Fiziksel Muayene Nedir?

Fiziksel Muayene Nedir?

Fiziksel muayene, aile doktorunuzun genel sağlığınızı kontrol etmek için yaptığı rutin bir testtir. Bir doktor, hemşire pratisyeni veya doktor asistanı olabilir. Muayene ayrıca bir sağlık kontrolü olarak bilinir. Muayeneye girmek için hasta olmanıza gerek yoktur.

Fiziksel Muayene Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Fiziksel Muayene Nedir?

Fiziksel muayene, doktorunuzun sağlığınızın genel durumunu belirlemesine yardımcı olur. Muayene ayrıca yaşadığınız herhangi bir ağrı veya semptom ya da sahip olabileceğiniz sağlık sorunları hakkında onlarla konuşma şansı verir.

Fiziksel muayene, sağlığınızla ilgili soru sormak istediğiniz veya fark ettiğiniz herhangi bir değişikliği veya sorunu tartışmak için iyi bir zaman olabilir.

Fiziksel muayeneniz sırasında yapılabilecek farklı testler vardır. Yaşınıza veya tıbbi veya aile geçmişinize bağlı olarak, aile doktorunuz ek test önerebilir.

Yıllık Fiziksel Muayenenin Amacı

Fiziksel muayene, doktorunuzun sağlığınızın genel durumunu belirlemesine yardımcı olur. Muayene ayrıca yaşadığınız herhangi bir ağrı veya semptom ya da sahip olabileceğiniz sağlık sorunları hakkında onlarla konuşma şansı verir.

Yılda en az bir kez, özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilere fiziksel muayene önerilir. Bu muayeneler şunları sağlar:

 • Olası hastalıkları kontrol etmeyi, böylece erken tedavi edilebilirler.
 • Gelecekte tıbbi kaygılara yol açabilecek sorunları tespit etmeyi
 • Gerekli aşılar hakkında güncellenme
 • Sağlıklı bir diyet ve rutin egzersiz yaptığınızdan emin olma.
 • Aile doktoru ile ilişki kurmak

Bu muayenelar ayrıca kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmenin iyi bir yoludur. Bu seviyeler hiç bir belirti veya semptom göstermeden yükselmiş olabilir. Düzenli tarama, ağırlaşmadan önce bu koşulların tedavi edilmesini sağlar.

Doktorunuz, ayrıca, bir ameliyattan önce veya tıbbi bir durum için tedaviye başlamadan önce bir fiziksel muayene de yapabilir.

Fiziksel Muayene İçin Nasıl Hazırlanılır?

Seçtiğiniz bir doktor ile randevunuzu alın. Bir aile aile doktorunuz varsa, size bir fiziksel muayene yapabilirler. Eğer bir aile doktorunuz yoksa, bölgenizdeki sağlayıcıların bir listesi için sağlık sigortanıza başvurabilirsiniz.

Fiziksel muayeneniz için uygun hazırlık muayenenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Fiziksel muayenenizden önce aşağıdaki bilgileri derlemelisiniz:

 • Reçetesiz ilaçlar ve bitkisel takviyeleri de içeren güncel ilaçların listesi
 • Yaşadığınız herhangi bir semptom veya ağrının listesi
 • Herhangi bir yeni veya ilgili testten elde edilen sonuçlar
 • Tıbbi ve cerrahi geçmiş
 • Yakın zamanda görmüş olabileceğiniz diğer doktorların isimleri ve iletişim bilgileri
 • Kalp pili veya defibrilatör gibi implante bir cihazınız varsa, cihaz kartınızın ön ve arkasından bir kopyası.
 • Cevaplamak istediğiniz diğer sorular

Rahat kıyafetler giymek ve aile doktorunuzin vücudunuzu tam olarak incelemesini engelleyecek fazla mücevher, makyaj veya diğer şeylerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Fiziksel Muayene Nasıl Yapılır?

 • Aile doktorunuzle görüşmeden önce bir hemşire size alerjileriniz, geçmiş ameliyatlarınız veya sahip olabileceğiniz semptomlar da dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizle ilgili bir dizi soru soracaktır. Ayrıca egzersiz, sigara veya alkol gibi yaşam tarzınız hakkında da sorabilirler.
 • Aile doktorunuz genellikle muayeneye başlar ve vücudunuzu alışılmadık işaretler veya büyüme için denetler. Muayenenin bu bölümünde oturabilir veya ayakta durabilirsiniz.
 • Ardından yatıp uzanabilir ve karnınızı ve vücudunuzun diğer bölgelerini hissedebilirler. Bunu yaparken, aile doktorunuz farklı organlarınızın tutarlılığını, yerini, boyutunu, hassasiyetini ve dokusunu inceleyebilir.
 • Doktorunuz bir stetoskop, dinleme cihazı, kullanarak vücudunuzun çeşitli bölgelerini dinlerler. Derin nefes alırken, bağırsaklarınızı veya akciğerlerinizi dinlemeyi içerebilir.
 • Aile doktorunuz de anormal sesler olmadığından emin olmak adına kalbinizi dinlemek için stetoskop kullanacaktır. Aile doktorunuz kalp ve kapak fonksiyonunuzu değerlendirebilir ve muayene sırasında kalbinizin ritmini duyabilir.
 • Aile doktorunuz bir davul gibi vücuda vurmayı içeren “perküsyon” adında bilinen bir teknik kullanacaktır. Bu teknik, aile doktorunuzin olmaması gereken yerlerde sıvıları keşfetmesine yardımcı olur. Ayrıca sınırlarını, yoğunluğunu ve organ büyüklüğünü de bulur.
 • Aile doktorunuz boy, kilo ve nabzınızı da kontrol edecektir.
 • Muayene süresince herhangi bir endişeniz varsa, Aile doktorunuzle iletişim kurduğunuzdan emin olun. Her zaman Aile doktorunuzle iletişim kurabilseniz de, fiziksel muayeneniz sağlıkla ilgili herhangi bir şey hakkında soru sormak için özel zamanınızdır. Aile doktorunuzin yaptığı herhangi bir testi anlamıyorsanız, soru sormaktan çekinmeyin.

Fiziksel Muayeneden Sonra Takip

Randevudan sonra, gününüze devam etmekte özgürsünüz. Aile doktorunuz muayenedan sonra telefonla veya e-posta ile takip edebilir. Genellikle size test sonuçlarınızın bir kopyasını sunacak ve dikkatlice raporu gözden geçireceklerdir. Aile doktorunuz herhangi bir sorunlu bölgeye dikkat çekecek ve yapmanız gereken her şeyi size bildirecektir. Aile doktorunuzun ne bulduğuna bağlı olarak, daha sonraki bir tarihte başka testlere veya taramalara ihtiyacınız olabilir.

Ek bir muayene gerekli değilse ve hiçbir sağlık sorunu ortaya çıkmazsa, gelecek yıla randevu verilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...