Folik Asit Testi Neden Bu Kadar Önemli?

Folik Asit Testi Neden Bu Kadar Önemli?

Folik asit testi, kandaki folik asit miktarını ölçer. Folik asit, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan B-9 vitaminidir. Bu hücreler tüm vücuda oksijen verir, bu yüzden genel sağlığın korunması için hayati önem taşırlar. Bir fetüsün normal gelişimi için folik asit oldukça önemlidir. Hücre ve doku büyümesi ile birlikte genetik bilgi taşıyan DNA'nın yaratılmasına yardımcı olur. Bu nedenle hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınlar için folik asit özellikle kritiktir.

Folik Asit Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Folik asit eksikliği ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu nedenle ihmal etmemeli belirtilerden şüphelendiğinizde tıbbi yardım almalısınız.

Hamileler Dikkat!

CDC'ye göre, kadınlar gebe kalmadan önce en az bir ay öncesinden her gün 400 mikrogram folik asit almaya başlamalıdır. Hamilelik sırasında ekstra folik asit kullanmak, spina bifida ve yarık dudak veya yarık damak gibi beyin ve omurilikte doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Folik asit eksikliği yada fazlalığı için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Folik Asit Hangi Besinlerde bulunur?

Folik asit takviyeleri olsa da vitamin doğal halde çeşitli gıdalarda bulunur:

 • Karaciğer
 • Turunçgiller
 • Kepekli tahıllar
 • Fasulyeler
 • Mercimek
 • Bezelye
 • Süt
 • Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil, yapraklı sebzeler
 • Çin yemeği
 • Brokoli
 • Avokado
 • Brüksel lahanası
 • Güçlendirilmiş tahıllar
Yeterli folik asit tüketmiyorsanız, folik asit eksikliği gelişebilir. Hafif folik asit eksikliği genellikle semptomları tetiklemez iken şiddetli folik asit eksikliği ishale, yorgunluğa ve sert bir dile neden olabilir. Eksiklik, aynı zamanda, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan anemi olarak bilinen daha ciddi bir duruma yol açabilir.

Folik asit seviyesi kan dolaşımında ölçülebildiğinden folik asit testi bir kişinin folik asit eksikliğine sahip olup olmadığını belirleyebilir.

Bir Folik Asit Testi Neden Yapılır?

Folik asit eksikliği belirtileri gösteriyorsanız, doktorunuz folik asit testi yapabilir. Vitamin B-12 eksikliğinin semptomlarını yaşıyorsanız, eğer vitamin eksikliği de anemiye yol açabiliyorsa, bu test istenebilir..

Bu şartlardan herhangi birine sahipseniz, tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir folik asit testi yapılabilir. Çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi bir bağırsak bozukluğunuz varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Bu bozukluklar vücudunuzun folik asitleri düzgün bir şekilde emmesini zorlaştırır, bu yüzden düzenli olarak kontrol edilmeniz gerekir.
Gebe olan veya gebe kalmayı planlayan kadınlar için folik asit testi özellikle önemlidir. Bazı doğum kusurlarını önlemek ve fetusun normal gelişimini sağlamak için yeterli miktarda folik asit tüketilmesi kritik öneme sahiptir.

Folik Asit Testine Nasıl Hazırlanırım?

Bir folik asit testi yapmadan önce doktorunuzla aldığınız takviyeleri veya ilaçları bildiriniz, çünkü bazıları sonuçlara müdahale edebilir. Doktorunuz muhtemelen folik asit testinden altı ila sekiz saat öncesinden yiyecek ve sıvılardan kaçınmanızı söyleyecektir. Bütün gece oruç tutmayı ve ertesi sabah erken bir randevu almak genellikle tercih edilir.

Folik Asit Testi Sırasında Ne Olur?

Bir folik asit testi küçük bir kan örneği alınımını içerir. Kan genellikle dirseğin iç kısmındaki bir damardan çekilir.

Bir sağlık uzmanı aşağıdakileri yaparak testi gerçekleştirir:

 1. Bölgeyi antiseptik ile temizler.
 2. Kan akışını yavaşlatmak için üst kolunuzun etrafında bir elastik bant sararlar. Bu bandın altındaki damarların şişmesine neden olur.
 3. Bir damar bulduklarında, iğneyi yerleştirir ve kan çekmeye başlarlar.
 4. Kanı topladıktan sonra, iğneyi çıkarır ve herhangi bir kanamayı durdurmak için bir pamuk topu kullanırlar.
 5. Delinme bölgesi bir bandajla kapatırlar.
 6. Kan örneği daha sonra analiz için bir laboratuvara gönderilir.

Doktorunuz sonuçları tartışmak için sizinle bir randevu planlayacaktır.

Folik Asit Testinin Riskleri Nelerdir?

Folik asit kan testi önemli bir risk oluşturmaz. Delinme yerinde küçük bir çürük olabilir, ancak testten birkaç dakika sonra bölgeye basınç uygulayarak morarma riskini azaltabilirsiniz. Nadir durumlarda damar şişebilir. Bu sıcak bir kompres ile tedavi edilebilir. Devam eden kanama, kanama bozukluğu olan kişiler için de bir sorun olabilir. Bu nedenle kanama bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaçları alıyorsanız doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Folik Asit Testinin Sonuçları Ne Demek?

Kandaki folik asitin normal referans aralığı mililitre başına 2.7 ile 17.0 nanogram arasındadır.

Normalden daha yüksek folik asit seviyeleri genellikle problemli değildir, ancak B-12 vitamini eksikliğine işaret edebilirler. Vücudunuzun folik asitleri uygun şekilde kullanmak için B12 vitaminine ihtiyacı vardır, bu nedenle B-12 vitamini düzeyleri düşükse folik asit kullanılamaz. Doktorunuz artan folik asit düzeylerinin B-12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmadığından emin olmak için daha fazla test yapmak isteyebilir.

Normalden daha düşük folik asit seviyeleri şunları gösterebilir:

 • Anemi
 • Folik asit eksikliği
 • Malabsorpsiyon veya vitamin ve mineralleri emen problemler

Doktorunuz, spesifik sonuçlarınızın ne anlama geldiğini ve sonraki adımlarınızın ne olacağını açıklayacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...