Evcil Hayvanınızla Seyahat Etmek

Evcil Hayvanınızla Seyahat Etmek

Köpeğinizle ya da kedinizle çıkacağınız bir yolculukta bugünlerde pek çok hoş imkânlar bulunmakta. Otellerin birçoğunda evcil hayvanlar için kolaylıklar sağlanmakta, hem kedilere hem de köpeklere yiyecek servisi yapılmakta. Çıkacağınız tatil için fazla heyecanlanmadan önce her şeyi dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Oraya bir şekilde gitmeniz gerekiyor. Karayolu veya havayolu sizin için gayet uygun görünse de evcil hayvanınız bu düzenlemeyle başa çıkabilecek mi?

Öncelikle Sorun

Öncelikle, evcil hayvanınızın seyahate uygun olup olmadığını kendinize sormalısınız.

  • Evcil hayvanınızın mizacı nasıl?
  • Seyahat için evcil hayvanınızın sağlık durumu nasıl? Evcil hayvanınızın fiziksel bir sorunu ya da hastalığı bulunuyor mu?
Tüylü eşlikçinizle seyahate gitmeyi düşünüyorsanız veterinerinizle konuşmalısınız. Veteriner herhangi bir sorun görmüyorsa seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Tatile Çıkmadan Önce

Büyük seyahatinizden önce, evcil hayvanınızla çıkacağınız küçük bir tatil ayarlayın. Evcil hayvanınızın sağlık kontrolünden geçmesi ve aşılarının tam olması gerekir. Veterineriniz evcil hayvanınız için sağlık sertifikası çıkaracaktır. Yurt dışına çıkacaksanız bu belgeyi yanınızda taşımanız gerekir.

Tatile Arabayla Gidecekseniz

Araba seyahatleri pek çok evcil hayvan için en az strese neden olan seyahat türüdür. Evcil hayvanlarla hava yolculuğu ise oldukça karmaşık ve pahalıdır. Arabayla yola çıkmak harika bir alternatiftir. Ancak, evcil hayvan güvenliği ve rahatlığı ne tür bir yolculuğa çıkılırsa çıkılsın düşünülmelidir.

Gerekli Şeyler

Evcil hayvanınızla ilgili düzenlemeleri yaptıktan sonra, güvenli bir seyahat için yanınızda bazı şeyler bulundurmanız gerekir.

Kalacağınız yerleri de önceden planlamanız iyi olacaktır. Gideceğiniz yerin hayvan dostu olduğunu teyit etmelisiniz. Yola çıkmadan önce plan yapmak sizi hayvan dostu bir yer ararken yaşayabileceğiniz güçlüklerden kurtaracaktır.

Arabada Güvenlik için İpuçları

Tatile Uçakla Gidecekseniz

Havayoluyla evcil hayvanların seyahat etmesi çok daha karmaşıktır. Büyük havayolu firmaları, uçuşlarına evcil hayvanları kabul etmek için çok fazla ücret istemektedirler. Havayolu genellikle güvenli olarak düşünülse de risksiz değildir. Uçak seyahatleri sırasında gerçekleşen hayvan yaralanmaları ve ölümlerinin sayısı giderek artıyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışmaya göre, 2010 yılında havayolu seyahatinde 39 hayvan ölümü gerçekleşmiştir. Uçakların kargo bölümlerindeki sıcaklık hayvanlar için çok fazladır. Çoğu firma, kedilerin ve köpeklerin aşırı sıcaktan veya aşırı soğuktan dolayı uçmalarına izin vermemektedir.

Evcil hayvanınızla uçağa binmek istiyorsanız düzgün bir seyahat için dikkate almanız gereken bazı şeyler vardır.

Evcil Hayvanınızla Uçakta Seyahat Etmek İçin Kontrol Listesi

Uluslararası Yolculuk

Uluslararası yolculukta, evcil hayvanınızın uluslararası sağlık sertifikası olmalıdır. Ayrıca, veteriner tarafından gerekli aşıların tamamının yapılması gerekir. Uluslararası sağlık sertifikasının geçerli olması için, bulunduğunuz şehirdeki veterinerden alınması gerekir. Gideceğiniz yere, evcil hayvanınızın türüne, seyahat türünüze göre yapılması gereken şeyler değişebilir.

Düşünmeniz Gereken Sorular

  • Evcil hayvanınızı yurt dışına çıkarırken karşılaşacağınız kısıtlamalar neler?
  • Evcil hayvanınızı yurt dışına çıkarırken almanız gereken evraklar neler?
  • Evcil hayvanınızın özel aşılar vurulması gerekiyor mu?
Daha fazla bilgi almak için gideceğiniz ülkenin gerekliliklerini kontrol etmeniz gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...