Fetal Kalp İzlemesi Nedir?

Fetal Kalp İzlemesi Nedir?

Doğum öncesinde ve doğum sırasında bebeğinizin durumunu kontrol etmek için doktorunuz fetal kalp izlemesi yapacaktır. Bu inceleme rutin taramanın bir parçası olarak ya da bebeğinizin kalp atışında bir azalma fark ederseniz doğumdan önce yapılabilir. Anormal kalp atışları bebeğinizin sağlık sorunları olduğunu gösteren bir işaretçi olabilir. Bebeğinizin kalp atışlarını izlemenin üç farklı yolu vardır; oskültasyon, elektronik fetal izleme ve internal (içeriden) fetal izleme.

I. Dışarıdan Fetal Kalp Hızı İzleme

Bebeğinizin kalp atışını dışarıdan izlemenin iki farklı yolu vardır.

1. Oskültasyon

♦♦Fetal oskültasyon, dönüştürücü adı verilen küçük bir cihazla yapılır. Teller, dönüştürücüyü fetal kalp atış hızı monitörüne bağlar. Doktorunuz dönüştürücüyü karnınıza yerleştirir, böylece cihaz bebeğinizin kalp atışlarını dışa verir.

♦♦Doktorunuz bebeğinizin kalp atışlarını doğuma kadar belirli zamanlarda izlemek için dönüştürücüyü kullanacaktır. Bu takip yöntemi, riskin düşük olduğu gebeliklerde kullanılır.

2. Elektronik Fetal İzleme

♦♦Doktorunuz, bebeğinizin kalp atış hızının kasılmalarınıza nasıl tepki verdiğini izlemek için elektronik fetal izlemeyi kullanacaktır. Bunu yapmak için doktorunuz karnınızın etrafına iki kemer takacaktır. Bu kemerlerden biri bebeğinizin kalp atış hızını kaydeder. Diğer kemer ise her kasılmanın uzunluğunu ve kasılmaların aralarındaki süreyi ölçer.

♦♦Bebeğiniz ve siz doğum sırasında iyi durumdaysanız, elektronik fetal izleme doğumun ilk yarım saatinde kullanılır.

Dışarıdan Fetal Kalp Hızı İzlemenin Riskleri ve Sınırlılıkları

  • Oskültasyon sadece doğum sancısı çektiğiniz süre boyunca periyodik olarak kullanılır ve hiçbir sınırlaması yoktur. Ancak elektronik fetal izleme sırasında çok hareketsiz kalmanız gerekir. Hareket etmeniz sinyali bozabilir ve makinenin doğru sonuçlar vermesini engelleyebilir.
  • Elektronik fetal izlemenin rutin kullanımı bazı hastanelerde tartışmalıdır. Bazı uzmanlar, riskin düşük olduğu gebeliklerde rutin elektronik fetal izlemenin gereksiz olduğunu düşünmektedir.
  • Elektronik fetal izleme, doğum sırasında hareketlerinizi sınırlandırabilir. Çalışmalar, doğumda hareket özgürlüğünün çoğu kadın için doğumu kolaylaştırdığını göstermektedir.
  • Bazı uzmanlar ayrıca elektronik fetal izlemenin vajinal doğum sırasında gereksiz sezaryen doğumlara ya da forseps veya vakum kullanımına yol açtığını düşünmektedir.

II. İç Fetal Kalp Hızı İzleme

♦♦Doktorunuz elektronik fetal izlemeden iyi bir sonuç alamıyorsa veya doktorunuz bebeğinizi yakından izlemek istiyorsa bu yöntem kullanılır.

♦♦Bebeğinizin kalp atış hızı içeriden sadece suyunuz geldiğinde ölçülebilir. Doktorunuz, bebeğinizin vücudunun rahim ağzına en yakın olan kısmına bir elektrot takacaktır. Elektrotun takıldığı yer genellikle bebeğin kafası olur.

İç Fetal Kalp Hızı İzlemenin Riskleri ve Sınırlılıkları

  • Bu yöntemde radyasyon yoktur. Ancak, elektrotun yerleştirilmesi sizin için rahatsız edici olabilir. Elektrot, bebeğe bağlandığı yerde morarmalara neden olabilir.
  • Bu yöntem, doğum sırasında uçuk virüsünü aktif olarak taşıyan kadınlara önerilmez. Bunun nedeni, bu işlem sırasında virüsün bebeğe bulaşma ihtimalinin artmasıdır. Bu işlem, HIV enfeksiyonu olan kadınlarda da bebeğe enfeksiyon bulaşma riskinden dolayı yapılmamalıdır.
  • Kasılmaları takip etmek için rahmin içine bir kateter de yerleştirilebilir.

Bebeğinizin Kalp Atış Hızı Anormal Olursa Ne Olur?

♦♦Anormal kalp atım hızının, her zaman bebekle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Bebeğinizde anormal kalp atış hızı görülürse, doktorunuz bu duruma neyin sebep olduğunu anlamaya çalışacaktır. Anormal kalp hızına neyin yol açtığını anlamak için çeşitli testlerin yapılması gerekebilir. Test sonuçlarına bağlı olarak, doktorunuz bebeğinizin pozisyonunu değiştirebilir veya daha fazla oksijen verebilir. Bu yöntemler işe yaramazsa, büyük olasılıkla bebek sezaryenle, forseps ya da vakum yardımı ile doğurtulacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...