Evinizde Mikropların Bolca Bulunduğu 7 Yer

Evinizde Mikropların Bolca Bulunduğu 7 Yer

Uyarı: Bu makale sizi biraz korkutabilir. Yazıyı okuduktan sonra muhtemelen ellerinizi yıkamak isteyeceksiniz (Madde 7’de bunu yapmanın doğru yolları anlatılıyor). Kışın ortasında, bahar temizliği salgının başlaması riskine neden olacağından Multi Yaşam olarak evinizdeki en pis yerlerdeki pisliği nasıl temizleyeceğinizi uzmanlara sorduk. Mutfak lavabosu gibi tahmin edilebilir yerlerle birlikte bizi yeni yıkanmış kıyafetler gibi bizi çok şaşırtan cevaplar bulduk. Bu yazının amacı size zaten bildiğiniz şeyleri hatırlatmak olacak.

Evinizde Mikropların Bolca Bulunduğu 7 Yer

Mikroplar Yorum
Mikroplar her yerde. Bakteriler, virüsler, mantarlar ve protozoa şu an evinizin içinde bulunuyor. İdeal koşullarda bakteriler 20 dakikada bir bölünürler. Bu durum, tek bir bakterinin bir gün içinde 70 trilyon kadar çoğalabileceği anlamına gelmektedir.
Mikroplar sizi hasta edebilir. İyi haberse, bağışıklık sisteminizin bu mikroorganizmalara karşı etkili bir savunma sisteminin olmasıdır. Kötü haber, 70 trilyonun oldukça büyük bir sayı olması ve virüsler başta olmak üzere bazı mikropların vücudunuzun tanıyamayacağı şekilde mutasyona uğrayabilmeleridir.
Evinizi ve eşyalarınızı temiz ve sağlıklı tutmanız çok vaktinizi almaz. Sabunlu su, çamaşır suyu, dezenfekte edici ıslak mendillerle birlikte mikroplara karşı savaşabiliriz.

Öğrendiğimiz bir başka şey ise insanların genellikle “Gözden ırak olanın gönülden de ırak olması” felsefesini benimsiyor olmasıdır. RBC Danışmanlıkta müdür olan ve enfeksiyon önleme üzerine çalışan Amerikalıları sağlıklı tutmaya ve onları önemli olan tek bir şeyi, ellerini yıkamalarına ikna etmeye çalışan Enfeksiyon Kontrol Komitesi (Association of Practitioners in Infection Control)’nin bir üyesi olan Barbara Citarella, “Ne kadar dikkatli olursak olalım bazı yerleri unutuyoruz,” diyor.

Barb ve diğer uzmanlar, yazımızda anlatacağımız sorunlu yerleri liste hâline getirmemize yardımcı oldular. Bu bölgeleri temiz tutmak için yazının devamını okuyun. İlk iş olarak bilgisayarınızın klavyesini silmek isteyebilirsiniz.

1 Mutfak

Lavabo, kurulama havlusu, süngerler, tezgâh, yer ve buzdolabı. Mikroplar trafiğin yoğun olduğu yerlerde toplanma eğilimine sahiptirler ve neme bayılırlar. Evde mutfaktan daha hareketli ve ıslak olabilecek başka bir yer yok (Banyoya sonra geleceğiz). Kurulama havluları ve süngerler nemi tuttukları için daha fazla soruna yol açarlar. Bizse kurulama havlularını ve süngerleri ellerimizi kurulamak, kahve damlalarını ve çiğ tavuğun suyunu silmek, kirli bulaşıkları yıkamak ve temiz bulaşıkları kurulamak gibi işlerde kullanırız. Mutfak lavabosu, üzerinde uzun uzun düşünülmesine gerek olmayan ve dikkat çeken bir yerdir ancak musluklar da çiğ yiyeceklerle ve pis bulaşıklarla uğraştıktan sonra açıp kaparken kirlenir. Diğer alanlar arasında ise buzdolabının kapağını açtığınız tutacak ve dolap kapakları bulunmaktadır.

