Evcil Hayvanlarınıza Sağlıklı Bir Şekilde Bakabilmeniz için İpuçları

Evcil Hayvanlarınıza Sağlıklı Bir Şekilde Bakabilmeniz için İpuçları

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvan sahiplerinin neredeyse yarısı, evcil hayvanlarını ailelerinin bir parçası olarak görüyor. Evcil hayvanlara ailenin diğer üyelerine gösterildiği gibi saygı ve sevgi gösteriliyor. Bu yüzden evcil hayvanların sağlıkları, evcil hayvan sahipleri için önemli bir sorumluluk. Bu ipuçlarını dikkate alarak evcil hayvanlarınızın uzun ve sağlıklı hayatları olmalarını sağlayabilirsiniz.

Evcil Hayvanıma Nasıl Bakarım?

1 Evcil Hayvanınızı Kısırlaştırın

Köpeğiniz ya da kediniz evin içinde kalıyor olsa bile kısırlaştırma yapmanın ardında yatan davranışsal ve sağlık açısından önemli pek çok nedeni bulunmaktadır. Kısırlaştırılan hayvanlarda bazı kanser türlerinin yayılma riski azalır, diğer hayvanlarla kavgaya girme isteği azalır ve daha az saldırganlaşırlar. Ayrıca, hayvanlarınızın dışarı çıkıp arkadaş edinmeyeceğini düşünseniz bile onlar genellikle bunun bir yolunu bulurlar.

2 Evcil Hayvanınızı Makul Bir Şekilde Besleyin

Giderek tombullaşanlar sadece insanlar değil. Amerika’da evcil hayvanların %40’ının aşırı kilolu olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, evcil hayvan mamalarında önerilen porsiyon boyutlarının gereğinden fazla olması olabilir. Ancak evcil hayvan sahipleri, hayvanlarındaki fazla yağları sevme eğilimindedirler. Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarındaki fazla yağları ya görmezden geliyor ya da seviyor. Evcil hayvanınızın sağlıklı kiloda olması için veterinerinizle görüşerek onları ne sıklıkla ve nasıl beslemeniz gerektiğini danışın. Verdiğiniz yiyeceklerin ve mamaların kalitesini de göz önünde bulundurun. Marketin kendi markalarından uzak durun. Bu ürünler genellikle kalitesiz etle üretilmiş olur. Kediniz veya köpeğiniz aradaki farkı anlamayıp yese bile en düşük fiyatlı mamalara yönelmeyin.

Kedinize veya köpeğinize ara sıra kendi yediklerinizden verebilirsiniz. Bunda herhangi bir sorun yoktur. Ancak çok yağlı etler vermekten kaçının. Soğan ve çikolata köpekler için bir tabudur.

3 Aşı Seçeneklerini Konuşun

Bir zamanlar kediler ve köpekler için aynı aşılar yapılıyordu. Şimdiyse, veterinerler hayvanın boyutunu, soyunu ve yaşam tarzını da göz önünde bulunduruyorlar. Apartmanda yaşayan bir köpeğin, av köpeğinin ihtiyaç duyduğu aşılara gereksinimi yoktur. Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu aşıları veterinere danışın ve düzenli olarak muayeneye götürün. Küçük hayvanlar için bu yılda bir kez olması gerekirken, yaşça büyük olanlarda iki yılda bir olmalıdır.

4 Diş Bakımını Unutmayın

Bugünlerde kediler ve köpekler daha uzun yaşayabiliyorlar. Yaşlandıkça diş bakımına ihtiyaç duyuyorlar. Kedinin veya köpeğin diş sağlığı onların ne kadar yediğini etkiler. Dişle ilgili sorunlar enfeksiyonun belirtisi olabilir. Kendinizde diş ağrısı olsa nasıl hissedeceğinizi düşünerek bu durumu anlayabilirsiniz. Plak ve tartar oluşumuna engel olan özel evcil hayvan mamaları bulunmaktadır. Ancak diş sorunlarını engellemenin en iyi yolu düzenli fırçalamadır. Veterinerinize evcil hayvanınızın diş bakımını evde nasıl yapabileceğinizi, uygun diş macununu ve evcil hayvanınıza uygun fırçayı nereden bulabileceğinizi sorabilirsiniz.

5 Acil Bakım Servisi Olan Bir Veterineri Tercih Edin

Acil durumlarda evcil hayvanınızı tanıyan birine ihtiyacınız var. Veterinerin iyi bir bakım sağlıyor olmasının yanı sıra, evcil hayvanınız da tanıdık bir ortamda olduğunda kendini daha iyi hissedecektir. Bölgenizde yapacağınız bir araştırmayla veterinerinize karar verebilirsiniz.

6 Evcil Hayvanlar için Sigorta Yaptırmayı Düşünün

Bazı sigorta şirketleri bugünlerde evcil hayvanlar için de sigorta yapmaya başladılar. Seçtiğiniz plana göre aşılama, diş temizletme gibi birçok masrafı sigortayla karşılayabilirsiniz. Herkese uygun olmasa da sigortanın yardımcı olabileceği durumlar mevcut. Pek çok kişi sorun yaşadığında karşılaştığı faturaları görünce, öncesinde böyle bir şeyi düşünmüş olmayı ister.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...