Evcil Hayvan Sahibi Olmak Sağlığınıza İyi Geliyor!

Evcil Hayvan Sahibi Olmak Sağlığınıza İyi Geliyor!

Ekonomi bozulurken, evcil hayvan endüstrisi de sallanıyor. Amerika’da yaşayanların %60’ından fazlasının bir evcil hayvanı bulunmakta. Bu hayvanların ise 77 milyonu köpek, 93 milyonu kedilerden oluşurken çeşitli ve sayısız pek çok evcil hayvanla 45 milyon dolarlık devasa bir evcil hayvan endüstrisi oluşmuş durumda. Bu sayı oldukça büyük olsa da, yapılan bir çalışmaya göre hayvan sevgisi paha biçilemez.

İnsanın En İyi Dostu

Hepiniz, “insanın en iyi dostu” ifadesini duymuşuzdur ama bu yeni araştırma hayvanların insanların en iyi kardeşi olduğunu gösteriyor. Miami Üniversitesi ve St. Louis Üniversitesi’nden psikologların birlikte yürüttüğü çalışmalarda, evcil hayvanların aile fertleri olarak düşünüldüğü ve hayvan sahiplerinin, sosyal destek buldukları, psikolojik ve fiziksel olarak bu durumdan fayda gördükleri ortaya konulmuştur. Hayvan sahipleri, evcil hayvanlarına karşı kardeşlerine besledikleri gibi karşılıksız bir sevgi beslediklerini belirtmişlerdir.

Aile Sadece Başlangıç

Psikologlar, evcil hayvan sahiplerinin kendilerine daha çok güvendiklerini, daha çok egzersiz yaptıklarını, yalnızlık duygusunu daha az yaşadıklarını ve evcil hayvan sahibi olmayan kişilere göre daha dışa dönük olduklarını keşfetmişlerdir.

Evcil hayvan sahibi olmanın uyku alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları ve egzersiz alışkanlıkları üzerinde de faydası bulunmaktadır.

Hayvan Sevgisi Hayatınıza Pozitif Bir Bakış Ekler

Her türden hayvan, evcil hayvan sahibi kişilerin hayatına pozitiflik katsa da, hayatınıza mutluluğu sihirli bir şekilde sokan bir numaralı hayvanın yapılan çalışmalara göre köpek olduğu ortaya çıkmıştır. Köpeklerin sevimli ve türlü yüzlerine ve göbeklerini okşarken takındıkları tavırları düşündüğünüzde bu sonuç hiç de şaşırtıcı değildir.

Hiçbir evcil hayvan aynı değildir. Yapılan çalışmada, kişilerin evcil hayvanları ne kadar mutluysa sahiplerinin de o kadar mutlu olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu durumun bir istisnası bulunmaktadır.

Evcil Hayvanlarınıza İnsanî Özellikler Yüklemeyin

Araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi kişiler, evcil hayvanlarına insan özelliklerini yüklüyorlarsa bu kişilerde depresif etkiler görülebiliyor ve mutsuz olma eğilimi artıyor. Bu yüzden, evcil hayvanlarında kıskançlık, sempati, utanç ve karşı tarafı düşünme gibi davranışların bulunduğunu düşünen kişiler, diğer kişilerde olduğu gibi evcil hayvanların sağladığı olumlu etkilerden faydalanamıyorlar. Köpeğiniz halıyı pislettiğinde bunu sizden intikam almak için yapmaz.

Evcil Hayvanlar, İnsan İlişkilerinizi de Güçlendiriyor

Psikologlardan oluşan takım genel anlamda, evcil hayvanların kişinin diğer insanlarla ilişki kurmasına engel olmadığını bulmuşlardır. Araştırma bunun tam tersini ortaya çıkarmıştır. Evcil hayvanlarla bağ kurmak, insanlara mesafe koymanın ya da destek bulamamanın sonucunda ortaya çıkmaz. Evcil hayvanlarla yakınlık kuran kişiler, diğer insanlarla kurulabilecek yakın ilişkilerin ve destek anlayışının bir yansımasıdır. Evcil hayvanlar kişilerin daha çok iletişim kurmasını sağlamanın yanı sıra daha anlamlı bağ oluşturabilmelerini de sağlar.

Tüy yumağı bu sevimli hayvanların sizlere fayda sağladığı klinik çalışmalarla artık kanıtlanmış bir gerçek!

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...