Temiz Tutun: Barb, her günün sonunda kurulama havlularının değiştirilmesi ve süngerlerin bulaşık makinesinde yıkanmasını öneriyor. Süngeri 1’e 10 oranında çamaşır suyu ile normal su karışımında bekletebilir ya da süngeri atabilirsiniz. Lavaboyu temizlerken gidere ve musluklara fazladan özen gösterin.

2 Kapı Tutacakları, Dolap Kapakları ve Lamba Anahtarları

Bu oldukça bariz bir yer olsa da ne sıklıkla kapı tutacaklarını, dolap kapaklarını ve lamba anahtarlarını siliyorsunuz?

Temiz Tutun: Haftada bir kez evinizin etrafında gezerek kapı tutacaklarını, dolap kapaklarını ve lamba anahtarlarını silin. İşte bu kadar basit. Dezenfekte edici mendiller kullanın ve aynı mendili birkaç yerde kullanmayın.

3 Makyaj Çantası

Dikkatlerinizi buraya verin hanımlar. Makyaj yaparken kullandığınız süngerler ve fırçalar, tıpkı mutfak süngerinde olduğu gibi mikrop yuvası. Makyaj süngerlerinde de mikroorganizmalar için harika evlere dönüşebilecek yerler var. Burada yaşayan mikroplar ise ciltte ve gözde enfeksiyonlara neden olabilir.

Temiz Tutun: Tüm makyaj malzemelerinizi atmanız gerekmiyor! Uzmanların çoğu pudranın senede bir, farların iki senede bir, fondötenin ve maskaranın ise her üç ayda bir yenilenmesi gerektiğini belirtiyor. ABD Sağlık Çalışmaları(U.S. Health Works)’nın başkanı olan Alesia J. Wagner, “Eski makyaj malzemelerinizi atarken boşalttığınız çantayı da ıslak mendille temizlemeyi unutmayın,” diyor. Normal sabun ve su, makyaj malzemelerinin çoğu için yeterlidir ancak fırçaları temizlerken alkol kullanmalısınız. Bu ürünleri başkalarıyla paylaşmamanız da önemlidir. Diş fırçanızı bir başkasıyla paylaşmadığınız gibi makyaj fırçanızı da başkalarıyla paylaşmamalısınız.

4 Çamaşırlar

Temiz çamaşırlar bile mikropların barınması için bir yuvadır. Sizde çoğunluğun yaptığı gibi çamaşırlarınızı soğuk suda yıkıyorsanız mikropların temiz çamaşırlarınızda olmama ihtimali yoktur. Pantolonlarınızı bir ay boyunca hiç yıkamadan giyinmeye göre soğuk suda yıkamak daha iyi olsa da soğuk su ve deterjan karışımı kıyafetlerinizdeki tüm mikroorganizmaları öldürmez. Makinede çamaşırlar ıslak bir şekilde kısa süre bile bekleseler mikroorganizmalar üremeye başlar.

Temiz Tutun: Barb’ın endişelendiği ana şeylerden biri de bu konudur ve onun bu konuda vereceği tavsiyeler bulunmaktadır. Her şeyden önce kirli çamaşırları evde gezdirirken dikkatli olmalısınız. Kirli çamaşırları etrafa atmanız mikropların bir odadan öbürüne yayılmasına neden olacaktır. Kıyafetlerinizi makineye koymadan önce çırpmayın. Kıyafetleri makineye koyduktan sonra ellerinizi yıkayın ve kıyafetleri taşıdığınız sepeti mümkünse silin veya yıkayın. İç çamaşırlarınızı sıcak suyla yıkayın. Yıkama işlemi biter bitmez çamaşırlarınızı kurutucuya atın. 30 dakikadan fazla makinede bekleyen çamaşırları tekrar yıkayın.

Çamaşır makinelerini ortak kullanan kişilerin makinenin içine dezenfekte edici solüsyonlar koymaları gerekir. Bu ürünleri çamaşırlarınıza eklemeden önce önerilen miktarda kullandığınızdan emin olun. Kıyafetleri katlamak için kullandığınız alanların temiz olduğunu kontrol edin.

