sık yaşlıları etkiler.

Esansiyel Tremor, Tremor ve Diğer Hiperkinetik Hareketler dergisine göre, Birleşik Devletler’deki yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Hayatı tehdit edici değildir ve sarsıntı yeme ve içme gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilmesine rağmen ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz.

Esansiyel Tremorun Belirtileri Nelerdir?

Esansiyel tremor ile ilişkilendirilen titreme küçük, hızlı hareketlerdir. Sürekli, sık veya nadiren titreme yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun her iki tarafı da eşit derecede etkilenebilir veya etkilenmeyebilir. Çoğu insan ayakkabı bağı bağlamak gibi bir şeyler yapmaya çalışırken titremeler yaşar. Bu titremelere aksiyon titremeleri denir. Diğer insanlar hiçbir şey yapmıyorken titreme yaşayabilirler. Bunlara dinlenen titreme denir.

Tremorlar çok az ila çok şiddetli arasında olabilir. Titremeleriniz günlük hayatınızı etkilemeyecek kadar küçük olabilir veya normal aktivitelerinize müdahale edebilecek kadar şiddetli olabilir.

Aşağıdakiler vücudun farklı bölgelerinde esansiyel tremorun belirtileridir:

 • Ellerinizle aktiviteler yapmaya çalışırken, ellerde veya kollarda gözle görülür titremeler yaşayabilirsiniz.
 • Baş ve boyundaki titreme, başınızı yukarı aşağı veya yana doğru hareket ettirerek sallayabilir.
 • Yüzünüzün bazı kısımları, göz kapaklarınız gibi seğirebilir.
 • Dil veya ses kutusundaki titremeler, konuşurken sesinizin titrek görünmesine neden olabilir.
 • Gövdenizdeki, bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdaki titreme dengede sorunlara neden olabilir. Ayrıca yürüyüşünüzü ya da yürüme şeklinizi anormal hale getirebilirler.

Bazı faktörler, aşağıdakiler dahil, titremelerinizi geçici olarak daha da kötüleştirebilir:

 • Duygusal stres
 • Yorgunluk
 • Açlık
 • Çok soğuk veya çok sıcak sıcaklıklar
 • Kafeinli içecekler
 • Sigara içmek

Esansiyel Tremor Nedenleri Nelerdir?

Titreme; alkol bağımlılığı, aşırı aktif bir tiroid, felç ve çeşitli nörolojik rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu titremeler esansiyel tremorlar olarak nitelendirilmez.

Esansiyel tremorun kesin nedeni bilinmemektedir. Bilim adamları mutlak genetik ya da çevresel sebepler bulamamışlardır ve bu duruma hiçbir hücresel bozukluk bağlanmamıştır. Bununla birlikte, Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsüne (NINDS) göre son araştırmalarda esansiyel tremor beynin belirli bölgelerindeki değişikliklerce tetiklenebiliyor olabilirmiş. Tıbbi durumların çoğunda olduğu gibi, araştırmalar devam etmektedir.

Esansiyel Tremor İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

İnsanlar 40 yaşın üzerindeyse esansiyel tremor geliştirme riski daha yüksektir.

Genetik de ayrıca riski etkileyebilir. Esansiyel tremor kalıtsal olabilir, fakat aynı zamanda durumun ailesinde olmadığı insanlarda da görülebilir. Ailede esansiyel titreme geçmişi olduğunda, buna ailesel tremor denir. Ailesel tremorda, bu bozukluğunuz varsa, çocuğunuzun esansiyel tremor gelişme şansı %50’dir.

Esansiyel Tremor Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar, diğer durumları eleyerek ve gözlemleyerek esansiyel tremorları teşhis eder. Doktorunuz titremelerinizin ciddiyetini değerlendirmek için fizik muayene yapabilir. Ayrıca Parkinson hastalığı gibi titremelerinize neden olan bir rahatsızlığınızın olup olmadığını belirlemek için bazı görüntüleme testleri gerçekleştirebilirler. Bu testler tomografi veya MRI olabilir.

Esansiyel Tremor Tedavi Edilebilir Mi?

Esansiyel tremorun tedavisi yoktur, ancak semptomların ilerlemesi aşamalı ve yavaştır. Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek tedaviler de vardır. Belirtileriniz küçükse tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Belirtileriniz şiddetli ise ve normal faaliyetlerinize müdahale ederse doktorunuz tedavi önerecektir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...