Evcil Hayvanlar için Alternatif Tedaviler

Evcil Hayvanlar için Alternatif Tedaviler

İnsanların sağlıklı olmasına ve kronik sorunlarına yardımcı olan bütüncül ve alternatif tedavilerin pek çoğu hayvanlara da yardımcı olabilir. En yakın dostunuzun ihtiyacını karşılamak için alternatif tedaviler hakkında bilgi edinin:

Evcil Hayvanlar için Alternatif Tedavi Çeşitleri

1 Akupunktur

Bu geleneksel Doğu tıbbı, yüzlerce yıldır insanlar tarafından uygulanmaktadır. Akupunktur, burun tıkanıklığından kanserin son aşamalarında yaşanan kronik ağrılara kadar sayısız birçok sorunu tedavi etmektedir. Akupunktur uygulamasında küçük iğneler vücudun enerji noktaları olan belirli noktalara batırılır.

Bu tedavi, dejeneratif eklem hastalığı ya da nörolojik, idrar yoluyla, solunum yoluyla ya da bağırsaklarla alakalı kronik ağrı sorunlarında kedinize veya köpeğinize yardımcı olabilir. Evcil hayvanlarda akupunktur uygulaması 1970’li yıllardan beri yapılmaktadır ancak son 10 yıl içinde popülerlik kazanmıştır.

Akupunktur, kronik hastalıklar için bir çare olmasa da özellikle yaşlı evcil hayvanlarda belirtilerin hafifletmeye ve evcil hayvanınız için daha kaliteli bir hayat sağlamaya yardımcı olur.

2 Masaj Tedavisi

Masaj sizin hoşunuza gideceği gibi evcil hayvanınızın da hoşunuza gider. Masaj terapisi, evcil hayvanınızın hem fiziksel hem de akıl sağlığını geliştirmeye yarayan bir tekniktir. Eğitimli ve sertifikalı hayvan masaj terapisti tarafından uygulandığında masaj terapisinin hayvanı sakinleştirmek, kaslara sağlıklı bir şekilde kan akışını sağlamak ve kas gerginliğini azaltmak gibi pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Masaj terapisi yaşlı evcil hayvanlarda, eklem ağrılarını hafifletir ve kas tonusunu artırır.

3 Kayropraktik

Kayropraktik ilaçların felsefesi hayvanlarda da tıpkı insanlarda olduğu gibi, omurganın ve beynin olması gerektiği gibi durmasını sağlayarak sinir sistemini desteklemektir. Veterinerlerin vereceği ilaçların yerine geçmese de kayropraktik evcil hayvanınızın aktif olmasını ve acı çekmemesini sağlar.

Sinir sistemi dikkate alındığında, kayropraktik uygulamasının bileşenleri hastalıkları, yorgunluğu, bağışıklık sistemi sorunlarını ve diğer hasar verici sağlık sorunlarını önler.

4 Homeopati

Homeopati, sağlıklı bir kişiye hastalık belirtisi veren bir maddenin verildiğinde o kişinin hastalığının iyileşeceğine inanır. Homeopati bazıları için saçmalık olarak görülse de, homeopatik tedavi görenler tedavinin etkili olduğu konusunda oldukça emin konuşmaktadırlar. Homeopatik tedavinin destekçileri, aşı ve bağışıklık kazanma gibi geleneksel yöntemler hakkında şüphecidirler.

Homeopatik tedavi, evcil hayvanlarda idrar yolu sorunları, sindirim zorlukları, saldırganlık, yorgunluk ve göz sorunları gibi durumlarda kullanılabilir.

5 Bitkisel İlaçlar

Bazı hayvanlar bitkisel ilaçları içgüdüsel olarak bilmektedirler. Köpekler midelerinde sorun olduğunda çimen yer. Kediler ise kedinanesinden faydalanırlar. Vahşi doğada hayvanlar içgüdüsel olarak bazı bitkileri yaşadıkları sorunları hafifletmek için kullanırlar.

Taze bitki de kullansanız veterinerinizin önceden hazırladığı bir karışımı da kullansanız, bitkisel ilaçlar evcil hayvanınızın sağlığı için oldukça faydalı olabilir.

Bazı evcil hayvanların alerjisi olacağından bitkisel ilaç kullanmadan önce veterinerinize danışmanız oldukça önemlidir.

6 Evcil Hayvan Psikoloğu

Evcil hayvanlar, zor zamanlar geçirebilirler. Evcil hayvanınızın yaşadığı sorunları çözmek için yardıma ihtiyacı olabilir. Bu tür durumlarda evcil hayvanınız saldırganlık, itaat sorunları ve daha başka davranış sorunları sergileyebilir. Bu durum sizi endişelendiriyorsa, evcil hayvanınızı evcil hayvan psikoloğuna götürmeyi deneyebilirsiniz.

Evcil hayvan psikologları kedilerle, köpeklerle ve atlarla çalışırlar. Onların davranışlarını inceleyerek ne tür sorunlar yaşadıklarını anlamaya çalışırlar. Genellikle yeni bir eve adapte olmak ya da evde yeni doğan bebeğe alışmak gibi durumlardan dolayı bu sorunlar gözlenebilir. Psikolojinin bu türü, evcil hayvan sahiplerinin, tüylü dostlarına nasıl yardım etmesi gerektiğini daha iyi anlamalarını sağlar.

7 Evcil Hayvan Medyumu

Köpeğiniz, kediniz, atınız ya da kuşunuz son derece sorunlu görünüyorsa medyumu aramak isteyebilirsiniz. Hayvan medyumları, evcil hayvanlarla farklı bir seviyede iletişime geçtiklerini iddia ederler. Böyle bir yeteneğin varlığını kanıtlamak için yeterli bulgu olmasa da hayvan medyumlarından yararlanan kişiler hayvanın ne gibi sorunları olduğunu bulmak konusunda oldukça yardımcı olduklarını belirtiyorlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...