Evcil Hayvanınız için Sağlıklı Yiyecekleri Tercih Edin

Evcil Hayvanınız için Sağlıklı Yiyecekleri Tercih Edin

Beslenme, sağlık tartışmalarında oldukça önemli bir konudur. Dengeli bir diyetin ve fiziksel durumunformumuzu korumak, uzun ömür sahibi olmak ve gelecekte yaşayabileceğimiz sağlık sorunlarından kaçınmak için gerekli olduğunun hepimiz bilincindeyiz. Yine de, birçok kişi evcil hayvanlarını besledikleri şeylere dikkat etmiyor. Yulaf ezmesi ve meyveden oluşan doyurucu bir kahvaltı yapıyorsunuz, peki neden köpeğinize marketten aldığınız yemleri veriyorsunuz? Tıpkı insanlar gibi, tüm hayvanların da farklı besinlere ihtiyaçları vardır. Bu farklılıktan dolayı evcil hayvanların yiyecekleri için doğru bir formül bulunmamaktadır.

Evcil Hayvanınız için Sağlıklı Yiyecekleri Tercih Edin

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Evcil hayvanınızın yaşı, aktivite düzeyi ve genel sağlık durumu gibi faktörler yiyecekleri satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyler arasındadır. Daha aktif bir hayvanın daha çok kaloriye ihtiyacı olacaktır. Daha tembel bir evcil hayvan ise o kadar fazla kaloriye ihtiyaç duymaz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bazı cinsler, gıda alerjileri geliştirmeye karşı hassastırlar ve gelecekte bu tür sorunların olmasını engellemek için alerjiye neden olacak ürünleri evcil hayvanınızdan uzak tutmanız gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Düzenli Veteriner kontrolleri hayvanınızın sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Etiketleri Okuyun

Evcil hayvanınız için en iyi yiyeceği seçmek için etiketleri nasıl okuyacağınızı ve hangi besleyici bileşenlere bakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ucuz markalara göre genellikle yüksek kaliteli evcil hayvan mamaları tercih edilir. Bu markalar daha pahalı olsa da, ucuz markalardan farklı olarak katı hükümet standartlarını karşılarlar. Evcil hayvanlar bu yüksek kaliteli mamaları daha kolay sindirebilirler. AmerikaYem Kontrol Yetkilileri Birliği standartlarını karşılayan mamalara kullanmaya çalışın. Son kullanma tarihinin açıkça belirtilmiş olmasına dikkat edin.

Sağlıklı bir diyete sahip hayvanların hastalanma olasılığı daha düşüktür. Daha uzun yaşama olasılığı ise daha yüksektir ve genellikle bu hayvanlar daha mutlu ve daha enerjik olurlar. Evcil hayvanların yiyeceklerine karar verirken kuru mama, konserve, suyu çekilmiş mama veya bunların kombinasyonundan oluştuğuna bakılmaksınız içeriğinin sağlıklı olduğuna dikkat edilmelidir. Evcil hayvanınızın cinsine ve yaşına göre özel olarak tasarlanmış yiyecekleri seçin. Özellikle yavru köpekler için tasarlanan yiyecekler, köpeğinizin gelişme aşamasında ihtiyaç duyacağı tüm besinleri almasını sağlayacaktır. Bazı hayvanların daha fazla veya daha az kalori, yağ veya protein almaları gerekebilir. Daha büyük ırkların, kemik problemlerini önlemek için yeterli miktarda yemesi gerekirken, daha küçük hayvanların aşırı yememesi gerekir. Yiyeceklerde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde olması hayvanın istikrarlı bir şekilde büyümesini desteklemelidir.

Yiyeceklerin İçindekiler

Evcil hayvan maması seçilirken yüksek kaliteli malzemelere dikkat etmek önemlidir. İnsanların yiyeceği gıda sınıfından yapılan evcil hayvan gıdaları kullanılmalıdır. Doğal olmayan veya kalitesiz malzemelerden yapılan gıdalar zararlı yan etkilere ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. Organik gıda, daha pahalı olmasına rağmen yavru köpekler için daha sağlıklıdır.

Proteinler

Protein hayvanlar için çok önemlidir ve çeşitli yiyeceklerde bulunabilir. Hayvansal tabanlı proteinler mükemmel beslenme kaynakları sağlar ve şunları içerir:

 • Tavuk eti
 • Kuzu eti
 • Sığır eti
 • Hindi eti
 • Balık
Et içeriğinin yüksek ve tahıl içeriğinin düşük olduğu yiyecekleri seçin. Mamaların ana malzemeleri bütün etler, tam tahıllar ve sebzelerden oluşmalıdır. Etin yan ürünleri kullanılmamalıdır.

Yağlar

Yağlar, proteinlerden ya da karbonhidratlardan iki kat daha fazla enerji sağlar ve evcil hayvanınız için, vücut ısısını korumaktan organları korumaya kadar pek çok önemli işlevi yerine getirir. Seçtiğiniz yiyeceklerin içindeki hayvansal yağın tavuk ya da sığır yağından olmasına dikkat edin. Bu durum, etin sağlıklı ve kolay sindirilebilmesini sağlayacaktır. Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri evcil hayvanların sağlığında kritik rol oynar ve bu yağlar ciltteki, eklemlerdeki ve bağırsaklardaki iltihabı azaltabilir.

Evde hazırlanmış gıdalarda doğru bir oran belirlemek zor olduğu için, sabit formüllü yağ asidi içeren bir marka seçmeniz en iyisi olacaktır.