5 Ofis Masaları, Cep Telefonları, Elektronik Cihazlar

Ofis masasında, ortalama olarak tuvalet masasından 400 kat daha fazla bakteri bulunmaktadır. Bu durum hiç de şaşırtıcı değildir çünkü ofis masasında çok vakit geçiririz ve bu masalarda mikrop cenneti olabilecek bilgisayar ve telefon bulunur. Ayrıca, tuvaletler belirli sebeplerden dolayı düzenli olarak temizlenirler. Uzaktan kumandalar, klavyeler, telefonlar, müzik seti ve DVD oynatıcılara tuvaletlerden daha çok dokunulur ve bu elektronik cihazlar evdeki diğer kişilerle ve misafirlerle de paylaşılır. Ancak tuvaletten daha az temizlenir.

Temiz Tutun: Klavyeleri, fareleri, telefon tuşlarını, müzik setlerini ve cep telefonlarını sık sık ıslak mendille temizleyin. Kendi masanızı silmeyi de unutmayın. Elektronik mağazalarında bu ürünleri temizlemeye yönelik ürünleri bulabilirsiniz. Ancak, çoğu ıslak mendilin elektronik cihazlarda kullanımı güvenlidir. Bu ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını okumanız önemlidir. Çoğu firma, farklı marka ve modeller için antimikrobik telefon kılıfı üretmektedir.

6 Banyo

Tuvalet, duş ve lavabo mikropların bulunduğu bilinen yerlerdir. Bu alanlar çoğu kişinin temizlik rutininde yer almaktadır. Barb, plastik duş perdelerine de değiniyor. Ona göre, duştan sonra bu perdelerin altında biriken leke sabun artığından değil bakterilerden dolayı oluşuyor.

Temiz Tutun: Barb, “Sabun köpüğü banyoyu temizlemez,” diyor. Marketlerde banyoları temizlemek için bulabileceğiniz pek çok ürün var. Eski bir diş fırçasını kullanarak gideri ve musluğu temizleyin. Tuvaletin etrafında bulunan banyo zeminine ve diş fırçalarınızı koyduğunuz kabın temizliğine özellikle dikkat edin.

7 Kendiniz

Bir düşünün. Banyodaki küvetler, bilgisayarlar, mutfak lavabosu ve kapı kolları her gün evden çıkıp eve geri dönmüyor. Peki, bu mikroplar evinize nasıl giriyor? Siz getiriyorsunuz!

Kendinizi Temiz Tutun: Ellerinizi yıkayın. Dr. Wagner, “Restoranlarda çalışanların ellerini yemekleri hazırlamadan önce yıkamaları gerektiğini belirten tabelalar görürüz” diyor. “Kendi evlerimiz için bu durum neden farklı olsun?” Evlerimizde, iş yerlerimizde ya da bulunduğumuz diğer yerlerde de bu durum farklı olmamalı. Ancak tuhaf bir şekilde çoğu insan ellerini düzgün bir şekilde yıkamaz. Barb, “Sürtünme önemlidir. Parmakların aralarının ve ellerin üstünün, başparmağın etrafının düzgünce yıkanması gerekir. Sadece avuç içi yeterli değildir,” diyor. Ellerinizi yıkadığınız süre de önem taşımaktadır. Barb ellerin yaklaşık 20 30 saniye boyunca yıkanması gerektiğini belirtir. Ellerinizi yıkarken 20 – 30 saniye uzunluğunda bir şarkı da söyleyebilirsiniz. Bunu yapmanız elleri yıkamayı çocuklar için daha güzel bir hâle getirir, değil mi? Kalbinizden gelerek şarkı söyleyin ve ellerinizi yıkayın.

Sonuç

Artık yeterince korktuğunuza göre çok temiz diye bir şeyin olmadığını bilmelisiniz. Yani, misafirler kapı kollarını tutarken laf söylemeyin veya evde obsesif bir şekilde her gün, gün boyunca mutfağınızı temizlemeyin. “Bulunduğumuz ortamdaki tüm mikropları öldürürsek vücudumuzda hiç direnç kalmaz,” diyor Barb. “ İnsanlar bunu obsesiflik noktasına getirmemelidir. Biz sadece makul ölçüde temizlik yapmaları konusunda onları teşvik ediyoruz. Çoğu insan için haftada bir kez yapılan düzenli temizlik yeterli olacaktır.”

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...