Bakliyatlar ve Nişasta

Soya, mısır ve buğdayın besin değeri yoktur, alerjilere neden olabilir ve genellikle hayvanlar için gerekli besinler değillerdir. Doğal koruyucu maddeler; kimyasal koruyuculara, suni tatlar içeren, katkı maddesi içeren ya da yan ürünler içeren, kauçuk, gübre, sabun ve endüstriyel yağları üretmek için kullanılan malzemeleri içeren gıdalara tercih edilmelidir.

Buğday veya glüten içeren paketli ürünlerden uzak durun. İşlenmiş tahıllar evcil hayvanınızın sağlığına zararlıdır. Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve arpa gibi tam tahıllar işlenmiş tahılların yerine tercih edilmelidir.

Çeşitlilik

İnsanlarda olduğu gibi, diyette çeşitlilik hayvanların sağlıklı olması için de gereklidir. Çeşitli besinleri tüketmek, evcil hayvanınızın dengeli beslenmesini, çeşitli vitaminleri almasını sağlayarak evcil hayvanınızın mutlu olmasına yardımcı olur. Farklı etler içeren üç veya dört yiyecek seçip, bunları her öğünde farklı birini vererek evcil hayvanınızı beslemeniz, gelişmekte olan evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu çeşitliliği sağlayacaktır. Arada sırada, köpeğinize hatta kedinize az miktarda taze et, sebze, pirinç, sade yoğurt ve sade makarna verebilirsiniz. Ancak yem verdiğiniz kabı bu yiyeceklerle tamamen doldurmayın. Evcil hayvanlarınıza tatlıları ve çok yağlı etleri vermekten kaçının. Aşırı yağlı gıdalar pankreasta iltihap oluşumuna neden olabilir ve diğer organlarda komplikasyonlara yol açabilir. Evcil hayvanınızın hasta olmasını önlemek için yiyecekleri yavaş yavaş vererek deneyin. Ayrıca, çiğ yumurtanın beyazında bulunan avidin, yağların, glikozun ve amino asitlerin metabolizmasını bozan bir enzim olduğundan evcil hayvanınızı çiğ yumurta ile beslemekten kaçının.

Yemek Programı

Evcil hayvanınızı beslerken, verilecek yemek miktarını, yemeklerin zamanını ve sıklığını bildiğinizden emin olun. Kediler kendi yemek zamanlarını ve yemek miktarlarını düzenlerken, köpekler rutine bağlı olarak beslenir. Evcil hayvanlarınız için beslenme saatleri ve beslenme yerleri ayarlayın.

1 Yavru Köpekler

Yavru köpekler hala gelişme çağında olduklarından daha sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. 8 – 12 hafta aralığında olan yavru köpeklerin günde dört kez beslenmesi gerekir. 3 – 6 aylık köpekler günde üç kez beslenmelidir. 6 aylıkla 1 yaş arasındaki köpekler için ise günde 2 öğün yeterli olacaktır.

2 Yetişkin Köpekler

Yetişkin köpeklerin çoğu günde bir kez beslenebilir. Daha büyük ırklarda ise günde iki küçük öğün gerekebilir. Düzenli beslenme saatleri hayvanın kilosunu koruyabilmeniz için gereklidir. Evcil hayvanınız aşırı kiloluysa beslenme düzenini kontrol ederek bu sorunu düzeltebilirsiniz. Evcil hayvanınıza verdiğiniz yemlerde hayvansal yağların az olmasına dikkat edin.

Evcil hayvanınız, et ve sebzeden oluşan dengeli bir beslenme düzeniyle proteinlerden, karbonhidratlardan ve sağlıklı yağlardan gerekli enerjiyi alacaklardır. Köpeğinize ara sıra dolabınızda kalan artık yemeklerden verebilirsiniz. Ancak köpeğinizin sağlığını etkileyebilecek son derece zehirli bazı gıdalar vardır. İnsanların yediği lor peyniri, sebzeler ve pişmiş yumurta az verildiği ve köpeğinizin günlük diyetinin %10’luk bir kısmını oluşturduğu sürece sorun yaratmaz. Ancak, köpeğinizin asla yememesi gereken bazı yiyecekler vardır.

Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler:

 • Çikolata
 • Süt
 • Kemik
 • Kuru üzüm ve yaş üzüm
 • Tuz
 • Sarımsak
 • Soğan, soğan tozu
 • Küflenmiş veya bozulmuş yiyecekler

Evcil Hayvanınız için Yemek Hazırlamak

Sağlıklı ve genellikle vakit gerektiren bir şey de olsa evcil hayvanınız için kendiniz pişirerek hazır yemleri kullanmayabilirsiniz. Böylece evcil hayvanlarınızın ne yediğini tam olarak bilebilir ve etlerin yan ürünleriyle koruyucuları tüketmediklerini garanti altına alabilirsiniz. Köpekler hindi, tavuk, esmer pirinç, yulaf, kuruyemişler, havuç, bezelye, mısır ya da kabak gibi sebzelerle beslenebilir. Soğan, sarımsak, şekerli ve tuzlu gıdalar uzak durmanız gereken yiyecekler arasındadır.

Sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak yiyecekleri akıllıca seçmeniz önemlidir. Kalitesiz yiyecekler sindirim ve cilt sorunları, tüylerin matlaşması, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve davranış bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Sağlıklı yiyecekler daha maliyetli olsa da evcil hayvanınızın uzun süreli sağlığı için bu ödemeyi yapıyor olacaksınız. Sağlıklı yiyecekler evcil hayvanınızın parlak tüylere sahip olmasını, hastalıklara karşı daha dirençli olmasını ve daha mutlu davranışlar sergilemesini sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...